664-й день війни Росії в Україні. Хроніка

20:10 Вечірнє зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Протягом доби відбулось 69 бойових зіткнень. Ворог завдав 1 ракетного та 10 авіаційних ударів, здійснив 40 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.

Оперативна обстановка на сході та півдні України залишається складною.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території рф, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали понад 20 населених пунктів, серед них Карповичі Чернігівської області; Середина-Буда, Есмань, Уланове, Волфине, Степок Сумської області; Гур'їв Козачок, Ветеринарне, Стариця, Вовчанськ, Бударки Харківської області.

На Куп’янському напрямку українські захисники відбили всі атаки окупантів в районі Синьківки Харківської області, де ворог, за підтримки авіації, безуспішно намагався прорвати оборону наших військ. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема, Дворічна, Синьківка, Петропавлівка, Іванівка, Берестове Харківської області.

На Лиманському напрямку Сили оборони відбили 4 атаки ворога в районах Серебрянського лісництва Луганської області та східніше Тернів Донецької області. Від артилерійських та мінометних обстрілів постраждали понад 10 населених пунктів, серед них Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Серебрянка, Верхньокам’янське, Спірне, Роздолівка Донецької області.

На Бахмутському напрямку Силами оборони відбито 10 атак противника біля Богданівки, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема, Богданівка, Іванівське, Кліщіївка, Андріївка, Нью-Йорк Донецької області.

На Авдіївському напрямку нашими захисниками відбито 22 атаки ворога східніше Новобахмутівки, Степового, Авдіївки та ще 7 атак в районах Первомайського та Невельського Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів окупантів зазнали близько 10 населених пунктів, серед них Авдіївка, Сєверне, Карлівка, Нетайлове, Первомайське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога в районах Красногорівки та Новомихайлівки Донецької області, де противник здійснив 11 безуспішних атак на позиції наших захисників. Під артилерійським та мінометним вогнем окупантів опинились Георгіївка, Мар'їнка, Новомихайлівка, Парасковіївка, Костянтинівка, Антонівка.

На Шахтарському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів. Обстріляв з артилерії та мінометів близько 10 населених пунктів, зокрема, Вугледар, Пречистівка, Золота Нива, Старомайорське, Рівнопіль Донецької області.

На Запорізькому напрямку Сили оборони відбили 9 атак загарбників західніше Новопокровки та Роботиного Запорізької області, де противник, за підтримки авіації, намагався витіснити наші підрозділи із займаних рубежів. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 20 населених пунктів, серед них Левадне, Малинівка, Гуляйполе, Оріхів, Новоандріївка, Кам'янське Запорізької області.

На Херсонському напрямку артилерійських обстрілів противника зазнали Херсон, Тягинка, Іванівка, Токарівка Херсонської області та Очаків Миколаївської області.

Ворог не відмовився від наміру вибити наші підрозділи з лівобережжя Дніпра, здійснив 8 спроб штурмових дій, отримав гідну відсіч, із втратами відступив. Наші підрозділи стійко тримають оборону, надалі утримують зайняті позиції та завдають вогневого ураження противнику. Продовжують заходи із розширення плацдарму.

Протягом доби авіація Сил оборони завдала ударів по 6 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.

Підрозділи ракетних військ уразили 2 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, пункт управління, 3 артилерійські засоби та 4 склади боєприпасів противника.

 

 

19:45 Зеленський заявив, що підтримує виробництво FPV-дронів на державному рівні та створення спеціальних підрозділів. Президент додав, що Україна в наступному році виробить мільйон дронів.

 

 

19:40 "Мобілізацію жінок не підпишу", – заявив Зеленський у відповідь на запитання, чи підпише він відповідний закон у разі ухвалення його Радою. Президент зазначив, що "якщо усі аргументи будуть викладено, і на сьогоднішній день я бачу, що їм це потрібно, то будемо знижувати мобілізаційний вік до 25 років".

 

 

19:20 "Із Залужним робочі стосунки. Він має відповідати за поле бою", – відповів Зеленський на запитання про стосунки з Головнокомандувачем ЗСУ. Президент зазначив, що "чекає конкретних речей на полі бою".

«Є питання щодо фронту. Є питання і до командувача Тарнавського. Чому я не коментував про імовірний конфлікт? Навіщо комусь допомагати?»

