1056-й день війни Росії в Україні. Хроніка

18:20 Республіканці в Палаті представників підготували законопроєкт для переговорів про купівлю Гренландії, пише Reuters. Якщо законопроєкт буде ухвалено, він дозволить американському президенту розпочати переговори з Данією 20 січня, коли Трамп офіційно обійме посаду.

 

 

17:45 НАТО запускає місію Baltic Sentry з патрулювання в Балтійському морі для гарантування безпеки тамтешньої критичної інфраструктури, повідомив генеральний секретар НАТО Марк Рютте. Він заявив про необхідність "рішучих дій" правоохоронців проти можливих загроз безпеці у Балтійському морі.

 

 

17:10 Словацькі опозиційні партії незабаром ініціюють вотум недовіри уряду Роберта Фіцо, пише Aktuality. В опозиції заявили, що прем’єр Фіцо не справляється зі завданнями, які стояли перед урядом, та що він намагається поставити під сумнів політичний курс країни. 

 

 

16:35 Майбутня адміністрація Трампа підтримує зусилля чинної американської влади щодо конфіскації заморожених російських активів на 300 мільярдів доларів, пише CNN з посиланням на джерела. Як зазначається, у команді Трампа вважають це важелем для переговорів з РФ щодо закінчення війни проти України.

 

 

16:00 Китай розглядає можливість продажу американського підрозділу TikTok мільярдерові Ілону Маску, пише Bloomberg з посиланням на джерела. Такий сценарій розглядається у разі, якщо компанія не зможе уникнути потенційної заборони в США.

 

 

15:25 У Москві в будівлі міноборони РФ знайшли вбитим контррозвідника ФСБ Владіміра Фещенка. На чолі Фещенка виявили глибоку рану, що вказує на насильницький характер смерті.

 

 

14:50 Трамп заявив, що збирається зустрітися з Путіним “дуже швидко” після своєї інавгурації. Відповідаючи на запитання про свою стратегію припинення війни, Трамп зазначив, що “є тільки одна стратегія, і вона залежить від Путіна”.

“І я не можу собі уявити, що він у захваті від того, як все пройшло, тому що для нього це теж пройшло не зовсім добре… І я знаю, що він хоче зустрітися, і я збираюся зустрітися дуже швидко”.

 

 

14:15 Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо відмовився їхати до Києва на запрошення Зеленського, повідомив віцеспікер словацького парламенту Тібор Гашпар. Раніше Фіцо пропонував Зеленському зустрітися на словацько-українському кордоні, щоб обговорити відновлення транзиту російського газу, натомість український президент запросив словацького прем’єра до Києва.

 

 

13:40 Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус прибув з неанонсованим візитом до Києва, пише DW. Як зазначається, німецький міністр обговорить з українським урядом подальшу військову підтримку України в її протистоянні російській агресії.

 

 

13:05 Сили безпілотних систем ЗСУ повторно вразили нафтобазу в російському місті Енгельс, підтвердили в 14-му окремому полку БпАК СБС. Внаслідок атаки палають цистерни з пальним для бомбардувальників Ту-160.

 

 

12:35 Внаслідок спільної спецоперації Служби безпеки України та Сил оборони в ніч на 14 січня було уражено цілу низку ворожих об'єктів у різних регіонах Росії, повідомили джерела в СБУ.

Зокрема після роботи дронів СБУ було зафіксовано велику пожежу на Алєксінському хімічному комбінаті в Тульській області РФ.

Було вражено склади боєприпасів (ФАБ, КАБ, крилатих ракет) на аеродромі "Енгельс" (Саратовська обл.).

Зафіксовано масштабну пожежу на Саратовському нафтопереробному заводі.

Брянський хімічний завод: були прямі влучання ракет по об'єкті та велику пожежу з подальшими детонаціями.

 

 

12:25 Підрозділи Сил безпілотних систем разом з іншими складовими Сил оборони вдарили по стратегічному об’єкту військово-промислового комплексу Росії – а саме по хімзаводу поблизу Брянська, який виробляє порох, вибухівку та боєприпаси до низки російських систем.

