Президент України Володимир Зеленський призначив суддями Конституційного Суду Оксану Грищук та Олександра Петришина. Низка правничих організацій закликали Зеленського стриматися від такого рішення, адже двох суддів КС він звільнив у сумнівний спосіб.
Укази №596 і №597 Офіс Президента опублікував 26 листопада.
У п'ятницю Володимир Зеленський повідомив під час пресового маратону про призначення двох суддів КС.
"Ми почали судову реформу, її ніхто не починав. Це велика боротьба з суддями, є нормальні судді, але є, на жаль, те, що є також. Ми почали цю реформу очищення судів. Ви бачили, яка криза була з Конституційним судом. До речі, я призначив двох – все-таки ми перемогли цей момент, ми його переламали – двох нових суддів від президента України до Конституційного суду з семи, що ми обрали", – сказав Зеленський, як повідомляє "Радіо Свобода".
Перед тим Президент ініціював конкурс із відбору кандидатів – і конкурсна комісія номінувала сімох претенденів.
Фундація DEJURE гостро розкритикувала рішення Зеленського.
"Президент призначив Петришина і Грищук на неіснуючі посади. Судді КС Олександр Тупицький і Олександр Касмінін досі залишаються суддями КС попри те, що Зеленський скасував укази про їх призначення, оскільки таке скасування є юридично нікчемним", – йдеться у коментарі фундації.
Правники визнають, що до доброчесності Тупицького, Касмініна, як і до деяких інших суддів КС, є серйозні питання. Утім звільнити суддю КС, згідно з Конституцією, може тільки сам КС. Де-юре повноваження Тупицького завершуються у травні 2022 року, а Касмініна – у вересні 2022-го.
“Зовсім скоро ми можемо опинились у ситуації, про яку неодноразово попереджали: коли у Конституційному Суді буде не шість суддів за квотою президента, як передбачено Констиитуцією, а одразу вісім. Конституційна криза, що розпочалась більш ніж рік тому, значно поглибиться, а легітимність і Конституційного Суду, і всіх його рішень буде підважена. На час каденції "новообраних членів" – цілих дев’ять років – легітимність Конституційного Суду і будь-якого з його рішень буде сумнівною", – прокоментував голова правління фундації DEJURE Михайло Жернаков.
27.11.2021