661-й день війни Росії в Україні. Хроніка

20:00 На польсько-українському кордоні помер ще один водій, – заявив віцепрезидент Асоціації міжнародних автоперевізників Володимир Балін. Повідомляється, що водій помер у "швидкій" дорогою до лікарні.

 

 

19:15 Вечірнє зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Противник і надалі ігнорує закони та звичаї війни, використовує тактику терору, завдає ударів, здійснює обстріли як військових, так і цивільних об’єктів.

Протягом доби відбулось 71 бойове зіткнення. Ворог завдав 3 ракетних та 47 авіаційних ударів, здійснив 38 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.

Оперативна обстановка на сході та півдні України залишається складною.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території рф, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Противник завдав авіаційного удару в районі населеного пункту Бологівка Харківської області. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали понад 20 населених пунктів, серед них Залізний Міст, Грем'ячка Чернігівської області; Нововасилівка, Хлібороб, Баранівка, Волфине, Грабовське, Попівка Сумської області; Уди, Козача Лопань, Стариця, Вовчанськ, Тополі Харківської області.

На Куп’янському напрямку українські захисники відбили 11 атак ворога біля Синьківки Харківської області, де окупанти, за підтримки авіації, намагалися прорвати оборону наших військ. Також противник завдав авіаційних ударів в районах Іванівки, Піщаного та Берестового Харківської області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема, Дворічна, Синьківка, Ковалівка, Петропавлівка, Іванівка, Берестове Харківської області.

На Лиманському напрямку противник, за підтримки авіації, намагався прорвати оборону наших військ. Сили оборони відбили 3 атаки ворога східніше Тернів Донецької області. Також ворог завдав авіаційного удару в районі Серебрянського лісництва Луганської області. Обстріляв з артилерії та мінометів понад 10 населених пунктів, серед них Невське, Білогорівка Луганської області та Терни, Торське, Серебрянка, Верхньокам’янське, Спірне, Роздолівка Донецької області.

На Бахмутському напрямку наші воїни відбили 8 атак противника поблизу Богданівки, Іванівського, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Окупанти завдали авіаційних ударів в районах населених пунктів Міньківка, Дружба, Нью-Йорк Донецької області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема, Васюківка, Маркове, Богданівка, Часів Яр, Іванівське, Андріївка Донецької області.

На Авдіївському напрямку нашими захисниками відбито 17 атак ворога східніше Новобахмутівки, Степового, Авдіївки та ще 10 - в районах Невельського та Первомайського Донецької області. Також противник завдав авіаційного удару в районі населеного пункту Очеретине Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Бердичі, Степове, Ласточкине, Авдіївка, Первомайське, Карлівка Донецької області.

На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога в районах Мар’їнки, Побєди та Новомихайлівки Донецької області. Тут противник, за підтримки авіації, здійснив 9 безуспішних атак на позиції наших захисників. Під артилерійським та мінометним вогнем окупантів опинилися Красногорівка, Георгіївка, Мар’їнка, Побєда, Новомихайлівка.

На Шахтарському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів. Обстріляв з артилерії та мінометів близько 10 населених пунктів, серед них Пречистівка, Урожайне, Старомайорське, Рівнопіль Донецької області.

На Запорізькому напрямку Сили оборони відбили 10 атак противника західніше Новопокровки та Роботиного Запорізької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів, серед них Левадне, Малинівка, Гуляйполе, Чарівне, Мала Токмачка, Новоандріївка Запорізької області.

На Херсонському напрямку артилерійських обстрілів противника зазнали Іванівка, Антонівка, Олександрівка і обласний центр Херсонської області.

Сили оборони надалі утримують позиції на лівобережжі Дніпра Херсонської області. Продовжують завдавати вогневого ураження противнику.

Протягом доби авіація Сил оборони завдала ударів по 21 району зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.

Підрозділи ракетних військ уразили 7 районів зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, пункт управління, 2 засоби протиповітряної оборони, 12 артилерійських засобів, 2 склади боєприпасів та паливно-мастильних матеріалів противника.