 

 

12:00 Росія й Іран почали таємні переговори про допомогу в реалізації іранської ядерної програми, повідомили The Times джерела в західних розвідках. Іран розраховує на подальшу допомогу з боку Росії в реалізації своєї ядерної програми, зокрема з навчання спеціалістів, допомоги з відновленням знищених Ізраїлем систем ППО С-300, постачанням винищувачів Су-35 та переозброєнням ліванського угруповання «Хезболла». Через поглиблення співробітництва Москви і Тегерана, що виражається зокрема в постачанні Росії ракет і безпілотників, є підстави побоюватися, що Москва готова перетнути раніше проведені «червоні лінії» щодо іранської ядерної програми. Росія раніше була прихильницею консенсусу, що Іран не повинен ставати ядерною державою, однак після початку поставок тисяч безпілотників з Ірану для використання на війні з Україною Москва могла ухвалити рішення про те, «що ядерне поширення не є такою вже великою проблемою», при цьому Тегерану не потрібна допомога безпосередньо у створенні ядерної бомби: щоби створити ядерну балістичну ракету, Ірану може знадобитися від кількох місяців до року – для створення атомної зброї потрібне виробництво збагаченого урану чистотою 90 відсотків (за оцінками МАГАТЕ, Іран збагатив уран на 60 відсотків).

 

 

11:40 Реальні витрати Росії на війну в Україні можуть бути вдвічі більшими за офіційно зафіксовані у федеральному бюджеті, оцінює ексбанкір Morgan Stanley Крейг Кеннеді. Позабюджетне фінансування воєнних витрат стало можливим завдяки підписаним Путіним на другий день вторгнення в Україну поправках до закону «Про держоборонзамовлення», що дає можливість змушувати російські банки знижувати ставки за кредитами для підприємств ОПК. У результаті з середини 2022 року відбулося аномальне збільшення корпоративного боргу на 415 млрд доларів (+71%), що становить 19,4% ВВП. Такий приріст корпоративного кредитування значно перевищує як загальні доходи бюджету від нафти і газу, так і воєнні видатки за той самий період, і в 6,5 раза більший за приріст державних запозичень. Понад 70% приросту корпоративного кредитування припало на сектори, залучені у військову діяльність. Не все кредитування цих секторів обов'язково йшло на фінансування товарів і послуг для війни, уточнює експерт. Однак, за оцінкою Кеннеді, від 50% до 60% корпоративного кредитування воєнного часу (від 207 до 249 мільярдів доларів) пішло на фінансування пов'язаного з війною бізнесу. Таким чином, потік позабюджетного фінансування воєнної сфери Росії приблизно дорівнює загальним витратам, що проходять через федеральний оборонний бюджет.

На відміну від оборонного бюджету, який підтримувався на стійкому рівні, позабюджетну схему фінансування оборони Росії стало значно складніше підтримувати в другій половині 2024 року. Зростання корпоративного кредитування стимулює інфляцію, підвищуючи відсоткові ставки для позичальників «реальної» економіки до рівня, що значно перевищує 21%, і створюючи передумови для системної кредитної кризи, ідеться у звіті. Великий обсяг державного примусового кредитування, ймовірно, отримали підприємства зі слабкою кредитною історією, які можуть зазнавати труднощів з обслуговуванням своїх кредитів, особливо після скорочення витрат на оборону. До кінця року Москва усвідомила системні кредитні ризики, викликані схемою позабюджетного фінансування оборони, про що свідчать наради, присвячені темі корпоративного кредитування в Кремлі. Європейський економічний оглядач Financial Times Мартін Сандбу вважає, що ці корпоративні борги можуть призвести до краху російської банківської системи, який зруйнує легітимність не тільки банків, а й уряду, пише Сандбу: «У Путіна немає часу. Він сидить на готовій вибухнути фінансовій бомбі вповільненої дії, яку сам і створив», – і Захід має використати це, щоб поставити Путіна перед вибором між продовженням війни і збереженням влади.

Кремль опинився перед дилемою: що довше Москва відкладає припинення активних воєнних дій, то більший ризик неконтрольованої кредитної кризи, яка послабить переговорні позиції Росії. Україна та її союзники можуть скористатися цим, виключивши можливість пом'якшення економічних санкцій з будь-яких переговорів про припинення вогню без всеосяжного мирного врегулювання, включно з репараціями Україні.

