18:30 Військовий контингент під егідою ООН не зможе захистити Україну від потенційного майбутньої агресії Росії, заявив Зеленський. За словами президента, в ООН не буде жодного мандату захищати Україну, якщо Путін знов прийде з війною.
"Що стосується ООН, при всій повазі ООН нас не захистить від окупації або бажання Путіна прийти знову. Ми не бачимо ООН як альтернативу контингенту, або гарантіям безпеки. Ми підтримуємо розумні, логічні стосунки з Організацією Об’єднаних Націй, я маю на увазі з їх представниками і генсеком, тощо, але… ООН не може бути альтернативою гарантіям безпеки."
17:55 У ЄС не вистачає пороху і тротилу для виробництва снарядів, пише Bloomberg. Повідомляється, що Європа готується до суттєвого збільшення витрат на оборону, невелика кількість виробників цих матеріалів мають намір наростити свої потужності. Так, Rheinmetall прагне збільшити випуск пороху більш ніж на 50% до 2028 року, але, як зазначає агентство, навіть цього буде недостатньо.
17:20 Німеччина конфіскувала танкер російського тіньового флоту в Балтійському морі, пише Spiegel з посиланням на джерела. Відповідно до розпорядження про конфіскацію від Головного митного управління, старий танкер і приблизно 100 тисяч тонн сирої нафти вартістю 40 млн євро тепер переходять у власність Німеччини.
16:45 Під час переговорів у Саудівській Аравії 24 березня українська делегація не матиме контактів з представниками Росії, повідомив речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий. За його словами, українська делегація вестиме переговори з представниками США.
"Ми розглядаємо цю зустріч як технічну і двосторонню українсько-американську, про біганину якусь по кімнатах мені нічого не відомо. Контактів з росіянами не заплановано в української команди.
Такий формат дипломатії, в якому є сторона, яка робить човникову роботу, – він можливий, тому ми і зараз так це розглядаємо. Готель там великий, я там був на минулих політичних переговорах, і я переконаний, що там достатньо місця. Ми не знаємо про те, чи там готується окрема зустріч американо-російська, – це їхня справа. Наша делегація їде зустрічатися з американцями".
16:10 НАТО планує звернутися до європейських союзників і Канади із закликом збільшити свої запаси озброєнь і військового обладнання приблизно на 30% у найближчі кілька років, пише Bloomberg з посиланням на джерела. Нові цілі хочуть прийняти до початку червня, коли міністри оборони Альянсу зберуться в Брюсселі.
15:35 Президент Франції Емманюель Макрон вивчає можливість створення місії під керівництвом ООН для запобігання новому нападу РФ на Україну в разі можливої мирної угоди, пише The Telegraph. Як зазначає видання, Макрон активно вивчає різні можливості, які могли б стати альтернативою введенню військового контингенту з країн Європи в Україну.
15:00 Франція й Італія заблокували ініціативу лідерів Європейського Союзу виділити 5 мільярдів євро на боєприпаси для України, пише Bloomberg з посиланням на джерела. За словами італійських дипломатів, Італія й інші країни просять надати більше технічних і фінансових деталей і кажуть, що ініціатива ще недостатньо опрацьована. Водночас французькі дипломати зазначили, що хоча вони поділяють цілі цієї ініціативи, пріоритетом є реалізація частки ЄС на 18 мільярдів євро від кредитного пакета G7 для України.
14:25 Європа працює над планом заміни США в НАТО, пише Financial Times з посиланням на джерела. Обговорення є спробою уникнути хаосу в разі одностороннього виходу США з НАТО, що стало предметом побоювань через неодноразові погрози Трампа послабити або вийти з Трансатлантичного альянсу. Як зазначає видання, у цих неформальних, але структурованих обговореннях беруть участь, зокрема, Велика Британія, Франція, Німеччина та країни Північної Європи. Їхня мета – розробити план передачі фінансового та військового тягаря європейським столицям і представити його США перед щорічним самітом лідерів НАТО в Гаазі в червні.
13:50 Бундесрат, верхня палата парламенту Німеччини, схвалила скасування "боргового гальма" для витрат на оборону та виділення 500 млрд євро для спеціального інфраструктурного фонду. Тепер знято основну перешкоду для виділення Україні додаткових 3 млрд євро військової допомоги у 2025 році.
