Онлайн-друзі наслідують поганий приклад одне одного

Підлітки, які бачать в соціальних мережах фото друзів за чаркою чи цигаркою, також схильні до відповідної ризикованої поведінки. 

 

Поганий приклад - заразний. Як виявилося, не лише в реальному світі, але й в віртуальному. Переглядаючи в мережі Інтернет фотографій своїх друзів, які випивають чи курять, підлітки починають наслідувати їх поведінку: До такого висновку дійшли американькі вчені. Результати їхнього дослідження опубліковані в Journal of Adolescent Health. Вчені підтвердили, що онлай-звички – важливий чинник, який сприяє виникненню ризикованої поведінки серед молоді.

«Наше дослідження показало: підлітків до вживання алкоголю чи до паління спонукають онлайн-світлини їхніх друзів», – пояснює керівник експерименту Томас В. Валенте з Медичної школи Кека при Університеті Південної Каліфорнії. – Ми вперше застосовули методику аналізу соціальних мереж, щоб з'ясувати, як активність підлітків на соціальних платформах в Інтернеті впливає на їхню схильність до куріння чи вживання алкоголю». Загалом дослідники опитали 1 563 школярів у середньому у віці 15 років про їх онлайн-звички в обох соціальних мереж – Facebook і Myspace, – а також про дружбу поза мережею та про ставлення до вживання алкоголю й тютюну.

Стежачи за друзями, які курять або п'ють, підліктки починають наслідувати їх поведінку

 

Виявилося, що ні частота користування соціальними мережами, ні число найближчих друзів в тих же мережах не пов’язані з виникненням ризикованої поведінки. Проте той, хто частіше слідкує за постами, на яких онлайн-друзі курять цигарки чи п’ють алкоголь, сам частіше вживає алкоголь та курить. У соціальних мережах зустрічають приклади ризикованої поведінки, проте тільки тепер довели, що вони впливають на стиль життя такого спостерігача. Стосовно алкоголю, особливо яскравий приклад онлайн-впливу зафіксували в колах тих, які поза мережею не мали друзів, що п’ють. Хто ж має товаришів, які вживають аклгольні напої, все одно, є в зоні більшого ризику. «Результати дослідження підтверджують, що онлайн-поведінка друзів є важливою частиною впливу на однолітків», – пояснила провідний автор і колишня колега Валенте Грейс Хуан, яка зараз працює в Національному інституті раку. Це особливо важливо знати з огляду на те, що майже всі 12-17-річні користуються Інтернетом щодня, більша частина при цьому спілкується в соціальних мережах.

05.09.2013