Opis fonetyczny języka ukraińskiego §27.

§27. Dziąsłowe š, ž.

 

1. Przy wymawianiu bezdźwięcznego spirantu dziąsłowego š i dźwięcznego ž szczelina, którą tworzy w mojej wymowie podniesiony do góry koniec języka (point, Zungenspitze) z dzią­słami, jest nieco większa i szersza, niż przy š, ž, wskutek czego także prąd powietrza, rozbijający się na dolnych zębach, jest stosunkowo szeroki i wywołuje charakterystyczny dla typu dźwięków š, ž szmer (szum), jak w wyrazach šum, šar, š|ełest, žuk, žar, ž|outyͤi̭,1).

 

Obok wyżej opisanego š i ž koronalnego, które można uwa­żać za typowe dla zachodniej wymowy wykształconej, istnieją w języku ukraińskim dwie inne główne odmiany š i ž: jedna przedniej sza od »średniej« zachodniej i druga od niej tylniejsza.

 

2. W niektórych gwarach wschodnich spotykałem przed­niejsze š, ž, odznaczające się nieco wyższym tonem w porównaniu z wykształconą wymową zachodnią, którego jednakowoż nie można zaliczyć do kategorji »miękkich« š, ž, występujących w niektórych gwarach południowo-zachodnich.

 

Różnica pomiędzy powyższemi odmianami polega na tem, że podczas gdy š, ž w zachodniej wymowie wykształconej należy do t. zw. »koronalnych« (t. j. utworzonych przednią częścią języka tuż koło samego końca) z dziąsłami, to we wspomnianej wymowie wschodniej najwęższe miejsce szczeliny powstaje przez nieco dalej wstecz leżące miejsce na języku (na granicy corona i praedor­sum) z nieco dalej naprzód położonem miejscem między dziąsłami i nasadą górnych siekaczy²). Takie przedniejsze odmiany spotyka się także w niektórych gwarach podolskich i galicyjskich obok miękkich lub półmiękkich š, ž, które nie zdążyły jeszcze całkiem stwardnieć (zob. niżej str. 87—8).

 

3. Natomiast w zachodnich gwarach zakarpackich, w dia­lekcie polskich Łemków i Zamieszańców istnieją odmiany »ko­ronalne« š i ž, odznaczające się jeszcze niższym tonem wła­ściwym od typowego zachodniego š i ž, których miejsce najwęż­szej szczeliny znajduje się na granicy górnych dziąseł i twardego podniebienia, lub nawet jeszcze dalej wstecz ³). Najwyraźniej wy­stępuje niższy ton tych odmian w połączeniu z refleksami prasł. *i, których miejsce artykulacyjne wskutek przesuniętej artykula­cji š, ž także się przesunęło wstecz i które zależnie od gwary brzmią jak y¹, y², y³, a w zachodnich gwarach zakarpackich i miej­scami u Łemków galicyjskich i Zamieszańców nawet jak ы, np. šу¹ło, šу²ło, šу³ło, šыło; žу¹to, žу²to, žу³to, žыto... (por. str. 21).

 

Do obniżenia tonu własnego spółgłosek szumiących przy­czynia się obok wielkości rezonatora w jamie ustnej także wy­suwanie ust (wskutek czego objętość rezonatorów się powiększa), które spotyka się dość często w mniejszym lub większym stopniu w różnych gwarach zachodnich i wschodnich⁴).

_________________

¹) Formuła analfabetyczna β12f.

²) Formuła analfabetyczna β12f(-). — Podobnie określa także Johan­sen miejsce artykulacji š w gwarze szyszackiej (op. c. 32). Por. także Bogoro­dicki, Діалектол. замѣтки, str. 4, który twarde š,ž w gwarze wsi Suszki na Połtawszczyźnie uważa za не столь тверды jak w języku rosyjskim.

³) Formuła analfabetyczna β12ᶠ⁻ᵍ.

⁴) Labjalizacja spółgłosek szumiących, t. j. wysuwanie ust naprzód nietylko przy š, ž, ale także przy č, šč (zob. niżej), odegrała w historji ukraińskiego systemu wokalicznego znaczną rolę w procesie zmiany e w o przed następującemi twardemi spółgłoskami jak w wyrazach: pšon|o ale pšen|ća, žon|a ale žen|tśa, čоł|о, šč|oka i t. р.

26.09.1932