 

 

11:25 В РФ за неповні три роки повідомляли про 868 інцидентів на російській залізниці, з них 342 диверсії, 296 зіткнень (з машинами, людьми, іншими поїздами) і 156 випадків сходження з рейок. Кількість диверсій може бути більшою – не всі партизанські групи публікують звіти про свою діяльність, а російські ЗМІ неохоче про це пишуть. Кількість інцидентів на залізницях зростає з року в рік – у 2022-му їх було 148, у 2023-му – 304, у 2024-му – 416. Кількість диверсій була найбільшою у 2023-му, 2024-го ж зросла роль аварій, причинами яких були системні проблеми у функціонуванні РЖД.

 

 

11:05 Споживання електроенергії станом на 09:30 було на 1,9% нижчим, ніж у цей же час попереднього дня, повідомили в "Укренерго". Причина зниження – встановлення сонячної погоди у більшості регіонів та ефективніша робота побутових СЕС. Вчора добовий максимум споживання був зафіксований вранці, він був на 7,3% вищим, ніж максимум попереднього робочого дня. Це пояснюється суттєвим зниженням температури у всіх регіонах України та встановленням морозної погоди у західних областях.

 

 

10:40 Європейські союзники України після серії приватних переговорів із членами команди Трампа висловлюють обережний оптимізм з приводу того, що він не стане примушувати Київ до передчасних переговорів із Росією, пише Bloomberg. Цей обмін думками дає підстави вважати, що майбутня адміністрація може допомогти Україні повернутися на позиції сили до початку переговорів, але треба зважати на його репутацію людини, що відкидає поради або змінює курс в останню хвилину. Офіційні особи Трампа, схоже, виявилися сприйнятливими до двох аргументів: що новий американський лідер ризикує зазнати приниження, яке можна порівняти з хаотичним відходом президента Джо Байдена з Афганістану, якщо він відмовиться від Києва; та що коли Росія здобуде таку перемогу, це тільки підштовхне Китай до більш агресивних дій. Але хоча в команді Трампа висувають кілька ідей, поки що немає плану дій щодо України, який можна було б реалізувати після інавгурації 20 січня.

 

 

10:20 Україна здешевила вартість ракети "Трембіта" до $10 тисяч, пише Forbes. Наразі дальність дії української крилатої ракети "Трембіта" становить 140 км, але в майбутньому модифікація цієї ракети матиме дальність до 600 км.

Щоби швидко і дешево розробити "Трембіту", волонтерське конструкторське бюро "Парс" обрало використання імпульсного повітряно-реактивного двигуна – технології, що вирізняється своєю простотою й економністю: двигун працює, створюючи тягу за допомогою серії швидких імпульсів згоряння. Повітря і паливо втягуються в камеру згоряння, суміш запалюється, викликаючи швидке розширення газів, що виштовхує гарячі гази з вихлопної труби, створюючи тягу, а створюваний виходом газів вакуум втягує свіже повітря і паливо в камеру, перезапускаючи цикл. У клапанному імпульсному повітряно-реактивному двигуні впуском повітря керують механічні клапани, в безклапанній конструкції – аеродинамічні ефекти.

Такий механізм відрізняється від традиційних реактивних двигунів, у яких повітря стискається осьовим компресором, змішується з паливом і безперервно спалюється. Потім вихлопні гази проходять через турбіну, яка приводить у дію компресор, створюючи плавну і контрольовану тягу, що дає вищу ефективність та плавнішу вихідну тягу порівняно з імпульсними повітряно-реактивними двигунами. Однак імпульсні повітряно-реактивні двигуни потребують менше компонентів і є механічно простішими, що робить їх легшими й економнішими, йдеться в матеріалі. Загальна вартість "Трембіти" становить $10 тис., при цьому більше половини цієї суми йде на навігаційну систему (американська ракета ATACMS коштує близько $1,5 млн). Крім того, імпульсний повітряно-реактивний двигун "Трембіти" працює на бензині.  

Однак варто враховувати, що ефективність у цього двигуна низька, і в поєднанні з гучним звуковим супроводом ракета стає такою, що її легко виявляють сучасні системи ППО. Це можна розглядати як недолік, але Україна, зі свого боку, може використовувати це як "особливість" під час масованих атак по російських цілях, запускаючи "Трембіту" з іншими ракетами. У цьому разі "Трембіта" зможе ефективно "замаскувати сигнатури інших ракет". Навіть при самостійному застосуванні низька вартість дозволяє Україні запускати велику кількість цих крилатих ракет, перевантажуючи системи ППО Росії за рахунок чисельної переваги.

