Opis fonetyczny języka ukraińskiego §4.

§4. Krótka charakterystyka systemu fonetycznego.

 

Ukraiński system fonetyczny jako całość posiada cały szereg charakterystycznych swoistych właściwości, przyzwyczajeń i dążno­ści, któremi odróżnia się od układów głoskowych języka rosyj­skiego, polskiego i innych. Do ważniejszych takich właściwości należą:

 

1. Więcej lub mniej obniżony sposób artykulacji całego szeregu samogłosek, zwłaszcza w pozycji akcentowanej, na który pierwszy zwrócił uwagę Brooh w swoich studjach dialektycznych,  obejmuje prawie cały obszar językowy i polega na odmiennej podstawie artykulacyjnej.

 

2. Najwyraźniej występuje ta cecha przy artykulacji refle­ksów prasł. *i *e (por..§§6, 8). W związku z przesunięciem miejsc  artykulacyjnych tych samogłosek nastąpią przed niemi dyspala­talizacja spółgłosek.

 

3. Tendencja do zmiany prasł. *i jakoteż *o *e w nowych zgło­skach zamkniętych w kierunku do głoski i.

 

4. Tendencja nieakcentowanych samogłosek e, o do podnie­sionej (zwężonej) artykulacji w kierunku do i względnie do u.

 

5. Skłonność do wymawiania protetycznych spirantów przed  samogłoskami w nagłosie wskutek braku wstępnego zwarcia krtani.

 

6. Stwardnienie spółgłosek wargowych w wygłosie i przed  w grupach pa, ba, va, pe, be, ve, pu, bu, vu...

 

7. Powszechna wymowa pisanego в jak po samogłoskach, z któremi łączy się w dwugłoski a, e, o, i, w innych zaś pozycjach przeważnie jak dwuwargowe w.

 

8. ł = w śródgłosie przed spółgłoską twardą i w wy­głosie part. praet. act. m., np. žoti, wok, doh, χodyͤṷ...

 

9. г = h  (g występuje tylko w wyrazach obcych).

 

10. Zachowanie na większej części obszaru języka dźwięcz­ności spółgłosek przed pauzą i w śródgłosie przed następującą bezdźwięczną.

 

11. Odmienne od języków rosyjskiego i polskiego asymilacje samogłoskowe i spółgłoskowe.

 

12. Różnice co do siły przycisku między głoską akcento­waną i nieakcentowaną większe niż w języku polskim, ale mniej­sze niż w języku rosyjskim.

 

Najważniejsze różnice między wymową wschodnią a zachodnią:

 

1. Stosunkowo większa tendencja do zmiękczania spółgłosek przed î z *o w nowych zgłoskach zamkniętych w wymowie wschod­niej, niż w zachodniej.

 

2. Stosunkowo więcej obniżona i napięta artykulacja refleksu prasł. і у (> yͤ, , ε) w wymowie zachodniej, niż we wschodniej.

 

3. Wymawianie grup *ky *χy і ke χe jak k χ і ke χe w mowie wschodniej, w zachodniej zaś przeważnie jak i, χ́e.

 

4. Większa skłonność w wymowie zachodniej do podwyż­szonej (zwężonej) artykulacji nieakcentowanego o aż do pełnego zidentyfikowania go z głoską u w gwarach ludowych (t. zw. »ukanie«).

 

5. Częstsze wymawianie pisanego в jak v (labjo-dentalne) i powszechne używanie w zachodniej wymowie wykształconej, jako też w znacznej części gwár zachodnich, głoski f, prawie że nieznanej w wymowie wschodniej.

 

6. Używanie l średniego (dziąsłowego) w wymowie wschod­niej, w zachodniej zaś z małemi wyjątkami tylko ł (zębowego).

 

7. Powszechne używanie spółgłosek podwojonych (wzdłużo­nych) przed dawmem połączeniem *ĭj w wymowie wschodniej, nieznanych w zachodniej.

 

8. Silniejszy śtópień palatalizacji spółgłosek zębowych, zwła­szcza s z c, w wymowie wykształconej i z małemi wyjątkami w gwarach ludowych zachodnich, połączony z artykulacją dorsalną (podobnie jak polskie ś ź ć w przeciwieństwie do słabszej pala­talizacji koronałno-dorsalnej w wymowie wschodniej.

 

9. Stosunkowo częste zachowywanie miękkiego r w wymo­wie wschodniej, w zachodniej zaś jego stwardnienie we wszyst­kich pozycjach lub skłonność do stwardnienia.

 

10. Ogólna tendencja w wymowie zachodniej do dyspałata­lizacji miękkich spółgłosek na końcu wyrazu, co występuje prze­dewszystkiem silnie w końcówce 3. os. sg. i pl. praes., w imper. na w przyrostku -eć i t. p.

 

11. Zachowywanie dźwięczności spółgłosek w śródgłosie i wygłosie przed następującą bezdźwięczną w wymowie wschod­niej, gdy w zachodniej nastąpiło oddźwięcznienie w takiej pozy­cji, lub panuje tendencja do zupełnej zatraty dźwięczności.

 

12. Większa siła ekspiracyjna akcentu w wymowie zachod­niej i inne różnice, o których będzie mowa przy właściwym opisie fonetycznym.

 

26.09.1932