 

 

19:15 Зеленський сказав, що ніколи не спілкувався з прем'єром Угорщини про мирні переговори з Росією. Президент пропонував Орбану провести офіційну зустріч, але угорський прем'єр не зміг дати відповіді.

 

 

18:50 "Знайдуться інструменти, щоб отримати €50 мільярдів від Євросоюзу, навіть якщо хтось проти", – заявив Зеленський на пресконференції.

 

 

18:25 На Ставці просили додатково мобілізувати 450–500 тисяч людей, – заявив Зеленський на пресконференції. За його словами, для такого рішення потрібні аргументи, оскільки це питання додаткових грошей і забезпечення.

 

 

18:00 Уряд Італії схвалив продовження надання Україні допомоги до кінця 2024 року, тепер рішення має підтвердити парламент. У випадку підтримки документа Києву постачатимуть "засоби, матеріали й обладнання для підтримки воєнних зусиль проти РФ".

 

 

17:30 Зеленський проведе пресконференцію за підсумками 2023 року, на якій він спілкуватиметься з журналістами. Подія розпочнеться сьогодні о 18:00.

 

 

16:55 У Польщі засудили 14 членів шпигунської мережі РФ, до якої належали українці й білоруси, – інформує Interia. Повідомляється, що суд Любліна визнав 14 громадян Росії, Білорусі й України винними в підготовці диверсій, зокрема в підготовці підриву потягів з гуманітарною допомогою для України та стеженні за військовими об'єктами та об'єктами критичної інфраструктури.

 

 

16:20 ЄБРР збільшить капітал на 4 млрд євро для підтримки України, – повідомляє пресслужба Європейського банку. Керівники Європейського банку реконструкції та розвитку схвалили резолюцію про збільшення сплаченого капіталу банку на 4 млрд євро, або на 13%, – до 34 млрд євро для фінансування проєктів банку в Україні та інших країнах присутності. Ухвалена керівниками резолюція завершує формальний процес збільшення статутного капіталу ЄБРР.

 

 

15:45 Парламент Швейцарії дозволив уряду країни схвалювати експорт зброї у виняткових випадках, – пише видання Swissinfo. До закону про військові матеріали буде додано нову статтю, яка передбачає, що уряд у майбутньому може відхилятися від попередніх критеріїв ліцензування експорту військової техніки за кордон у виняткових випадках – водночас має бути збережений захист інтересів зовнішньої політики або політики безпеки країни.

 

 

15:05 США виділяють Україні $150 мільйонів упродовж п’яти років на цифрову трансформацію, – заявила посол США в Україні Бріджит Брінк під час Diia Summit. Повідомляється, що ці кошти виділяються в розвиток уже докладених зусиль для створення цифрової інфраструктури й оцифрування процесів розвитку малого і середнього бізнесу та бізнесового середовища в Україні. За словами Брінк, цифровізація вже допомагає Україні звільнитися від минулого з його неефективним урядуванням.

 

 

14:30 Заступник голови Нацполіції Тишлек написав рапорт на звільнення. Раніше журналісти Bihus.info опублікували розслідування, в якому йдеться, що дружина і теща Тишлека мають російські паспорти, а сам він користується нерухомістю та авто родини партнера ватажка ростовського кримінального угруповання.

 

 

14:15 Російська некомерційна організація, яка займається підтримкою російськомовної "Вікіпедії", оголосила про свою ліквідацію, оскільки очікується, що російська влада назве її виконавчого директора проєкту, доцента факультету психології МДУ Станіслава Козловського "іностранним аґентом".

 

 

13:40 Головне управління розвідки Міноборони України атакувало безпілотними літальними апаратами військові об'єкти в Російській Федерації, в тому числі аеропорти в місті Москва, повідомили джерела в правоохоронних органах. 

 

 

13:35 У США зросла підтримка військової допомоги Україні, свідчать дані нового опитування FOX News. 31% опитаних вважає, що США мають робити більше, щоб допомогти у війні з РФ, а 30% кажуть, що США мають робити менше, 35% вважають, що поточний рівень підтримки є правильним. З листопада кількість тих, хто вважає, що США слід робити більше, щоб допомогти Україні, зросла на 10% – і серед демократів (+13%), і серед республіканців (+7%). Стосовно Ізраїлю 30% вважають, що США підтримують його занадто сильно, а 27% кажуть, що цього недостатньо, 38% – що достатньо; з листопада на 6% зросла кількість тих, хто каже, що США не надають достатньої підтримки.