 

 

19:05 МОЗ та ВООЗ підписали дворічну угоду про співробітництво, – інформує пресслужба Міністерства охорони здоров’я України. Як повідомляється, нова угода встановлює рамки подальшої співпраці для підтримки стійкості системи охорони здоров’я України в умовах війни, зокрема щодо зміцнення закладів охорони здоров’я на шляху до вступу в ЄС і ефективного та своєчасного реагування на надзвичайні ситуації.

 

 

18:40 Президент Володимир Зеленський повідомив, що провів засідання Ставки верховного головнокомандувача:

"Різні питання, різні аспекти оборони. Тривала майже три години.
Питання військових. Питання ветеранів. Питання бригад. Питання фортифікаційних укріплень. Питання виробництва зброї. 
Окремо працюємо, щоб реалізувати всі наші домовленості з партнерами щодо нових виробництв зброї – спільних виробництв та спільної ремонтної бази. Завдання – максимально посилити Україну, і кожен місяць має додавати сил нашій обороні".

 

 

18:20 Литва передала Україні нову партію військової допомоги, – повідомляє Міністерство оборони Литви. До пакета допомоги ввійшли кілька мільйонів набоїв і кілька тисяч снарядів для переносних протитанкових гранатометів малої дальності, а також близько тисячі розкладних ліжок.

 

 

17:45 Розстріляного росіянами захисника України Олександра Мацієвського посмертно нагородили міжнародною відзнакою в галузі прав людини – медаллю Райнера Гільдебрандта. Директор департаменту МЗС ФРН Маттіас Люттенберґ зазначив:

"Ім’я Олександра Мацієвського повинно бути для нас зобов’язанням того, що російську війну треба зупинити та подбати про те, щоби ті, хто здійснює воєнні злочини, які коїть Росія, отримали справедливе засудження перед очима всього світу".

 

 

17:00 В Україну повернули ще трьох дітей з окупованих територій, – повідомив омбудсмен Дмитро Лубінець. Він зазначив, що дітей повернули за посередництва держави Катар і громадських організацій та міжнародних партнерів.

 

 

16:35 Захоплені ХАМАСом в заручники ізраїльські військові, яких помилково застрелили солдати Армії оборони Ізраїлю, кричали про поміч на івриті й розмахували саморобним білим прапором, показало попереднє розслідування ЦАГАЛу. Усі троє йшли без сорочок і розмахували палицею зі смужкою білої тканини. Військовий, який перебував на верхньому поверсі будівлі за кілька десятків метрів, відкрив по них вогонь. Двоє заручників упали, третій сховався в сусідньому будинку. Коли солдати підійшли туди, командир наказав припинити стрілянину, однак інші військові, які перебували там же, вирішили, що це підступ, і застрелили заручника. Крім того, стало відомо, що двома днями раніше на одному з будинків у цьому районі було виявлено написи: "SOS" і "Врятуйте трьох викрадених". Військові запідозрили, що будівля замінована. Представник ЦАГАЛу назвав убивство трьох заручників "трагічною, трагічною подією" і порушенням правил ведення вогню ЦАГАЛом.

 

 

16:20 Керівництво Німеччини усвідомлює можливу необхідність взяти на себе більшу відповідальність у допомозі Україні через зменшення підтримки з боку США, розповів міністр оборони ФРН Борис Пісторіус в інтерв’ю виданню Welt am Sonntag. У колі союзників і партнерів обговорюється «найгірший сценарій» на тлі того, що воєнна ситуація в Україні стає дедалі складнішою, боєприпасів не вистачає, а республіканці у США блокують подальшу підтримку, отже Європі доведеться компенсувати брак допомоги з боку США, але оборонній промисловості потрібен час, щоб наростити свої потужності. На його переконання, погрози Путіна щодо країн Балтії, Грузії та Молдови треба сприймати дуже серйозно: «Це не просто брязкання зброєю. Наприкінці цього десятиліття може бути небезпечно. Але до того часу ми будемо готові до цього».

