Ефект плацебо виявили на біохімічному рівні

 

Ефект плацебо — не лише суб’єктивне відчуття, він змінює і біохімію організму — такими є результати експерименту. В результаті фіктивного лікування нудоти у піддослідних помітно змінилися 74 білки в крові. Що сильніше ці протеїни змінювалися, то ефективніше плацебо помагало проти нудоти. На думку вчених, наступні протеомічні дослідження можуть надати цінні свідчення про загадкову дію плацебо.


Зображення: Olivier Verriest/ iStock.

 

 

Ефект плацебо може послаблювати сильний біль, полегшувати симптоми Паркінсона чи викликати сп’яніння без жодних наркотиків. Це спрацьовує навіть тоді, коли пацієнти знають, що отримують фіктивні ліки. Дослідження доводять: при цьому в мозку піддослідних проявляються суттєві зміни.

 

Які психологічні зміни зумовлює ефект плацебо, досі відомо тільки частково. Цим питанням задалися Карін Майснер (Karin Meißner) з Мюнхенського університету та її команда. Для свого експерименту науковці дослідили, як змінюються протеїни, котрі виділяє організм, якщо нудоту лікувати плацебо.

 

«Це взагалі перше дослідження, що застосовує методи протеоміки, тобто аналізує всі присутні в організмі протеїни в контексті дослідження плацебо, — сказала Майснер. — Протеоміка пропонує неупереджений погляд на ефект плацебо».

 

Науковці впливали на своїх піддослідних візуальними подразниками у вигляді рухливих смуг, що викликали різку нудоту. Врешті в учасників виникала «ілюзія власного руху» («Illusions of self-motion», «vection еffect»). Науковці запитували також піддослідних про їхні відчуття, вимірювали активність шлунка та взяли аналіз крові для протеомічного аналізу. Це вважали конрольним дослідженням.

 

Наступного дня відбувався власне плацебо-тест: частину піддослідних лікували електростимулятором TENS, прикладаючи його до тих точок акупунктури, які діють проти нудоти. Інша група учасників отримала фіктивне лікування без ефективного струму. При цьому знову вимірювали активність шлунка та відібрали зразки крові.

 

Виявилося: лікування плацебо послаблювало особисте відчуття нудоти, а також нудоту на рівні шлункової реакції — це доволі очікувано. Але здивувало, наскільки сильно ефект позначився на протеїнах у крові: у піддослідних з ефектом плацебо науковці зафіксували помітні зміни 74 протеїнів. Тобто за ефективного ефекту плацебо зменшувалася кількість протеїнів, які імунна система викидала у відповідь на стимули, що викликають різку нудоту.

 

«Вочевидь, лікування плацебо пригнічує швидку імунну відповідь», — сказала Майснер. Суттєво зменшувалися деякі протеїни, що викликали запалення — їх продукує імунітет у відповідь на різкий стрес.

 

Цікаво: серед високорегульованих молекул були нейропептиди — нейромедіатори, що відіграють важливу роль, зокрема, для емпатичної поведінки. Це підкріплює результати попередніх досліджень, згідно з якими здатність співчувати та емпатія посилюють ефект плацебо. Також введення «гормону обіймів» окситоцину перед уявним лікуванням посилювало ефект плацебо, повідомили Майснер та її колеги.

 

«Так ми вперше за допомогою протеоміки виявили молекулярну сигнатуру, що демонструє ефект плацебо та його вплив за різкої нудоти», — констатували науковці. Це доводить, що ефект плацебо — більше, ніж просто психологія чи суб’єктивне відчуття.

 

Водночас отримані результати можуть допомогти в проведенні та оцінці клінічних досліджень. Адже часто при тестуваннях ліків плацебо відповідає за 30% ефекту. Це ускладнює визначення фактичних ефектів активної речовини.

 

«Отримані результати засвідчують: протеоміка кров’яної плазми може бути інноваційним методом для визначення біомаркерів, що дасть змогу краще передбачати ефект плацебо в клінічних дослідженнях», — сказала Майснер та її команда. Спеціальні біомаркери можуть допомогти за таких досліджень ідентифікувати масштаби ефекту плацебо та особливо чутливих до нього пацієнтів».

 

 

Nadja Podbregar

Der Placebo-Effekt ist auch biochemisch nachweisbar

Ludwig-Maximilians-Universität München, PLOS ONE, 2020; doi: 10.1371/journal.pone.0238533, 5/10/ 2020

Зреферувала С. К.

13.10.2020