18:45 Україна не прийме жодних російських вимог, які залишать її слабкою і беззахисною, заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. За словами міністра, риторика Москви загострилася до рівня 2022 року – Росія намагається скористатися нинішнім геополітичним імпульсом.
18:10 Трамп анонсував нову розмову з Путіним цього тижня, у якій вони обговорять Україну.
17:35 Трамп заявив, що був "дуже розлючений" на Путіна, бо той поставив під сумнів авторитет Зеленського. Президент США також пригрозив санкціями на російську нафту.
"Якщо ми з Росією не зможемо домовитися про припинення кровопролиття в Україні, і якщо я вважатиму, що в цьому винна Росія - чого може і не бути - але якщо я вважатиму, що це була її провина, я збираюся ввести вторинні тарифи на нафту, на всю нафту, що надходить з Росії".
17:00 Вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, пише The Economist з посиланням на джерела. Минулого тижня президент Зеленський скликав нараду, щоб доручити своїй команді організувати голосування після повного припинення вогню, яке, на думку американців, може бути запроваджено до кінця квітня. Як зазначає видання, Зеленський має намір балотуватися на другий термін.
16:25 Американські посадовці були розлючені атакою України на крейсер "Москва" у 2022 році, пише The New York Times з посиланням на джерела. В адміністрації експрезидента США Джо Байдена зростало хвилювання через затоплення крейсера "Москва", адже там вважали, що корабель – "потужний символ російської могутності".
15:50 Прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу відвідає Угорщину, пише The Times of Israel. Угорщина, як держава-учасниця Римського статуту зобов’язана виконати ордер на арешт прем’єра від Міжнародного кримінального суду, але угорський прем'єр Віктор Орбан відмовляється виконувати це зобов'язання.
15:15 Влітку 2024 року Україна застосувала ракети ATACMS для ураження Кримського мосту, пише The New York Times з посиланням на джерела. Як зазначає видання, американські посадовці та військові виступили проти цього.
14:40 Американська сторона сприйняла операцію України в Курській області як крок до порушення довіри, пише The New York Times з посиланням на джерела. За даними видання, посадовці США виступали проти будь-яких операцій Сил оборони України на території Росії. Проте Сили оборони використали озброєння, надане США, для Курської операції влітку 2024 року, що у Пентагоні назвали "шантажем".
"Для американців розгортання цієї інтервенції стало значним порушенням довіри. Справа не лише в тому, що українці знову тримали їх у невіданні; вони таємно перетнули взаємно узгоджену лінію, вивізши обладнання, надане коаліцією, на російську територію".
14:05 Президент Фінляндії Александр Стубб здійснив неформальний візит до Сполучених Штатів для зустрічі з Трампом. Сторони обговорили зміцнення двостороннього партнерства, ситуацію в Україні і зіграли в гольф.
13:30 Тимчасовий президент Сирії Ахмед аш-Шараа оголосив про формування нового уряду після падіння режиму Асада, пише Anadolu Agency. За його словами, новий уряд є "урядом творення і змін, який візьметься за реконструкцію і проведе реформи".
12:55 Адміністрація Трампа звільняє майже всіх співробітників Інституту миру США, пише The Washington Post з посиланням на джерела. Офіційною місією інституту проголошується сприяння врегулюванню конфліктів та їх запобігання.
12:20 Міністри оборони країн Балтії застерегли, що припинення вогню в Україні різко збільшить загрозу безпеці їхнього регіону, пише Financial Times.
12:10 За минулий тиждень, за зведеннями Генштабу ЗСУ, було відбито 1351 російську атаку (позаминулого тижня – 1017), при цьому знищено 10 520 російських військових (позаминулого – 9240): у середньому 7,8 за атаку (позаминулого – 9,1).
Найбільше атак відбулося на Покровському – 505 (позаминулого тижня було 285), колишньому Бахмутському (Сіверський, Краматорський та Торецький) – 213 (було 196) та на Курському напрямках – 152 (було 142).
