Риси характеру того, хто переживає за екологію

Якщо хтось їде на закупи на велосипеді, намагається користуватися зубними щітками з бамбука, а не з пластику, уникає упаковок, то іншим захист навколишнього середовища зрозуміти складно. Причин, чому так, – багато: вік, цінності, політичні вподобання та досвід комунікації з природою та в сфері захисту навколишнього середовища, отриманий в дитинстві. Крім того, наша особистість впливає на те, наскільки великим є екологічний слід, який ми залишаємо. На це вказують результати метааналізу, який здійснили вчені на чолі з Алістером Реймондом Брюсом Сутером (Alistair Raymond Bryce Soutter) з Единбурзького університету.
Зображення: conceptualmotion / getty images / istock (фрагмент).


 

Для свого дослідження команда проглянула 38 досліджень, в яких взяло участь понад 44 000 осіб. Дослідження стосувалися схильності учасників до екологічних мислення та поведінки: в деяких учасників питали про їхнє ставлення до екології, в інших – про те, чи вони сортують сміття і чи жертвують гроші на природозахисні проєкти.

 

Риси характеру учасників визначали з допомогою двох різних моделей. Передусім ідеться про модель «великої п’ятірки», що описує особистість за п’ятьма ознаками: старанність, доброзичливість, екстравертність, відкритість до нового досвіду та емоційна стабільність. В інших розвідках застосовували модель HEXACO, що до попереднього списку додає ще один пункт – щирість/скромність.

 

Люди, що особливо переживають через екологію, виявилися великою мірою відкритими. Трошки фантазери, допитливі та з позитивним ставленням до експериментів, готові ставити під сумнів норми та цінності. Крім того, схвильовані екологією учасники демонстрували високі показники в площині щирості/скромності.

 

Остання знахідка здивували вчених. Щирі та скромні люди бояться використовувати інших задля власної вигоди. Ймовірно, це вони переносять на природні ресурси, пояснили вчені. Ознаки доброзичливості та старанності були пов’язані з екологічними мисленням і поведінкою – хоч і слабше.

 

Визначивши риси характеру захисників природи та шкідників для навколишнього середовища, можна розробити кращі підходи до природозахисних кампаній. Наприклад, ймовірно, було б добре зосередитися на людях, які не особливо відкриті чи щирі, припустили вчені. Зокрема, менше розхвалювати нові, модні можливості захисту навколишнього середовища, а першочергово вдаватися до перевірених методів. Або сильніше наголошувати на особистих вигодах, пов’язаних із дотримання заходів захисту природного середовища.

 

 

Daniela Mocker

Wer sich besonders umweltbewusst verhält

spektrum.de, 15.06.2020

Зреферувала С.К.

03.07.2020