 

 

15:35 У ЗСУ переглянули воєнну стратегію, відмовившись від пріоритету звільнення окупованих територій — на теперішньому етапі основною метою української армії є максимальне знищення російських військових при мінімальних українських втратах, пише Bild з посиланням на не названого українського офіцера: "Наша мета — домогтися максимально позитивного коефіцієнта знищення [співвідношення втрат української армії і втрат противника]. Якщо співвідношення 10 до 1 на нашу користь, ми продовжимо наступ, якщо 1 до 1, ми відступимо". Інший військовослужбовець також підтвердив зміну стратегії: "Тепер уже немає тиску, тому ми просто прагнемо максимальних втрат противника. Позиції не мають значення, головне — щоб більшість українців залишилися живими".

Коментуючи ці слова, колишній західний військовик описав те, що відбувається, як "по суті контрольований відступ із боєм". Стратегія полягає у створенні мінного поля, де українська армія максимально завдає шкоди російським військовим і техніці. Після цього війська відступатимуть, дозволяючи російським силам увійти на наступне підготовлене мінне поле. Він каже, що така стратегія будується на "надії на досягнення кульмінаційної точки, після якої російський наступ впаде". Повернення територій стане пріоритетом тільки за умови значних втрат російських сил або за появи "зброї, що змінює правила гри", — такої як крилаті ракети типу ATACMS або Taurus, а також винищувачі F-16 або JAS 39.

 

 

15:10 Ян Марсалек, директор з операційної діяльності платіжної системи Wirecard, найбільшої колись фінансової компанії Німеччини, ймовірно, близько десятиліття був російським шпигуном, пише The Wall Street Journal. Він допомагав російським спецслужбам переводити через неї гроші для фінансування підпільної діяльності. З іншого боку, компанія обслуговувала спецслужби Німеччини; збираючи інформацію про платежі за картками їхніх співробітників, Марсалек міг передавати цю інформацію в Москву, дозволяючи відстежувати їхні переміщення та зустрічі. Він також надавав допомогу ПВК "Ваґнер" Євґєнія Пріґожина, а тепер бере участь у реорганізації його бізнес-імперії в Африці. Коли ж з'ясувалося, що з Wirecard пропав 1,9 млрд євро, Марсалек утік до Москви і став одним із найбільш розшукуваних людей у світі.

 

 

14:15 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:

• 12 грудня 2023 року "Київстар", найбільший оператор мобільного зв'язку в Україні, зазнав кібератаки. Її наслідки тривали щонайменше 48 годин і вплинули на роботу мобільного зв'язку та послуг передачі даних компанії. Київстар забезпечує мобільним зв'язком та домашнім інтернетом понад половину населення України. Як повідомляється, кібератака залишила користувачів без мобільного зв'язку та можливості користуватися інтернетом. У "Київстарі" повідомили, що жодних особистих даних під час атаки не було зламано.

• Повідомляється, що кібератака також порушила роботу сирен повітряної тривоги, деяких банків, банкоматів і терміналів торгових точок. Одночасно зазнав DDoS-атаки український банк Monobank, що призвело до порушення доступу до веб-сайту банку.

• З огляду на те, що постраждали українські урядові ресурси та екстрені служби, цей інцидент, ймовірно, є однією з наймасштабніших деструктивних кібератак на українські мережі з початку повномасштабного російського вторгнення.

 

 

14:10 Росія продовжить спроби захопити більше українських територій, але у неї наразі немає сил для захоплення великих міст, прокоментував публікацію "Bild" про плани Росії представник ГУР Андрій Черняк:

" Кремль і до цього мав плани щодо захоплення міст України. Інтервенти намагатимуться окупувати нові, якщо з'явиться така можливість. Втім, за нашими оцінками, у них не вистачить сил окупувати наші міста. Людський ресурс – це одне, але для окупації й утримання потрібно набагато більше, ніж мобілізовані недосвідчені військові. Кремль озвучував свої грандіозні цілі кілька років, при цьому жодної з них не було досягнуто.

В цей час для російського керівництва ситуація патова, оскільки Москва оголосила про "входження" окупованих територій України до складу РФ, хоча де-факто це не так. У спробі чогось досягти росіяни продовжать жертвувати людським ресурсом. Так, у Москві не рахують людей – але там рахують гроші. Фінансових ресурсів на війну в них вистачить до 2025 року. А далі побачимо".