11:35 Протягом минулого тижня російська армія застосувала проти України 987 корегованих авіаційних бомб, що суттєво більше, ніж попереднього тижня (було 885), випливає зі щоденних повідомлень Генштабу ЗСУ.
11:20 Міністр оборони США Піт Хеґсет переорієнтував американське військо на пріоритетну протидію захопленню Тайваню Китаєм, пише The Washington Post, посилаючись на зміст таємного документа "Тимчасові стратегічні настанови національної оборони".
10:45 Палестинське угруповання ХАМАС погодилося на пропозицію міжнародних посередників щодо припинення вогню в секторі Гази: ХАМАС має щотижня звільняти по п’ять ізраїльських заручників. Офіс прем'єр-міністра Ізраїлю не відповів, чи також пристає на пропозицію посередників.
10:35 Президент США Дональд Трамп пообіцяв нікого не звільняти через скандал про листування в месенджері Signal, де члени його адміністрації обговорювали удари по хуситах у Ємені. В інтерв’ю NBC News він сказав: "Я не звільняю людей через фейкові новини або через полювання на відьом".
10:05 Під час перевірки українського законодавства за розділом "Зовнішня, безпекова та оборонна політика", яку ЄС завершив на початку березня, було підтверджено, що дотримання Україною зовнішньополітичних заяв та рішень ЄС досягло 95% у 2024 році та дійшло до 100% у перші місяці 2025 року, повідомив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
09:25 Вночі (із 20:00) росіяни атакували балістичною ракетою із Ростовської обл. рф та 111 ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Міллерово, Курськ, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ рф, Чауда ТОТ Криму.
Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України.
35 ворожих безпілотників-імітаторів локаційно втрачені (без негативних наслідків) – разом 90%.
Внаслідок російської атаки постраждали Харківщина, Сумщина, Одещина та Донеччина.
За минулі сім днів було збито 481 із 887 запущених по Україні БПЛА, ще 299 локаційно втрачені (упали чи повернулися в Росію) (разом – 88%).
09:20 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
307,1% танків (з них 2,1% за минулий тиждень),
125,8% бойових броньованих машин (з них 0,9% за минулий тиждень),
827,9% артилерійських систем (з них 12,3% за минулий тиждень),
120,9% РСЗВ (з них 0,8% за минулий тиждень),
79,9% засобів ППО (з них 0,4% за минулий тиждень),
29,6% літаків (з них 0% за минулий тиждень),
37,6% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень),
09:15 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
09:10 Інтенсивність російських атак (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
09:05 Інтенсивність російських атак на різних напрямках (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
08:55 Підсумкова інформація Генерального штабу ЗСУ про минулу добу російського вторгнення:
Загалом протягом минулої доби зафіксовано 223 бойові зіткнення.
Вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах одного ракетного та 91 авіаційного удару, залучив одну ракету та скинув 153 КАБ. Крім цього, здійснив понад шість тисяч обстрілів, з них 184 – із реактивних систем залпового вогню, та застосував для ударів 2745 дронів-камікадзе.
Агресор завдавав авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Михайлівське, Наумівка, Степок, Проходи, Петрушівка, Угроїди, Краснопілля та Миропільське Сумської області; Слатине Харківської області; Олексієво-Дружківка, Олександропіль, Сухий Яр, Полтавка, Козацьке, Мирноград, Покровськ, Чунишине, Гришине, Новоолександрівка, Новопавлівка, Зелений Гай, Піддубне, Зелене Поле, Новопіль Донецької області; Гуляйполе Запорізької області.
За минулу добу авіація, ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили п’ять районів зосередження особового складу та техніки, а також один пункт управління російських загарбників.
На Харківському напрямку наші війська зупинили чотири атаки противника в районах Вовчанська та у бік Кам’янки.
На Куп’янському напрямку минулої доби відбулося шість атак окупантів. Сили оборони відбивали штурмові дії противника у напрямку Піщаного, Петропавлівки та неподалік Загризового.
