«Гіперпетля» мчить швидше, ніж літак

З Лос-Анджелеса до Сан-Франциско (відстань 613 км) за 38 хвилин! Ні, не літаком. З такою швидкістю має возити пасажирів новий вид наземного транспорту, що називається Hyperloop («Гіперпетля»). Її проект презентував американський мільярдер Елон Маск, засновник компанії SpaceX, творець електричних машин і космічних ракет.

 

Hyperloop, за задумом своїх розробників, працюватиме без затримок (зокрема, вона не матиме розкладу, властивого поїздам, літакам і кораблям) та з авіаційними швидкостями. Крім того, вона буде надзвичайно дешевою (квиток на сотні кілометрів коштуватиме не дорожче поїздки міським таксі) та безпрецедентно безпечною.

 

Hyperloop — це замкнута в петлю маґістраль з піднятої над землею порожнистої сталевої труби. Всередині неї рухатиметься алюмінієвий човник, що вміщує максимум 28 осіб або три автомобілі. Між Лос-Анджелесом і Сан-Франциско курсуватиме приблизно сімдесят таких човників, з інтервалом від 30 секунд (тобто вирушити в дорогу можна буде практично відразу ж після посадки). Поїздка буде дуже комфортною: після початкового поштовху, що нагадуватиме розгін пасажирського літака, в салоні запановують тиша і спокій.

 

Hyperloop — це фактично електромагнітна гармата, яка «вистрілює» човник: вздовж труби біжить електромагнітний імпульс, що розганяє капсулу з людьми до субзвуковой швидкості (близько 330 метрів в секунду), підтримує її на більшій частині шляху, після чого так само здійснює гальмування (кінетична енергія, перетворена в електричну, запасається). Своєю чергою, човник полегшує розгін і ковзання, всмоктуючи повітря носовою частиною і викидаючи його через сопла металевих «лиж», під якими утворюється повітряна подушка.

 

 

Все дороге устаткування зосереджено в човнику,тимчасом як власне маґістраль дешева і порівняно проста. Hyperloop зістикована зі стометрових труб, встановлених на пілонах. Тиск усередині знижено до приблизно однієї тисячної атмосферного, що робить конструкцію дешевшою, порівняно з вакуумним тунелем, і водночас дозволяє сильно знизити опір повітря. Труби ззовні покриті панелями сонячних батарей, які повністю (і навіть з надлишком) задовольняють потреби маґістралі в електроенергії.

 

Звичайно, економічно доцільною «Гіперпетля» буде не скрізь. Для місцевих перевезень вона занадто швидка і дорога. А на відстанях понад півтори тисячі кілометрів, на думку розробників, дешевше і вигідніше використовувати авіацію. Спеціалізацією Hyperloop має стати з'єднання мегаполісів, віддалених один від одного приблизно на тисячу кілометрів. Між Сан-Франциско і Лос-Анджелесом «Гіперпетля» могла б пролягати паралельно з автотрасою Interstate-5. Однак, на відміну від автомобілів, Hyperloop не любить поворотів (втрачається швидкість), тому трасу доведеться оптимізувати, розпрямивши кути. Це, втім, не проблема, адже збудувати її можна навіть над сільгоспугіддями.

 

Ізольований від примх погоди, Hyperloop-човник повинен бути безпечнішим, ніж літак, і тим більше — ніж автомобіль. Єдине, від чого він теоретично не застрахований, — це землетруси. Втім розробники змоделювали наслідки землетрусів і довели, що «Гіперпетлю» можна зробити сейсмостійкою, запозичивши інженерні рішення з мостобудування.

 

 

Скептики вже розкритикували ідею, зокрема через недооцінку грошових витрат, необхідних для будівництва маґістралі (за бізнес-планом траса Сан-Франциско — Лос-Анджелес має коштувати $6 мрлд. у варіанті тільки пасажирських перевезень і $7,5 млрд. у варіанті з транспортуванням автомобілів), і енергії, необхідної для забезпечення її роботи (розрахунки проекту показують, що енерговитрати на одного пасажира у 20 раз менші, ніж для авіаперевезень, і в 17 раз — ніж для автомобільних). Елон Маск обіцяє за власні кошти через кілька років збудувати робочий прототип «Гіперпетлі». Якщо після цього не вдасться знайти спонсорів, зводити Hyperloop візьметься компанія Маска Tesla Motors, яка виробляє електромобілі.

 

Маршрут Hyperloop між Лос-Анджелесом і Сан-Франциско

 

15.08.2013