 

 

13:55 У Росії за держзраду заарештували ще одного розробника російських гіперзвукових технологій – томського науковця Владіслава Галкіна. Загалом у Сибірському відділенні РАН кримінального переслідування зазнали 16 осіб, включно з ексголовою відділення академіком Асєєвим, один із них помер у московському СІЗО незабаром після арешту співробітниками ФСБ.

 

 

13:20 Західні країни активізували переговори про вилучення заморожених російських активів на користь України, пише Financial Times. Останніми тижнями США в приватних переговорах займають дедалі наполегливішу позицію з питань конфіскації, стверджуючи на засіданнях G7, що є спосіб здійснити її "відповідно до міжнародного права". Це питання може обговорюватися на можливій зустрічі лідерів G7, приуроченій до другої річниці війни. Ідею конфіскації почали обговорювати активніше на тлі політичних розбіжностей усередині ЄС і США, через які останніми тижнями не відбулося виділення Україні мільярдів доларів допомоги.

 

 

13:15 Ультраправий колишній бельгійський сенатор Франк Крейлман, який виступав проти допомоги Україні, отримував завдання від розвідки Китаю щодо виконання "операцій впливу", пишуть Financial Times, Der Spiegel і Le Monde, вивчивши листування політика, отримане від джерела в західній спецслужбі. Листування тривало 30 місяців: з 2019-го по 2022 рік з Крейлманом зв'язувався офіцер китайського міністерства держбезпеки Деніел Ву, який заявив, що хоче "завдати болю США". Він просив політика вплинути на дискусії всередині Європи з найрізноманітніших питань, які стосувалися, наприклад, придушення Китаєм продемократичних протестів у Гонконзі або репресій проти уйгурів у Синцзяні, звинуватити США і Велику Британію в підриві енергетичної безпеки, зірвати конференцію щодо Тайваню, застерігати від політизації теми коронавірусу тощо. Представник уряду Бельгії заявив, що відповідні органи обізнані про справу Крейлмана, але відмовився коментувати справу.

 

 

12:45 Протягом минулої доби російські війська з різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 123 населені пункти на території 14 областей України, підтверджено ураження 51 об’єкта інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.

 

 

 

12:35 Росіяни ведуть активні штурми з метою захоплення Куп’янська, використовує для наступу як техніку, так і людський ресурс, розповів начальник служби зв’язків із громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо в ефірі телемаратону, зазначивши, що "звичайно техніку більше бережуть, а людський ресурс для них ролі не відіграє. Кидають своїх людей на штурми, розвідку боєм та просто «м'ясні штурми». Ворог зараз перекидає туди резерви штурмових батальйонів, щоб таким чином компенсувати втрати, які доволі серйозні: "зокрема було ліквідовано 258 росіян та знищено 14 одиниць військової техніки ворога, серед яких 3 танки. Позавчора, 14 грудня, ЗСУ знищили 9 танків та 10 БМП".

 

 

12:05 Контрнаступ, який планує Україна на 2024 рік, буде очевидно таким, яким його планував головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний на минуле літо, пише Welt з посиланням на німецького експерта у галузі безпеки та політичного консультанта Ніко Ланге. Він вважає, що Залужний через відсутність підтримки з повітря погодився на контрнаступ в 2023 році лише з політичних мотивів і наступ з використанням техніки він замінив на штурми малими піхотними групами, що, переконує видання, було розумним кроком: атаками невеликих підрозділів він зберіг своїх солдатів, системи озброєння із Заходу та виграв важливий час.

Список переданого Україною американцям необхідного ЗСУ озброєння свідчить, що Сили оборони будуть намагатися перейти до мобільної війни, чого їм так і не вдалося під час літньої кампанії. Відправною точкою нових наступальних дій може плацдарм на лівому березі Дніпра. Україна, за оцінкою Oryx, досі має доступ до понад 95% усіх систем озброєння, поставлених Заходом, оскільки вони ще не були використані в контрнаступі. Техніка продовжує надходити, наприклад, з 200 німецьких танків Leopard-1 лише близько 30 прибули в Україну.