На Лиманському напрямку ворог атакував 23 рази. Намагався просунутися вперед поблизу Надії, Ямполівки, Колодязів, Торського, у напрямках Нового, Ольгівки та Новомихайлівки.
На Сіверському напрямку ворог тричі атакував позиції наших захисників поблизу Івано-Дар’ївки та Переїзного.
На Краматорському напрямку зафіксовано 13 боєзіткнень у напрямках Майського, Олександро-Шультиного, Предтечиного, Білої Гори, поблизу Часового Яру, Ступочок та Курдюмівки.
На Торецькому напрямку ворог здійснив 19 атак неподалік Кримського, Торецька та у напрямку Диліївки.
На Покровському напрямку наші захисники зупинили 93 наступальні дії агресора в районах населених пунктів Новоторецьке, Пантелеймонівка, Олександропіль, Водяне Друге, Єлизаветівка, Лисівка, Котлине, Удачне, Новосергіївка, Успенівка, Новоолександрівка, Срібне, Андріївка, а також у напрямку Котлярівки.
На Новопавлівському напрямку Сили оборони зупинили 15 атак позицій наших військ поблизу Костянтинополя, Скудного та у напрямку Розливу.
На Гуляйпільському напрямку загарбники здійснили дев’ять атак поблизу Привільного, Новосілки та у напрямку Новополя.
На Оріхівському напрямку ворог двічі атакував позиції наших оборонців поблизу населених пунктів Кам’янське та Лобкове.
На Придніпровському напрямку ворог проводив дві наступальні дії у напрямках Садового та Придніпровського, успіху не мав.
В операційній зоні на Курщині підрозділи Сил оборони України за минулу добу зупинили 31 атаку російських загарбників. Крім цього, ворог завдав 18 авіаційних ударів із застосуванням 23 керованих бомб, а також здійснив 265 артилерійських обстрілів позицій наших військ та населених пунктів, зокрема десять – із реактивних систем залпового вогню.
На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено.
Наші воїни завдають окупаційним військам відчутних втрат у живій силі, техніці та активно підривають наступальний потенціал ворога в тилу.
Загалом минулої доби втрати російських загарбників становили 1510 осіб. Також українські воїни знешкодили 14 танків, 20 бойових броньованих машин, 56 артилерійських систем, дві РСЗВ, 111 БпЛА оперативно-тактичного рівня та 130 автомобілів окупантів.
08:05 Станом на 06:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні два російські кораблі, які є носіями крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до 8 ракет, повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.
08:00 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• Українські й американські посадовці продовжують переговори щодо умов тимчасового припинення бойових дій у Чорному морі та ударів по об'єктах енергетичної інфраструктури. Це свідчить про те, що перемир'я ще не є повністю кодифікованим.
• Схоже, що Кремль використовує переговори про припинення вогню в Чорному морі зі Сполученими Штатами, щоб перевірити, до якої міри Росія може домогтися поступок від Заходу, оскільки реалізація морського перемир'я не вимагатиме жодних санкційних послаблень.
• Європейські союзники продовжують надавати Україні фінансову та матеріальну підтримку і домовилися про розширення обміну розвідданими з Україною.
• За повідомленнями, російські війська готові активізувати наступальні операції на кількох ділянках фронту навесні та влітку 2025 року в надії вплинути на перемир'я та мирні переговори, що тривають.
• Росія продовжує завдавати удари по цивільній інфраструктурі в Україні на тлі повідомлень про зміну тактики ударів, які стають більш смертоносними.
• За повідомленнями, російські війська використовують більш досконалі безпілотники дальнього радіусу дії, що ускладнює операції української протиповітряної оборони і дозволяє більшій кількості безпілотників проникати в зону дії української системи протиповітряної оборони.
• Зеленський наказав Міністерству оборони і Генеральному штабу України створити нову авіаційну вертикаль командування в рамках українського Генерального штабу і провести широкомасштабну реформу управління авіацією для посилення повітряних можливостей України.
• Міністерство оборони Росії оголосило про початок навчань «Військово-морський флот Індри 2025» у Ченнаї (Індія).
30.03.2025