 

 

 

13:10 На Куп’янському напрямку фронту в російських військах масово поширюється "мишача лихоманка", повідомляє ГУР Міноборони України. У підрозділах російської окупаційної армії зростає невдоволення через неналежне забезпечення зимовими речами та повну відсутність медичної допомоги:

"Так, на Куп’янському напрямку в багатьох підрозділах російських загарбників зафіксовано спалах так званої «мишачої лихоманки».
Хвороба має вірусний характер і передається до людини від гризунів – через прямий контакт зі збудником, внаслідок вдихання пилу мишачих екскрементів чи потрапляння їх у продукти харчування, які вживає людина.
Симптоми «мишачої лихоманки» включають сильний головний біль, зростання температури тіла до 40 градусів, висипи та почервоніння, зниження тиску, крововиливи в очах, нудоту, блювання по декілька разів на день.
Оскільки хвороба вражає нирки, заражений мишачою лихоманкою відчуває інтенсивний біль в попереку та має серйозні труднощі з сечовипусканням.
Скарги на лихоманку від особового складу  російської армії, який задіяний у війні проти України, командування проігнорувало, розцінивши їх як черговий прояв ухиляння від участі в бойових діях. До того ж, на першому етапі перебігу «мишача лихоманка» нагадує звичайний грип.
У підсумку «мишача лихоманка» значно знизила  боєздатність російських «щурів»".

 

 

13:00 Протягом минулої доби російські війська з різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 113 населених пунктів на території 10 областей України, підтверджено ураження 11 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.

 

 

 

12:50 На тлі зростання розбіжностей щодо західної підтримки України на Заході почали замислюватися про те, що буде, коли Росія переможе у війні, пише  Bloomberg. Деякі європейські країни почали переоцінювати ризики, які Москва може становити для членів НАТО на сході Європи в разі її перемоги в Україні.

 

 

12:25 Протягом доби на теплових електростанціях один блок вийшов в аварійний ремонт, ще два – в поточний. Проте наразі електроенергії, виробленої електростанціями всіх видів, вистачає для забезпечення енергопостачання всіх юридичних та побутових споживачів, повідомили в Укренерго.

 

 

12:20 Через негоду, бойові дії й технологічні порушення без світла 564 населені пункти (вчора було 637)повідомили в Міненерго. Через складні погодні умови 132 населені пункти (в Дніпропетровській, Донецькій, Харківській областях) залишилися без світла, вчора таких було 183 (вчора було ще в Сумській). Ще 432 населені пункти знеструмлено внаслідок бойових дій та з технічних причин (вчора було 454). Запровадження графіків відключень побутових споживачів не передбачається.

 

 

12:00 Потепління продовжує впливати на рівень споживання електроенергії: вчора було більш ніж на 4°C  тепліше, ніж у попередній робочий день – п’ятницю, 15 грудня (4,2°C проти -0,2°C), відповідно, добовий максимум споживання 18 грудня був вранці та на 3,4% нижчим, ніж 15 грудня, повідомили в Укренерго.

 

 

11:55 Дефіцит артилерійських боєприпасів в Україні триватиме, вважає заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк, і щоб компенсувати брак снарядів, Україна нарощує виробництво дронів-камікадзе. Крім того, нарощується власне виробництво боєприпасів "практично всіх номенклатур колишнього СРСР". Проте більшість західних систем, які Україна отримала від партнерів, використовують інший калібр – найпоширенішим є 155 мм. Тож разом із західними компаніями Україна планує виробляти такі снаряди на своїй території – щоб покрити різницю між тим, що потрібно, і кількістю снарядів, які можуть дати партнери.

 

 

11:35 Довіра до Президента Володимира Зеленського зросла на 15% порівняно з оприлюдненими вчора результатами опитування КМІС – з 62% до 77% (вчора оприлюднене опитування проводили 29 листопада – 9 грудня, нині оприлюднене – 4–10 грудня 2023). У пресрелізі соціологів пояснено це тим, що в опитуванні, яке оприлюднили нині, не було фіксованої відповіді "важко відповісти", а також тим, що є різниця у відповіді на питання про довіру Президенту а довірі персоналії. Зрештою, якщо враховувати відповіді тільки тих, що визначилися, то результати майже ідентичні: відповідно 76% і 78%.