 

 

10:00 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:

 

 

 

 

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

285,5% танків (з них 1,6% за минулий тиждень),

117,1% бойових броньованих машин (з них 0,7% за минулий тиждень),

561,2% автомобільної техніки (з них 8,0% за минулий тиждень),

711,6% артилерійських систем (з них 6,3% за минулий тиждень),

113,6% РСЗВ (з них 0,2% за минулий тиждень),

 73,3% засобів ППО (з них 0,6% за минулий тиждень),

 29,6% літаків (з них 0% за минулий тиждень),

 37,1% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).

 

 

 

09:35 Вночі (із 18:30) росіяни атакували 80 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків Міллерово, Орел, Курськ, Приморсько-Ахтарськ РФ. Станом на 09:00 підтверджено збиття 58 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Київській, Житомирській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Миколаївській, Одеській та Херсонській областях. Збиті ворожі безпілотники завдали збитків на Сумщині, Київщині, Житомирщині Харківщині та Черкащині. Пошкоджено приватні та багатоквартирні будинки, автомобілі, майно громадян. Попередньо без жертв, постраждалим надається допомога. 21 ворожий безпілотник-імітатор локаційно втрачений (без негативних наслідків).

За минулі сім днів було збито 363 із 564 запущених по Україні БПЛА, ще 193 локаційно втрачені (упали) чи покинули територію України (разом – 99%).

 

 

 

09:25 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

09:20 Інтенсивність російських атак (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

09:15 Підсумкова інформація Генерального штабу ЗСУ про минулу добу російського вторгнення:

 

Протягом минулої доби зафіксовано 166 бойових зіткнень.

Вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах одного ракетного та 62 авіаційні удари, зокрема залучив одну ракету та скинув 99 КАБ. Крім цього, здійснив близько 4,5 тисячі обстрілів, з них 85 — із реактивних систем залпового вогню.

Агресор завдавав авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Грем'яч Чернігівської області; Новопіль, Костянтинопіль Донецької області; Приморське Запорізької області.

За минулу добу ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили один район зосередження особового складу, озброєння, військової техніки та ще один важливий об'єкт противника.

На Харківському напрямку ворог двічі штурмував позиції наших військ в районі населеного пункту Вовчанськ.

Сили оборони відбивали штурмові дії противника неподалік Лозової, Западного та Дворічної на Куп’янському напрямку, де за добу відбулося три атаки окупантів.

Минулої доби ворог 16 разів атакував на Лиманському напрямку. Намагався вклинитися в нашу оборону поблизу населених пунктів Новосергіївка, Зелений Гай, Шийківка, Першотравневе, Макіївка, Зарічне та Терни.

П’ять штурмів противника відбили наші оборонці в районі Білогорівки на Сіверському напрямку.

На Краматорському напрямку окупанти атакували 14 разів у районах Часового Яру та Ступочок.

Шістнадцять атак здійснив ворог на Торецькому напрямку в районах населених пунктів Торецьк, Кримське, Щербинівка та Біла Гора. Більшість атак противник спрямував на Торецьк.

На Покровському напрямку наші захисники зупинили 77 наступальних дій агресора у бік населених пунктів Баранівка, Зелене Поле, Єлизаветівка, Тарасівка, Нова Полтава, Новоторецьке, Лисівка, Мирноград, Зелене, Новий Труд, Промінь, Покровськ, Шевченко, Удачне, Нововасилівка, Успенівка, Петропавлівка, Новоандріївка, Слов’янка, Срібне, Андріївка, Курахове, Дачне, Новосергіївка та Янтарне.

Сили оборони відбили 13 ворожих атак на Новопавлівському напрямку. Найактивніше окупанти намагалися просунутися вперед поблизу населених пунктів Розлив, Времівка, Роздольне, Костянтинопіль та Нескучне.

На Придніпровському напрямку наші війська відбили одну атаку противника.

На Гуляйпільському та Оріхівському напрямках минулої доби бойових зіткнень не зафіксовано.

На Курському напрямку відбулося 15 боєзіткнень, ворог завдав 37 авіаційних ударів 49 керованими бомбами та вчинив 422 артилерійські обстріли, зокрема 20 – із реактивних систем залпового вогню.

На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено.

Наші воїни завдають окупаційним військам відчутних втрат в живій силі, техніці та активно підривають наступальний потенціал ворога у тилу.

