Щедро ділитися - довше жити

 

Що більше ресурсів перерозподіляють в спільноті, то краще для здоров’я та довголіття окремих її членів. Фанні Клюґе (Fanny Kluge) й Тобіас Воґт (Tobias Vogt) з Інституту демографічних досліджень імені Макса Планка проаналізували дані про 34 країни на всіх континентах та виявили сильну взаємодію між кількістю перерозподілених ресурсів та середньою тривалістю життя.
Зображення:  iStockphoto.com/skynesher.


 

Давати й брати - це покращує самопочуття: обдарований безпосередньо отримує користь від отриманого, а дарувальник - непрямо: через емоційне задоволення. Нове дослідження, опубліковане в віснику PNAS, доводить: той, хто ділиться, живе довше.

 

Фанні Клюґе та Тобіас Воґт у процесі своїх досліджень виявили сильну кореляцію між щедрістю та середньою тривалістю життя. Дослідники Інституту демографічних досліджень імені Макса Планка в Ростоку припускають: люди досягають поважнішого віку в тих суспільствах, де вони взаємно підтримують одне одного ресурсами.

 

«Нове у нашому дослідженні те, що ми вперше взяли до уваги грошові перекази від держави та сім’ї, а потім проаналізували їхній ефект», - сказала Фанні Клюґе. Вчені використали дані з 34 країн на всіх континентах, зібрані в межах проєкту «National Transfer Accounts». Науковці підсумували державні та приватні перекази, які отримує особа впродовж життя, і це зіставили з пожиттєвим доходом у всіх країнах.

 

Виявилося: держави Західної Європи розділяють багато і живуть довго, а країни Африки південніше Сахари, зокрема Сенегал, розділяють найменшу частку свого доходу і зі всіх досліджуваних країн мають найвищу смертність.

 

Хоча Південна Африка економічно краще розвинута, ніж інші африканські країни, тут перерозподіляється менше товарів і тут смертність порівняно висока. У цих країнах показник смертності серед дітей та молоді у віці до 20 років також вищий, порівняно з іншими досліджуваними країнами.

 

«Наші дослідження доводять: перерозподіл доходів і багатства суттєво впливає на смертність у країні, незалежно від внутрішнього валового продукту з перерахунком на особу», - сказала Фанні Клюґе.

 

Спільноти Західної Європи та Японія найбільше перераховують молоді та старшим людям. Тут смертність - найнижча. Також у досліджуваних південноамериканських країнах високі державні виплати громадянам. Тут люди розділяють більше як 60 % свого середнього пожиттєвого доходу з іншими. Смертність у них нижча, ніж у країнах Африки на півень від Сахари, однак вища, ніж у Західній Європі, Австралії, Японії й Тайвані.

 

У Франції та Японії, країнах з найнижчою смертністю серед вибірки, громадянин розділяє 68-69 % свого доходу впродовж життєвого циклу з іншими. Тут для людей, старших за 65 років, ризик померти наступного року - вдвічі менший, ніж у Китаї чи Туреччині, де перерозподіляють 44-48 % життєвого доходу.

 

«Особливо цікавим для мене є те, що описаний зв’язок між щедрістю та тривалістю життя не залежить від того, чи гроші надходять від держави, чи від сім’ї», - сказала Фанні Клюґе. Обидві форми переказів дають змогу населенню ставати старішим, порівняно зі спільнотами, що менше підтримують одне одного.

 


Großzügig teilen, länger leben 

mpg.de, 1/09/2020

Зреферувала С.К.

10.09.2020