13:15 Сполучені Штати Америки планують провести в Саудівській Аравії "непрямі" переговори між представниками Росії та України, заявив спецпредставник президента США Кіт Келлог. За його словами, цього тижня у переговорах технологічних груп в Саудівській Аравії візьмуть участь російська й українська сторони, представники двох країн перебуватимуть в окремих кімнатах.
12:40 Передача Україні шведських літаків дальнього радіолокаційного виявлення та управління Saab 340 AEW&C з радарами ASC890, про яку повідомлялося в травні 2024 року, не відстає від графіка. Терміни поставки пов'язані з підготовкою "певних модифікацій" F-16, повідомили в міноборони Швеції.
12:00 США можуть узяти на себе управління атомною електростанцією в Україні "без особливих проблем", якщо буде ухвалено відповідне політичне рішення, заявив міністр енергетики США Кріс Райт.
11:10 В рамках дводенного візиту до України президент Чехії Петр Павел вранці прибув до Києва, де зустрінеться зі своїм українським колегою Володимиром Зеленським та прем'єр-міністром Денисом Шмигалем.
11:00 Споживання електроенергії демонструє тенденцію до зниження, повідомили в "Укренерго". Сьогодні станом на 09:30 його рівень був на 2,2% нижчим, ніж у цей же час попереднього дня, в четвер. Причина – безхмарна погода у всіх регіонах України, крім частини східних областей. Це зумовлює ефективну роботу побутових СЕС та відповідне зменшення обсягу енергоспоживання із загальної мережі.
10:25 Європейські лідери більше не зважають на позицію Угорщини щодо України і не очікують її згоди: в ЄС знайшли лазівку, як обходити вето Будапешта, пише Politico. Правила, які зазвичай вимагають від усіх 27 країн ЄС узгодити спільну заяву для її оприлюднення від імені Європейської ради, були порушені, коли текст, узгоджений 26 країнами, було додано до інших резолюцій, які були погоджені одноголосно. І хоча Угорщина виступила проти, це було видано як офіційний висновок Європейської ради: "Вето Угорщини враховується – і швидко ігнорується. Це нова норма. І вона корисна, коли йдеться про політичні наміри. Можливо, згодом ми зіткнемося з іншими проблемами".
10:20 Європейський Союз обговорює новий план для вирішення газової суперечки між Словаччиною та Україною, який передбачає використання українських підземних газових сховищ, пише Politico.
Пропозиція повинна пом'якшити скарги Словаччини через втрату енергетичних надходжень від припинення транзиту російського газу через Україну: Словаччина отримувала до 500 млн євро щорічно за транзит газу.
Замість російського газу Україна може збільшити імпорт газу з Греції та Туреччини і зберігатиме до 10 млрд кубометрів газу у своїх сховищах. Ці потоки потім проходили б через словацькі трубопроводи до, наприклад, Угорщини взимку, коли постачання є низьким. Це знову зробить Словаччину транзитною країною, але буде дотримано план REPowerEU, в рамках якого ЄС має відмовитися від російських ресурсів до 2027 року.
10:15 Вночі (20:00) росіяни атакували 214 ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Курськ, Брянськ, Міллерово, Приморсько-Ахтарськ РФ, Чауда ТОТ Криму.
Станом на 09:30 підтверджено збиття 114 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів на півдні, півночі та в центрі країни.
81 ворожий безпілотник-імітатор локаційно втрачений (без негативних наслідків) – разом 91%.
Внаслідок російської атаки постраждали Одещина, Хмельниччина, Сумщина та Київщина.
За минулі сім днів було збито 591 із 1109 запущених по Україні БПЛА, ще 405 локаційно втрачені (упали чи повернулися в Росію) (разом – 90%).
10:00 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
304,2% танків (з них 2,3% за минулий тиждень),
124,5% бойових броньованих машин (з них 0,8% за минулий тиждень),
806,5% артилерійських систем (з них 11,8% за минулий тиждень),
118,9% РСЗВ (з них 0,8% за минулий тиждень),
79,0% засобів ППО (з них 0,6% за минулий тиждень),
29,6% літаків (з них 0% за минулий тиждень),
37,1% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень),
687,7% автомобільної техніки (з них 11,5% за минулий тиждень).