Загалом минулої доби втрати російських загарбників становили 1330 осіб. Також українські воїни знешкодили 3 танки, 11 бойових броньованих машин, 47 артилерійських систем, реактивну систему залпового вогню, 72 БпЛА оперативно-тактичного рівня, 83 автомобілі та одиницю спеціальної техніки окупантів.

 

 

09:10 Станом на 06:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні 8 російських кораблів, з яких чотири є носіями крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до 28 ракет, повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.

 

 

09:05 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• Нещодавно російські війська перекрили трасу Т-0405 Покровськ–Костянтинівка на схід від Покровська та Т-0406 Покровськ–Межова на південний захід від Покровська, намагаючись оточити Покровськ і Мирноград.

• Російські війська, ймовірно, мають намір перекрити українські наземні лінії зв'язку в Покровську та Мирнограді, щоб протягом наступних місяців змусити українські підрозділи вийти з міст.

• Російська державна енергетична корпорація «Газпром» визнала, що розглядає можливість скорочення штату свого центрального офісу на 40% – це вказує на те, що «Газпром» може бути стурбований довгостроковими наслідками, які війна в Україні й скорочення експорту російського газу до Європи матимуть для російської газової промисловості.

• Національна розвідувальна служба Південної Кореї повідомила, що втрати Північної Кореї в Курській області становлять близько 3 тис. убитих і поранених.

 

 

08:45 Інтенсивність російських атак на різних напрямках (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

06:45 Нічне зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Станом на 22:00 відбулося 155 бойових зіткнень.

Сьогодні держава-терорист завдала 41 авіаудару, скинувши при цьому 62 КАБ. Окрім того, загарбники залучили для ударів 684 дрони-камікадзе та здійснили 3730 обстрілів по позиціях наших військ і населених пунктах.

На Харківському напрямку російські терористи двічі штурмували позиції наших підрозділів в районі Вовчанська.

Два рази ворог атакував наші позиції на Куп’янському напрямку, поблизу населених пунктів Лозова та Дворічна. Одне боєзіткнення ще триває.

На Лиманському напрямку за сьогодні російські війська 15 разів атакували українських захисників в районах населених пунктів Новосергіївка, Зелений Гай, Шийківка, Першотравневе, Макіївка, Зарічне та Терни. До цього часу точаться два боєзіткнення.

Чотири штурми противника відбили наші оборонці в районі Білогорівки на Сіверському напрямку. Одне боєзіткнення триває дотепер.

Одинадцять атак загарбників відбили українські підрозділи на Краматорському напрямку, противник намагався просунутись вперед в районі Часового Яру та Ступочок. На даний час продовжується три боєзіткнення.

На Торецькому напрямку наші військові відбивали 16 ворожих атак в районах Білої Гори, Кримського та Торецька, 13 атак зупинено Силами оборони, ще три тривають.

На Покровському напрямку впродовж цієї доби агресор 74 рази атакував наші позиції в районах населених пунктів Баранівка, Зелене Поле, Єлизаветівка, Тарасівка, Нова Полтава, Новоторецьке, Лисівка, Мирноград, Зелене, Новий Труд, Промінь, Покровськ, Шевченко, Удачне, Нововасилівка, Успенівка, Петропавлівка, Новоандріївка, Слов’янка, Срібне, Андріївка, Курахове, Дачне та Янтарне. П’ять боєзіткнень досі тривають.

За попередніми підрахунками, сьогодні окупанти на Покровському напрямку втратили 218 військовослужбовців вбитими та пораненими. Наші воїни знищили дві одиниці автомобільної техніки та мотоцикл окупантів. Також українські захисники завдали значних пошкоджень реактивній системі залпового вогню та гарматі.

На Новопавлівському напрямку наші оборонці відбили 11 ворожих атак. Ворог без успіху намагався прорватись поблизу населених пунктів Розлив, Времівка, Роздольне, Костянтинопіль та Нескучне.

Сили оборони України продовжують ведення операції на Курщині, де наші війська успішно відбили 11 атак противника.

Сьогодні за ефективну бойову роботу відзначаємо воїнів 44-ої окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола, 406-ої окремої артилерійської бригади ім. генерала-хорунжого Олексія Алмазова, 25-ої окремої Січеславської повітряно-десантної бригади, 100-ої окремої механізованої бригади, 38-ої окремої бригади морської піхоти, які впевнено тримають рубежі та завдають ворогу відчутних втрат.

14.01.2025