Вперше горили заразилися коронавірусом

 

В зоопарку Сан-Дієго (Каліфорнія) одразу кілька горил почали кашляти, їм провели тест на SARS-CoV-2, і результат виявився позитивним. Так вперше в світі задокументували випадки зараження Covid-19 серед горил. Вже тривалий час біологи побоювалися, що гомініди Африки та Азії можуть через пандемію опинитися в небезпеці.
Зображення: San Diego Zoo Safari Park.


 

Коронавірус SARS-CoV-2 заражає не тільки людей, а й деякі види тварин. З початку пандемії зафіксували інфікування котів і норок. У березні 2020 року науковці попереджали, що людиноподібні – найближчі родичі людини – можуть виявитися особливо вразливими до коронавірусу. Тож з початку пандемії запровадили превентивні заходи в зоопарках, парках і в заповідниках, де людиноподібні мавпи проживають в умовах дикої природи.

 

Нещодавно вперше у світі зафіксували Covid-19 серед горил: 6 січня 2021 року два гомініди в зоопарку Сан-Дієго сильно кашляли, інші горили мали легкі симптоми простуди. Тож послід тварин проаналізували на коронавірус (адже вірус присутній і в виділеннях організму, як продемонстрували дослідження). Результат: у частини зразків результат на коронавірус був позитивним. Додаткові тести це підтвердили. Відповідно, кілька горил в зоопарку виявилися хворими на СOVID-19. Це перші однозначно задокументовані випадки, коли гомініди заразилися та захворіли на коронавірус. Ще не ясно, чи заразилися всі горили з групи. Зараз тварини перебувають на строгому карантині.

 

Поки що хвороба перебігає без ускладнень. «Крім кашлю і нежитю, горилам ведеться добре, – сказала Ліза Петерсон (Lisa Peterson) , працівниця зоопарку Сан-Дієго. – Крім незначних симптомів, загалом мавпи їдять і п’ють нормально. За ними пильно стежать». Досі невідомо, наскільки складні симптоми викликає в людиноподібних мавп SARS-CoV-2. Існують патогени, що у мавп спричиняють суттєво гірші симптоми, ніж у людини. Чи належить до них коронавірус, поки що невідомо.

 

«Ми ще не знаємо, як інфекція впливає на горил і чи вона не викличе у них додаткових симптомів, – йдеться в повідомленні адміністрації зоопарку. – Поки що нічого не вказує на те, що тварини не зможуть цілком одужати». Проте сам факт того, що горили захворіли на Covid-19, тільки підкріплює побоювання: гомініди в дикій природі Африки вразливі до інфекції SARS-CoV-2.
Зображення: San Diego Zoo Safari Park.


 

Керівництво зоопарку припускає: незважаючи на всі заходи безпеки, тварин заразили інфіковані, але безсимптомні доглядачі. «Наші заходи біозахисту передбачають носіння масок, миття рук, дотримання дистанції. Також до особливо вразливих видів тварин навіть працівників зоопарку мають обмежений доступ: працюючи неподалік, всі повинні одягати спецодяг», – пояснила адміністрація зоопарку.

 

З огляду на велику кількість інфікованих в Каліфорнії, зоопарк Санд-Дієго закритий для відвідувачів з 6 грудня 2020 року. «Те, що горили, незважаючи на протокол і заходи безпеки, заразилися, свідчить про серйозність викликів, які постають перед нами всіма у зв’язку з пандемією», – сказала Петерсон. У процесі вакцинації від Covid-19 щеплення мають зробити і ветеринарам зоопарків.

 

 

Nadja Podbregar

Erste Gorillas mit dem Coronavirus infiziert 

San Diego Zoo Global, 12. Januar 2021

Зреферувала С. К.

13.01.2021