Єдність християнських Церков у святкуванні 1025-річчя хрещення Київської Русі було продемонстровано нині (26 липня) у столичному палаці «Україна». Владі на якийсь час вдалося об'єднати представників усіх найбільших конфесій України. Втім далі кожна з них має намір відзначити це свято по-своєму.
Свято, яке, на думку доктора богослов'я Дмитра Степовика (професора Київської православної богословської академії УПЦ КП), має пострадянський присмак «спотворення (тільки в м'якшій формі), яке було 25 років тому, при компартійній владі, коли говорили про "Крєщєніє Расії", і тому основні заходи відбувалися в Москві».
Сьогодні, каже Степовик, ці пережитки досі присутні в головах багатьох людей, які під впливом кремлівської пропаґанди далі думають, що «крещєніє» все-таки було Росії, а не когось іншого. На переконання професора, державні святкування розраховані на майбутні виборчі кампанії, але є один позитивний момент: від другої половини дня 27 липня і цілий день 28 липня Церкви самі, без влади, будуть відзначати це свято. Наприклад, УПЦ Київського Патріархату на свою хресну ходу 28 липня від Володимирського патріаршого собору до пам’ятника Володимиру-Хрестителю очікує понад 10 тисяч прочан.
Представник прес-служби УГКЦ Олег Панчиняк каже, що однією з «родзинок» відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі для греко-католиків стане освячення патріаршого собору в Києві. Блаженніший Святослав освятить престол — основний елемент храму. Блаженніший запросив на всецерковну прощу до патріаршого собору з нагоди ювілею хрещення Руси-України (а також з нагоди цього освячення) українських греко-католиків з усього світу. Святкування почнуться 16 серпня і триватимуть до 19 серпня. Передбачено й інші заходи, зокрема освячення води в Дніпрі. На святкування запрошено високого представника Ватикану, і всі ці заходи відбуватимуться з благословення Римського Престолу.
УГКЦ святкуватиме в серпні, бо така є давня київська традиція святкувати Хрещення Руси-України — у день мучеників Макавеїв і початку Успенського посту. Ще під час відзначення 900-ліття хрещення Руси російська церковна влада прив'язала його до дня святого князя Володимира, наголосивши цим на державному характері свята. Блаженніший Святослав хоче, «щоби ми повернулися до нашої древньої традиції і відійшли від того, що нам накинув московський імперіалізм». Але в усіх державних заходах за участю Президента Блаженійший Святослав братиме участь.
Проторей УАПЦ (канонічної) Віталій Дроботун певен, що святкування на державному рівні є «замиленням очей». «Державні чиновники ходять до церкви і займаються показухою, політикою — аби церковники за них аґітували. Ісус такого не любив. Він бачив тих фарисеїв, які обрали собі найкращі місця на святкуваннях. Молитися, згадувати про цей день потрібно однозначно. Але є практичні християнські речі, які бажано робити в цей день, — милосердя до бідних і страждущих, а не витрачати мільйони на офіційні якісь заходи», — каже священик.
Тим часом для пересічних киян початок святкувань 1025-річчя пов'язався з перманентним перекриттям вулиць. Найбільше проблем з пересуванням у просторі мали сусіди Києво-Печерської Лаври.
26.07.2013