Центр досліджень визвольного руху представив виставку «Знайти Романа Шухевича» про життя та діяльність головного командира УПА.
Два десятки інформаційних банерів допоможуть зруйнувати міфи про генерала Шухевича та розповісти унікальну й досі невідому історію його життя. Презентували виставку на руїнах знищеного 1 січня уламками ворожого дрона музею в Білогорщі. Опісля вона перемістилася до Львова – у Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (вул. Степана Бандери, 1). Тут вона триватиме кілька місяців – до 30 червня, дня народження головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Вхід на виставку вільний.
Завдяки виставці «Знайти Романа Шухевича» довідуємося:
- яким чином дід Романа Шухевича долучився до створення «Тіней забутих предків»;
- як квартирант Шухевичів Євген Коновалець вплинув на малого Ромка та за що на майбутнього генерала скаржилися в польській школі;
- за яких обставин у 19 років Шухевич вчинив перший атентат;
- чому опинився у в’язниці та як вона допомогла Романові Шухевичу стати бізнесменом у сфері реклами;
- яким він був командиром і коли за ним полювало сім сотень чекістів;
- як склалася доля дружини та дітей Шухевича після його смерті;
- чому ніхто не знає місце поховання головного командира УПА й навіщо частину його справи спалили у вже незалежній Україні...
Виставка «Знайти Романа Шухевича» створена за підтримки Українського культурного фонду на основі матеріалів книги наукової співробітниці Центру досліджень визвольного руху д-ра Олесі Ісаюк «Роман Шухевич. Життя легенди» (Наш формат, 2023). Креативні рішення та дизайн: Василина Думан, Юстина Могитич.
«Виставка "Знайти Шухевича" – це розповідь про Головного командира УПА зрозумілими словами, – каже авторка книги «Роман Шухевич. Життя легенди» Олеся Ісаюк. – Вона для тих, хто хоче знати більше про історію боротьби України проти Росії, але не знає, з чого почати».
Раніше команда проєкту оприлюднила соціологічне опитування про сприйняття й обізнаність українців про УПА та Романа Шухевича. До слова, у цьому опитуванні серед іншого на запитання “Ви хотіли б чи ні, щоб у Вашому місті / селі був музей, присвячений боротьбі УПА?” ствердно відповіли 67% респондентів (жовтень 2023 року, Демократичні ініціативи, КМІС).
«Шухевич вмів об'єднувати, – зауважує народний депутат України, історик Володимир В’ятрович. – Саме він із розрізнених повстанських груп зробив справжню армію з єдиними командуванням. Шухевич і нині має обʼєднати – тепер довкола відновлення його музею, зруйнованого росіянами. Маємо відкласти вбік всі політичні суперечки і спільно зробити так, аби якнайшвидше відкрити відновлений музей. Аби сюди знову приходили тисячі людей. Аби повернути Шухевича в стрій для нинішньої боротьби з Росією».
Автор фото: Віталій Грабар
07.03.2024