09:50 Президент Франції Емманюель Макрон анонсував саміт "коаліції охочих", який відбудеться наступного четверга в Парижі за участі президента України Володимира Зеленського.
09:40 Американський президент Дональд Трамп анонсував, що Україна та США "найближчим часом" укладуть угоду щодо критичних мінеральних ресурсів. Financial Times пише, що адміністрація президента США Дональда Трампа хоче підкоригувати умови угоди, включивши до розширеної угоди АЕС України.
09:35 Генеральний штаб ЗСУ спростував російські звинувачення, що нібито українські сили обстріляли газовимірювальну станцію "Суджа" на Курщині:
"Ці звинувачення безпідставні.
Так, зазначена станція неодноразово обстрілювалась самими росіянами.
Зокрема, влітку минулого року вона піддалась бомбардуванню керованими авіабомбами, а три дні тому росіяни знову вдарили по ній КАБами.
Вже сьогодні противник підсилив свій спланований деструктивний інформаційний вплив черговою провокацією – обстріляв цей об’єкт з артилерії.
Варто додати, що раніше війська рф використовували трубу магістрального газогону для прихованого переміщення своїх підрозділів.
Росіяни продовжують продукувати численні фейки та прагнуть ввести в оману міжнародну спільноту".
09:30 Вночі на підступах до Києва були зафіксовані 74 російські дрони, українська ППО збила 27 із них, решта локаційно втрачені або покинули повітряний простір, повідомила київська міська військова адміністрація.
09:25 Президент Чеської Республіки Петер Павел перебував із візитом в Одесі, коли Росія обстрілювала її безпілотниками, повідомив віцепрем'єр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.
09:20 Троє людей постраждали внаслідок масованої атаки російських дронів на Одесу вчора ввечері, повідомив начальник Одеської ОВА Олег Кіпер. Є пошкодження цивільної інфраструктури, зокрема житлової багатоповерхівки, торгового центру та магазинів.
09:15 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
09:10 Інтенсивність російських атак (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
09:05 Інтенсивність російських атак на різних напрямках (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
08:55 Підсумкова інформація Генерального штабу ЗСУ про минулу добу російського вторгнення:
Загалом протягом минулої доби зафіксовано 166 бойових зіткнень.
Вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах двох ракетних ударів із застосуванням трьох ракет, а також 94 авіаудари, скинувши 151 КАБ. Крім цього, здійснив 6449 обстрілів, зокрема 187 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для ураження близько трьох тисяч дронів-камікадзе.
Агресор завдавав авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Краснопілля, Михайлівське, Угроїди, Осоївка, Миропільське, Петрушівка, Михайлівське Сумської області; Новопіль Донецької області; Запоріжжя, Гуляйполе, Кам’янське, Різдвянка, Нижня Хортиця Запорізької області.
За минулу добу авіація, ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили 11 районів зосередження особового складу, озброєння і військової техніки, два засоби протиповітряної оборони, два артилерійські засоби, склад боєприпасів та одну ворожу понтонну переправу.
На Харківському напрямку ворог дев’ять разів намагався прорвати оборонні рубежі наших захисників поблизу населених пунктів Кіндрашівка, Мала Шапківка, Глибоке та Вовчанськ.
На Куп’янському напрямку вчора відбулося вісім атак загарбників. Наші оборонці відбивали штурмові дії противника в районах Піщаного, Іванівки, Кругляківки, Загризового, а також у напрямку Петропавлівки.
На Лиманському напрямку ворог атакував 22 рази. Намагався вклинитися в нашу оборону в напрямках Нового, Новомихайлівки та поблизу Ямполівки, Копанок та Надії.
На Сіверському напрямку ворог здійснив три спроби йти вперед у районі Білогорівки, а також у напрямках Верхньокам’янського та Івано-Дар’ївки.
На Краматорському напрямку окупанти чотири рази атакували в районах Міньківки, Ступочок та в бік Олександро-Шультиного і Предтечиного.
На Торецькому напрямку ворог здійснив 25 атак неподалік населених пунктів Дачне, Дружба та Торецьк.