 

 

11:40 Протягом минулою доби аварійно відключався блок ТЕС, який вже повернуто до роботи, дефіциту електроенергії не зафіксовано та не передбачається на поточну добу, заспокоїли в Міненерго. Генерації, яку виробляють українські електростанції, достатньо для покриття потреб споживачів. Графіки відключень електроенергії не застосовуються у жодній з областей, енергосистема збалансована.

 

 

11:35 Через негоду, бойові дії й технологічні порушення без світла 683 населені пункти (вчора було 800), повідомили в Міненерго.

Через складні погодні умови 240 населених пунктів (Донеччина і Харківщина) залишилися без світла, вчора таких було 355 (у Дніпропетровській, Донецькій, Полтавській, Харківській, Сумській, Черкаській та Чернігівській областях). Ще 443 населені пункти знеструмлені внаслідок бойових дій та з технічних причин. Запровадження графіків відключень побутових споживачів не передбачається.

 

 

11:10 Кількість боєзіткнень і ворожих авіаударів в операційній зоні ОСУВ Таврія минулої доби зменшилась, повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» генерал Олександр Тарнавський: "Втім, ворог продовжує активні піхотні атаки та артилерійські обстріли. В операційній зоні ОСУВ Таврія минулої доби російські загарбники завдали 6 авіаударів, провели 55 бойових зіткнень та здійснили 601 артобстріл. Наші воїни стійко тримають оборону та проводять активні дії на визначених напрямках. Загальні втрати ворога минулої доби становлять 413 осіб та 19 одиниць техніки".

 

 

10:50 Мобільний оператор "Київстар" заявив, що повністю відновив роботу мобільного інтернету в усій країні, поновив роботу понад 95% базових станцій мобільного зв’язку і продовжує працювати над запуском SMS та відновленням доступу до "Мій Київстар":

"Мережа стабілізується і працює в усіх стандартах, в тому числі 4G. Це означає, що скоро якість зв'язку буде покращуватись, навіть якщо зараз вона працює зі зменшеною швидкістю. У деяких населених пунктах все ще можуть виникати короткочасні складнощі зі зв'язком. Проте наші спеціалісти оперативно їх усувають".

 

 

10:10 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:

 

 

 

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

167,5% танків (з них 2,5% за минулий тиждень),

 61,5% бойових броньованих машин (з них 0,8% за минулий тиждень),

178,3% автомобільної техніки (з них 1,5% за минулий тиждень),

262,9% артилерійських систем (з них 1,2% за минулий тиждень),

 82,5% РСЗВ (з них 0,1% за минулий тиждень),

 43,0% засобів ППО (з них 0% за минулий тиждень),

 26,0% літаків (з них 0% за минулий тиждень),

 36,4% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).

 

 

 

 

10:00 У чергах на кордоні з Польщею на вʼїзд до України перебуває 2,4 тис. вантажівок, повідомив речник Держприкордонслужби Андрій Демченко: Шегині – 1200, Рава-Руська – 550, Краковець – 650. На розблокованому пункті пропуску «Ягодин» за минулу добу кордон перетнуло більше 1200 вантажівок.

На словацькому кордоні в бік України в напрямку пункту пропуску «Ужгород» очікувало 450 вантажівок.

На кордоні з Угорщиною в бік України в напрямку пункту пропуску «Тиса» очікувало проїзду 250 вантажівок.

На кордоні з Румунією в бік України в напрямку пункту пропуску «Порубне» очікувало проїзду 870 вантажівок.

 

 

09:35 Вночі росіяни атакували ударними безпілотниками типу «Shahed» з трьох напрямків: Приморсько-Ахтарськ, Сеща, Курськ – РФ. Всього було застосовано 31 ударний БпЛА «Shahed-136/131», які окупанти спрямували у різні регіони України. До відбиття повітряного нападу залучено винищувачі, зенітні ракетні підрозділи та мобільні вогневі групи Повітряних сил ти Сил оборони України. В результаті бойової роботи знищено 30 «шахедів» (97%) в межах Дніпропетровської, Київської, Вінницької, Чернігівської, Сумської, Полтавської, Черкаської, Херсонської, Запорізької, Миколаївської та Хмельницької областей.