 

 

 

11:15 Міністр оборони США Ллойд Остін оголосив про початок операції "Prosperity Guardian" проти хуситів для захисту судноплавства у Червоному морі. Операція об'єднує декілька країн, зокрема Велику Британію, Бахрейн, Канаду, Францію, Італію, Нідерланди, Норвегію, Сейшельські острови й Іспанію для спільного розв'язання проблем безпеки у південній частині Червоного моря та Аденської затоки.

 

 

11:05 На Куп'янському, Лиманському та Бахмутському напрямках тривають наступальні дії ворога, повідомив командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський.

"Бахмутський напрямок залишається надзвичайно важливим для російських загарбників. На ньому вони зосереджують основні зусилля і для ведення штурмових дій застосовують найбільш боєздатні підрозділи десантних військ, морську піхоту та сформовані з колишніх злочинців підрозділи «шторм z» та «шторм v».

Мета ворога на цьому напрямку зрозуміла – це наступ на населений пункт Часів Яр, потім на Костянтинівку, Дружківку, Слов'янськ, Краматорськ з подальшим виходом на кордони Донецької області.

На Лиманському напрямку російські окупаційні війська перейшли до постійних атак позицій наших військ у напрямках Макіївки та Тернів. Ведуться бойові дії на Сіверському напрямку. Окупанти активно використовують техніку під час проведення штурмів, яку постійно знищують українські захисники.

Не припиняються щоденні штурмові дії російських військ у районі Синьківки з метою її захоплення та створення плацдарму для подальшого наступу на місто Куп’янськ.

Ситуація складна. Нам доводиться воювати в умовах переваги ворога як в озброєнні, так і в кількості особового складу. Втім, командири і штаби в режимі 24/7 відстежують зміни в обстановці, аналізують дії противника та своїх військ, приймають ефективні управлінські рішення для посилення оборони та знищення ворога.

Ряд рішень щодо способів знищення ворога ми з командирами прийняли безпосередньо в районах бойових дій.

На всіх трьох напрямках наші війська тримають оборону та знищують ворога.

Противник несе великі втрати, які поповнює резервами штурмових батальйонів, сформованих з колишніх в'язнів. Попри щоденні втрати в особовому складі та техніці, російські окупанти продовжують проведення наступальних дій.

За першу половину грудня ворог втратив у смузі відповідальності ОСУВ «Хортиця» близько восьми тисяч військовослужбовців. Крім того, було знищено або ушкоджено понад п’ятсот одиниць ворожої військової техніки. Серед них: 67 танків, понад сто бойових броньованих машин, 77 гармат і мінометів різних калібрів.

На відміну від агресора, українські Сили оборони намагаються досягати успіху шляхом продуманого планування бойових дій та ефективного використання артилерії, мінометів, ударних дронів та стрілецького озброєння. А найбільшою цінністю для нас є життя наших воїнів. Мінімізація втрат завжди у пріоритеті під час планування операцій".

 

 

10:50 Новий польський міністр інфраструктури Даріуш Климчак заявив, що проблему з блокадою перевізниками кордону з Україною через бездіяльність попередньої влади дуже важко розв’язати, хоч запевнив, що шукає спільного знаменника, на підставі якого можна би було дійти хоча б до призупинення протесту.

 

 

10:35 Велика Британія використає свій військово-морський досвід, щоб допомогти Україні контролювати Чорне море в рамках 10-річного пакту про безпеку, який буде підписано найближчими тижнями, пише The Telegraph. Меморандумом про взаєморозуміння Британія зобов’язується "підтримувати Київ у боротьбі" проти Росії, надаючи військову підтримку, зосереджену на військово-морських силах, а також фінансову допомогу та обмін розвідданими, і міститиме обіцянки післявоєнних гарантій безпеки, зокрема збільшення поставок зброї та відновлення санкцій, для захисту від Москви, якщо вона задумає наступний напад.

 

 

10:20 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:

14 грудня 2023 року ВПС Росії, ймовірно, вперше з серпня 2023 року застосували балістичну ракету повітряного запуску Х-47М2 «Кинджал». Росія запустила щонайменше одну ракету в центральну Україну, ймовірно, по військовому аеродрому.