На Покровському напрямку наші захисники зупинили 53 штурмові дії агресора в районах населених пунктів Пантелеймонівка, Олександропіль, Зелене Поле, Тарасівка, Єлизаветівка, Новоторецьке, Промінь, Лисівка, Покровськ, Звірове, Котлине, Удачне, Преображенка та Андріївка, а також у напрямках Муравки та Котлярівки.
На Новопавлівському напрямку противник протягом минулого дня здійснив 15 атак у бік Шевченко та в районах Вільного Поля, Костянтинополя і Розливу.
На Оріхівському напрямку окупаційні війська чотири рази йшли вперед на позиції наших захисників у бік Щербаків і Степового.
На Гуляйпільському і Придніпровському напрямках минулої доби боєзіткнень не відбулося.
На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено.
Сили оборони України продовжують операцію в Курській області. Минулої доби ворог завдав 18 авіаударів, скинувши при цьому 27 КАБ, здійснив 363 обстріли, чотири з яких – із РСЗВ. Українські захисники зупинили 18 штурмових дій загарбників.
Наші воїни завдають окупаційним військам відчутних втрат у живій силі, техніці та активно підривають наступальний потенціал ворога у тилу.
Загалом, минулої доби втрати російських загарбників склали 1330 осіб. Також українські воїни знешкодили 17 танків, 28 бойових броньованих машин, 101 артилерійську систему, дві РСЗВ, засіб ППО, 185 БпЛА оперативно-тактичного рівня, 165 автомобілів, дві одиниці спеціальної техніки окупантів та одну важку вогнеметну систему.
08:05 Станом на 06:00 в Чорному морі російські кораблі на бойовому чергуванні відсутні, повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.
08:00 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• У ніч з 19 на 20 березня українські військові завдали удару з безпілотника по авіабазі Енгельс у Саратовській області.
• Росія, Україна та США ще не узгодили деталі мораторію на удари по об'єктах енергетичної інфраструктури. Український удар по авіабазі в Енгельсі в будь-якому разі не підпадав би під дію цього мораторію, оскільки вона є військовим об'єктом.
• Кремль оголосив, що Росія і США проведуть черговий раунд переговорів у Ер-Ріяді (Саудівська Аравія) 24 березня, і поки неясно, чи буде на цих переговорах обговорюватися питання України.
• Кремлівські чиновники продовжують посилювати наративи, які вказують на те, що президент Росії Путін не залишає свої давні цілі завоювання України і намагається використати майбутні переговори про припинення вогню для отримання випереджальних поступок з боку України та США.
• Кремлівські чиновники також працюють над загостренням напруженості у відносинах між Сполученими Штатами та їхніми європейськими союзниками, щоб зламати підтримку України з боку Заходу і підірвати НАТО.
• Путін продовжує налаштовувати внутрішню російську аудиторію на підготовку до затяжної війни в Україні, а не до стійкого миру, побудованого на компромісі.
• Кремль активізує зусилля, спрямовані на зміну демографічного складу окупованої України, щоб легітимізувати претензії Путіна на окуповані території.
• Кремль також продовжує русифікацію українських дітей на окупованих територіях з метою подальшого знищення української національної та культурної ідентичності та зображення Росії як гуманного правителя окупованої України.
• Кремлівські чиновники продовжують рекламувати можливість майбутньої економічної співпраці зі Сполученими Штатами, ймовірно, для того, щоб домогтися від США превентивних поступок у переговорах про припинення вогню або мирних переговорах.
• Президент України Володимир Зеленський і президент США Дональд Трамп під час телефонної розмови 19 березня говорили про інвестиції в енергетичну інфраструктуру України.
• Речниця Державного департаменту США Теммі Брюс 19 березня засудила участь Північної Кореї у війні Росії проти України та висловила занепокоєння з приводу російської підтримки Північної Кореї.
• Союзники України продовжують надавати фінансову та матеріальну військову допомогу Україні, в тому числі за рахунок коштів із заморожених російських активів у Європі.
• Українські війська нещодавно просунулися вперед у Бєлгородській області, а російські війська нещодавно просунулися вперед у Курській області та поблизу Торецька, Покровська і Великої Новосілки.
• Росія може надати статус учасника бойових дій російським мілблогерам і військовим кореспондентам, які висвітлюють війну в Україні, ймовірно, з метою подальшої кооптації і заспокоєння російської ультранаціоналістичної спільноти мілблогерів.
21.03.2025