За минулі сім днів збито 123 зі 131 (94%) запущених по Україні БПЛА.

 

 

 

 

 

09:25 Станом на 08:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває один російський корабель, який не є носієм крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.

 

 

09:20 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• Німецьке видання "Bild" заявило позавчора, що неназвані розвідувальні дані та джерела вказують на те, що Росія планує протягом 2024–2026 років окупувати українську територію за межами чотирьох незаконно анексованих українських областей, зокрема до кінця 2024 року всю територію Донецької та Луганської областей і до річки Оскіл у Харківській області. Ці цілі відповідають поточним локальним наступальним операціям Росії в Донецькій, Луганській та Харківській областях. Росія також планує захопити значну частину Запорізької, Дніпропетровської та Харківської областей, включно з містом Харків, якщо це буде можливо, у 2025 та 2026 роках. Росія планує утримувати нинішню лінію фронту в Херсонській області вздовж річки Дніпро і стурбована лише тим, щоб не допустити просування українських сил на півдні України в напрямку окупованого Криму. Плани Росії ґрунтуються на мобілізації російської оборонно-промислової бази, щорічних втратах близько 100 тис. військовослужбовців у виснажливих наступальних операціях, а також на можливому обранні президента США у 2024 році, який різко скоротить або припинить військову підтримку України. Джерело, знайоме з висновками розвідки, заявило, що Кремль планує покладатися на "фіктивні переговори", продовжуючи проводити наступальні операції, подібно до того, як Росія вела переговори про другу Мінську угоду в 2015 році, в той час як російські військові продовжували окупувати додаткові українські населені пункти. "Bild" раніше публікував переважно точні дані розвідки про плани Росії щодо повномасштабного вторгнення в Україну в грудні 2021 року, згідно з якими Росія нападе на Україну з півдня з Криму, з контрольованої Росією території на сході України та з півночі наприкінці січня або на початку лютого 2022 року, хоча те, як було здійснене російське вторгнення, не повністю збігається з цими повідомленнями. ISW не може самостійно перевірити достовірність звітів BILD, але плани Росії щодо війни в Україні до 2026 року відповідають підготовці Росії до тривалих військових дій. Російське військове командування здійснює довгострокову реструктуризацію і розширення з метою формування стратегічних резервів, і Росія поступово мобілізує свої збройні сили для ведення тривалої війни. Повідомлення про середньо- і довгострокові плани Москви щодо окупації території за межами чотирьох незаконно анексованих територій також є правдоподібними з огляду на те, що російські офіційні особи, в тому числі президент Росії Путін, останнім часом повернулися до експансіоністської риторики, а російські війська продовжують наступальні операції з метою розширення своїх позицій в Харківській області. Нещодавно ISW оцінив, що раптове припинення західної допомоги, ймовірно, рано чи пізно призведе до краху здатності України стримувати російських військових, і за такого сценарію російські війська можуть, зрештою, просунутися аж до західного українського кордону. Начальник ГУР України генерал-лейтенант Кирило Буданов заявив в інтерв'ю, опублікованому 14 грудня, що Росія наразі не має наміру змінювати свої плани щодо війни в Україні у 2025 році. Буданов заявив, що Росія може розробити новий план, якщо до кінця 2024 року нічого не зміниться на лінії фронту.

• Міністр закордонних справ Росії Лавров погрозливо закликав Україну якнайшвидше розпочати переговори у форматі, який відповідає оцінці ISW, що Росія має намір досягти своїх максималістських цілей в Україні воєнним шляхом.

• Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба опублікував учора статтю під назвою "В Україні є шлях до перемоги", в якій він стверджує, що українські воєнні цілі залишаються досяжними, незважаючи на все більш песимістичні дискусії на Заході за умови збереження трьох факторів: адекватного рівня західної військової допомоги; швидкого розвитку промислового потенціалу в США, Європі та Україні; принципового та реалістичного підходу до перспектив переговорів з Росією. Кулеба визнав, що український контрнаступ 2023 року не призвів до "блискавичного" звільнення української території, але сказав, що спостерігачі помиляться, якщо будуть робити висновки про весь хід війни на основі одного етапу бойових дій. Кулеба вказав на російські успіхи на сході України влітку 2022 року та наступні успішні українські контрнаступи в Харківській та Херсонській областях як приклад того, що один етап бойових дій не вказує на те, як можуть розвиватися наступні етапи бойових дій. Кулеба додав, що перемир'я, досягнуте шляхом переговорів, дозволило б Росії зміцнити позиції, що ускладнило б українським силам звільнення території в майбутньому, а також дало б Росії перепочинок для початку більш інтенсивної наступальної кампанії в наступні роки. ISW регулярно оцінює, що Кремль використає будь-яку паузу або припинення вогню для підготовки до нової агресії проти України.

• У ніч з 14 на 15 грудня російські війська здійснили серію ракетних і безпілотних ударів по Україні.

• Фінська влада вчора знову закрила пункти пропуску на кордоні з Росією на тлі продовження російської гібридної війни, спрямованої на організацію штучної кризи з мігрантами.

• Німеччина 14 грудня оголосила про нові пакети військової та гуманітарної допомоги Україні.

• Кремлівська стрічка новин ТАСС повідомила 14 грудня, що спецпідрозділи "Гром" (елітні антинаркотичні спецпідрозділи МВС Росії) на початку 2024 року повністю перейдуть у підпорядкування росгвардії.

• Президент Росії Путін наголосив на намірі Росії побудувати швидкісну залізницю в окупованій Україні, ймовірно, через кілька годин після того, як українські партизани пошкодили ключову залізничну лінію в окупованій Запорізькій області.

 

 

09:05 Інтенсивність російських атак (за даними зведень  Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

 

08:55 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів і обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Противник продовжує ігнорувати закони та звичаї ведення війни, використовує тактику терору, завдає ракетних та авіаційних ударів, здійснює обстріли з реактивних систем залпового вогню не тільки по військових, а й по численних цивільних об’єктах нашої держави.

Протягом минулої доби відбулося 96 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 2 ракетні та 23 авіаційні удари, здійснив 40 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.

Вночі російські окупанти вчергове атакували Україну, застосувавши 31 БпЛА типу “Shahed-136/131”. Силами та засобами протиповітряної оборони знищено 30 ударних дронів.

Авіаційних ударів зазнали: Красний Хутір, Грем'яч Чернігівської області; Волфине Сумської області; Мар’їнка, Максимілянівка, Побєда, Новомихайлівка Донецької області.

Під артилерійським вогнем опинилися понад 130 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей.

В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить активну диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.

В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку українські захисники відбили 9 атак ворога в районі Синьківки Харківської області.

На Лиманському напрямку нашими захисниками відбито 5 атак ворога східніше Тернів, Ямполівки Донецької області та Макіївки Луганської області.

На Бахмутському напрямку українські воїни відбили 18 атак противника біля Богданівки, Іванівського, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Сили оборони України продовжують завдавати ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах.

В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку окупанти не полишають спроб оточити Авдіївку. Наші воїни стійко тримають оборону, завдаючи ворогу значних втрат. Так, Сили оборони успішно відбили 20 атак противника східніше Новобахмутівки, Авдіївки та ще 14 атак східніше Степового, південніше Сєверного та Первомайського Донецької області.

На Мар’їнському напрямку Сили оборони стримують ворога в районах Красногорівки, Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької. Тут наші захисники успішно відбили 13 атак.

На Шахтарському напрямку українські воїни відбили 2 атаки окупантів біля Старомайорського Донецької області.

На Запорізькому напрямку Сили оборони відбили 8 атак противника західніше Новопокровки та південніше Роботиного Запорізької області.

Водночас, на Мелітопольському напрямку Сили оборони України продовжують активними діями завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.

В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку українські захисники надалі утримують зайняті позиції на лівобережжі Дніпра, ведуть контрбатарейну боротьбу, наносять вогневе ураження по тилах противника.

Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала 7 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника. Також минулої доби протиповітряною обороною знищено 1 керовану ракету Х-59.

Підрозділи ракетних військ уразили 4 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 2 склади боєприпасів противника.

16.12.2023