Одна з шести видів «суперзброї», про які президент Путін оголосив у 2018 році, «Кинджал» була призначена відігравати важливу роль у майбутній військовій доктрині Росії. У війні в Україні Росія зарезервувала зброю для, на її думку, високоцінних, добре захищених цілей.

«Кинджал» майже напевно мав неоднозначний бойовий дебют. Багато з його запусків, ймовірно, не потрапили в ціль, але Україні також вдалося перехопити атаки цієї нібито «непереможної» системи.

 

 

10:00 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:

 

 

 

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

169,8% танків (з них 3,4% за минулий тиждень),

 62,1% бойових броньованих машин (з них 1,0% за минулий тиждень),

180,5% автомобільної техніки (з них 3,0% за минулий тиждень),

265,8% артилерійських систем (з них 3,7% за минулий тиждень),

 83,0% РСЗВ (з них 0,6% за минулий тиждень),

 43,4% засобів ППО (з них 0,4% за минулий тиждень),

 26,0% літаків (з них 0% за минулий тиждень),

 36,4% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).

 

 

 

09:40 Вночі на Хмельниччині знищено два із двох "шахедів", якими росіяни атакували із району Приморсько-Ахтарськ – РФ, повідомили в Повітряних силах.

За минулі сім днів збито 122 зі 124 (98%) запущених по Україні БПЛА.

 

 

 

 

09:30 Станом на 08:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває два російські кораблі, які не є носіями крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.

 

 

09:25 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• Поєднання дефіциту артилерійських боєприпасів і затримок у наданні західної допомоги у сфері безпеки, ймовірно, призводить до того, що українські війська виснажують матеріальні засоби і можуть відкласти майбутні контрнаступальні операції. Командувач Таврійського угруповання українських військ бригадний генерал Олександр Тарнавський заявив в інтерв'ю Reuters, опублікованому 18 грудня, що українські війська відчувають нестачу 122-мм і 152-мм снарядів по всій лінії фронту. Тарнавський заявив, що нестача змушує українські війська перерозподіляти артилерійські боєприпаси і переплановувати бойові завдання. Заступник міністра оборони України генерал Іван Гаврилюк також вчора визнав, що дефіцит українських артилерійських боєприпасів триватиме. Тарнавський заявив, що росіяни також мають проблеми з артилерійськими боєприпасами, хоча, за оцінками українських і західних офіційних осіб, російські сили наразі ведуть артилерійський вогонь з інтенсивністю в п'ять-сім разів вищою, ніж українські сили. Як російські, так і українські сили, ймовірно, витратили значну частину своїх запасів 122-мм і 152-мм артилерійських снарядів радянських часів, що змусило обидві сторони шукати за кордоном ці артилерійські боєприпаси. Нещодавно Росія отримала велику кількість цих снарядів з Північної Кореї, а Україна та її західні партнери докладають зусиль, щоб отримати ці снаряди з іноземних запасів. Незрозуміло, які можуть бути затримки або перешкоди в українських і західних зусиллях щодо отримання 122-мм і 152-мм снарядів і як такі затримки можуть впливати на нинішній дефіцит в Україні. Українські війська все частіше використовують надані Заходом 155-мм артилерійські системи на фронті, і можливі затримки в наданні західної безпекової допомоги можуть вплинути на наявні їх запаси, хоча пакети американської допомоги нещодавно включали 155-мм снаряди. Гаврилюк заявив, що Україна наразі зосереджується на вітчизняному виробництві безпілотників, щоб компенсувати дефіцит артилерійських снарядів, і планує виробляти 155-мм боєприпаси в Україні разом із західними компаніями у 2024 році. Дефіцит артилерії та затримки із західною безпековою допомогою створюватимуть невизначеність в українських оперативних планах і, ймовірно, спонукатимуть українські сили економити ресурси, що може змусити українські війська ухвалювати складні рішення щодо пріоритетності певних ділянок фронту над ділянками, де обмежені територіальні втрати є найменш руйнівними. Як повідомила російська служба BBC, українські офіційні особи заявили, що вони періодично вносять зміни до того, що можна вважати приблизними оперативними планами на 2024 рік, виходячи з ситуації на фронті. Як повідомляється, український посадовець заявив, що важко зробити розрахунки для цих планів через значне скорочення західної допомоги Україні з вересня 2023 року. Тарнавський заявив, що Україна готує резерви для подальших широкомасштабних дій. Дефіцит артилерії та затримки із західною допомогою, найімовірніше, знизять спроможність України планувати та готуватися до цих дій. Затримки в конкретному українському оперативному плануванні та матеріальному забезпеченні, необхідному для підготовки до контрнаступу, ймовірно, своєю чергою, відтермінують контрнаступальні операції 2024 року.

• Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний відмовився коментувати нещодавні повідомлення західних ЗМІ про український контрнаступ і російські наступальні плани на 2024 рік.

• Речник Повітряних сил Збройних Сил України полковник Юрій Ігнат заявив 18 грудня, що російські війська мають достатньо безпілотників для щоденного завдання ударів по Україні з різних напрямків.

• Повідомляється, що міністерство оборони Росії формує чотири нові полки військово-транспортної авіації. Ці зусилля, схоже, спрямовані радше на реорганізацію наявних підрозділів цієї авіації для підтримки позиціонування російських сил, аніж на нарощування нової сили в короткостроковій перспективі.

• Російська урядова комісія з питань законопроєктної діяльності підтримала законопроєкт, який криміналізує "русофобію" за кордоном, що, ймовірно, є частиною зусиль, спрямованих на збереження і посилення російського впливу в пострадянських країнах.

• Російські чиновники спростили вимоги для отримання російського громадянства для громадян Білорусі, Казахстану та Молдови на тлі ворожого ставлення до мігрантів у російському суспільстві.

• Європейський Союз ухвалив 12-й пакет санкцій у зв'язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну.

• Колишній речник Народної міліції "ДНР" Едуард Басурін заявив, що станом на 18 грудня у складі добровольчих козацьких формувань в Україні служать понад 25 тисяч російських військовослужбовців.

• Призначена Кремлем уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова продовжує заперечувати причетність Росії та Білорусі до примусової депортації українських дітей з окупованих територій.

 

 

09:05 Інтенсивність російських атак (за даними зведень  Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

08:55 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів і обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

 

08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Противник продовжує ігнорувати закони та звичаї ведення війни, використовує тактику терору, завдає ракетних та авіаційних ударів, здійснює обстріли з реактивних систем залпового вогню не тільки по військових, а й по численних цивільних об’єктах нашої держави.

Протягом минулої доби відбулося 105 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 1 ракетниого та 6 авіаційних ударів, здійснив 62 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.

Вночі російські окупанти вчергове атакували Україну, застосувавши 2 БпЛА типу “Shahed-136/131”. Протиповітряною обороною всі ударні БпЛА знищено.

Авіаційних ударів зазнала Новомихайлівка Донецької області.

Під артилерійським вогнем опинилися понад 140 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької Херсонської та Миколаївської областей.

В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить активну диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.

В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку українські захисники відбили 5 атак ворога в районах Синьківки та східніше Петропавлівки Харківської області.

На Лиманському напрямку нашими воїнами відбито 10 атак окупантів поблизу Макіївки Луганської області та східніше Тернів, Спірного Донецької області.

На Бахмутському напрямку українські захисники відбили 21 атаку противника біля Богданівки, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Сили оборони України продовжують завдавати ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах.

В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку українські захисники продовжують стримувати ворога, який не полишає спроб оточити Авдіївку. Наші воїни стійко тримають оборону, завдаючи загарбникам значних втрат. Сили оборони відбили 11 атак противника в районах Авдіївки та ще 13 атак біля Сєверного, південніше Тоненького, Первомайського та Невельського Донецької області.

На Мар’їнському напрямку Сили оборони стримують ворога неподалік Новомихайлівки Донецької, де відбито 13 атак.

На Шахтарському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів.

На Запорізькому напрямку наші оборонці відбили 17 атак противника західніше Новопокровки та Роботиного Запорізької області.

Водночас на Мелітопольському напрямку Сили оборони України продовжують активними діями завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.

В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку українські воїни надалі утримують зайняті позиції на лівобережжі Дніпра, ведуть контрбатарейну боротьбу, наносять вогневе ураження по тилах противника.

Протягом минулої доби силами та засобами протиповітряної оборони знищено 1 керовану ракету Х-59.

Підрозділи ракетних військ уразили 2 райони дистанційного мінування та 1 артилерійський засіб противника.

19.12.2023