Чеська література МАЧ

Ян – Петр – Станіслав – Івана – Вратіслав – Мартін – Їржі – Їржі – Зденєк – Мірженка – Їржі – Якуба – Ян – Петр – Йонаш,

або чеські автори та авторки на Місяці авторських читань – 2020

 

 

Рік 2020-ий, безперечно, повний несподіванок, непевності, випробувань і нових викликів. Проте і цього дивного року відбудеться Місяць авторських читань у Львові, найбільший центрально-європейський літературний фестиваль, який став уже доброю липневою традицією. Цього року почесним гостем буде Угорщина, тож щовечора, із 1 по 31 липня, можна буде завітати на читання угорських авторів, а домашню лінію фестивалю представлятиме Чехія і Україна, і трішки – Польща. Усі події цьогоріч відбудуться online, тому слідкувати за новими і вже відомими авторами стане ще простіше – достатньо буде лише натиснути кнопочку ON.

 

Яких чеських авторів і авторок можна буде послухати у прямому включенні з Брна? У цьому матеріалі – повний перелік, міні-путівник для тих, хто хоче бути підготованим.

 

Чеські вечори розпочнуться 2 липня, першим автором стане Ян Нємец (1981) – молодий, але вже добре відомий письменник. Його роман «Історія світла» (2013) про чеського фотографа Франтішека Дртікола отримав Премію ЄС з літератури. Цьогоріч успішно крокує Чехією роман «Можливості любовного роману» (2019), на сторінках якого уважний читач знайде і згадки про брнєнський МАЧ. Література в літературі про літературу.

 

 Молодий чеський прозаїк Ян Нємец. Фото: Давид Конечний.

 

Наступного автора можна буде привітати вже 4 липня, і буде це Петр Ваша (1965) – музикант, поет, прозаїк і митець. У колі його зацікавлень – те, що лежить на межі між вербальним, звуковим, візуальним і руховим. Тому його називають «фізичним поетом» за книгою «Фізична поезія» (2011), автором якої він є. Очевидно, що простим читанням віршів цей перформер не обмежиться.

 

Наступного дня – 5 липня – на глядачів чекатиме зустріч із більш традиційним письменником Станіславом Бераном (1977). Він починав як поет, але наразі пише більше прози, його остання книга – «Похмілля» (2019), до цього він видав, наприклад, роман «Вишеградські наїзники» (2016), збірки оповідань «Жінка, що ламає залізо, і ковтач вогню» (2013) або ж «Коли ти помреш, ніхто не захоче мацати тебе за груди» (2007). Цікаво, що саме читатиме автор, чи не так?

 

Цікавим обіцяє бути також вечір 10 липня, коли в гостях у МАЧ буде подружжя Івани Мишкової (1981) та Вратіслава Кадлеца (1981). Обоє вони пишуть оповідання, Івана прославилася збіркою «Білі звірята доволі часто бувають глухими» (2017), а Вратіслав – збіркою «Кордони лісу» (2019), яку називають однією з кращих книг минулого року. Вони відомі також як редактори і перекладачі, та й просто симпатична пара!

 

11 липня – на нас чекатиме наступний чеський вечір. Цього разу з Мартіном Данешом (1962), який живе почергово у Чехії та у Франції. Він перекладає з французької та чеської, а також пише власні тексти, наприклад, роман «Розсипані слова» (2020), в якому описано останні роки життя чеського письменника і журналіста з єврейським корінням Карела Полачека (1892-1945), який загинув у концентраційному таборі.

 

Французьку лінію чеської літератури продовжить 12 липня Їржі Шімачек (1967) – письменник і митець, фотограф і сценарист, який також жив у Франції. Відомі, наприклад, його романи «Маленька нічна обжерливість» (2014) чи «Першокласний паскуда» (2019), дія яких відбувається в сучасному Брні. Тому ті, хто хоче краще пізнати місто – батьківщину МАЧ, обов’язково мають завітати на ці читання.

 Музикант, поет, прозаїк і перформер Петр Ваша. Фото: Давид Конечний.

 

Їржі Садло (1958) – біолог, і основні його відкриття і книги присвячені саме біології. Проте, виявляється, вона дуже близька до кожного з нас, навіть якщо ми про це не задумуємося. Садло пише не лише вузько-спеціалізовані фахові тексти, його цікавить пейзаж за вікном і їжа в тарілці – як антропологічні об’єкти, що розказують про людину все чи майже все. Автор книг «Порожня земля» (2007), «Спрагле винюхування у південно-східному напрямі» (2015). Зустріч із цим автором відбудеться 14 липня.

 

Зденєк Волф (1957) виступить перед слухачами 17 липня. Поет, прозаїк та ветеринар. У його поезії багато йдеться про різні райони міста Брна, де він живе, – тому один із його віршів розміщений у публічному просторі міста в рамках проекту «Брно поетичне». У 2020 році вийшла антологія, редактором якої він є, – «Короткий вірш».

 

18 липня читання продовжаться за участі представниці фізичного і танцювального театру, режисерки і письменниці Мірженки Чехової (1982), яка народилася у найкоротшому чеському місті Аш. Її літературний дебют – книга «Міс Америка» (2018), жанр якої визначають як «фіктивний літературно-фотографічно-коміксний документальний твір». Відома також завдяки своїй американській танцювальній постановці «Стіна, або Як я виростав за залізною завісою» (2019) за мотивами однойменної книги Петера Сіса (український переклад цього коміксу вийшов у видавництві «Видавництво» у 2018 році).

 

Уже відомим для українських читачів сучасної чеської літератури є також наступний гість МАЧ, який виступить 19 липня, – Їржі Гаїчек (1967). Його роман «Риб’яча кров» вийшов українською у видавництві «Комора» у 2017 році. Відтоді автор видав, зокрема, книгу хайку «Чоловік на межі вибуху» (2019) та зовсім нещодавно новий роман «Вітрильники на етикетках» (2020), знову написаний від імені жінки.

 

Автор роману «Риб’яча кров»  Їржі Гаїчек. Фото: Давид Конечний.

 

22 липня читання будуть подвійними, на них виступить подружжя Якуба Каталпа (справжнє ім’я Тереза Яндова, 1979) та Ян Коубек (1977). Якуба – відома письменниця та художниця, авторка чотирьох прозових книг, наразі останній її роман «Барліг» був опублікований у 2017 році та оповідає про (не)перетин життєвих шляхів і те, як люди долають самотність. Ян Коубек у 2012 році видав свій перший твір «Матері».

 

Петр Кукал (1970) відомий насамперед як медійник: він вів твіттер чеського Міністерства культури, що був високо оцінений публікою за свій дотепний зміст. Він також був прес-секретарем філософського факультету Карлового університету, але після сексистського скандалу залишив цю посаду. Пише поезію, прозу, літературу для дітей та підручники з чеської мови, загалом видав понад двадцять книг. Зустріч із ним запланована на 25 липня.

 

Останнім чеським гостем цьогорічного МАЧ буде Йонаш Зборжіл (1988), який читатиме 28 липня. Він працює на Чеському радіо, грає і співає, а також пише поезію. У 2013 році видав збірку «Долина», за яку був номінований на премію імені Їржі Ортена та Magnesia Litera у номінації «відкриття року». Цього року вийшла його нова книга «Новий дикий край».

 

Палітра авторів та авторок, які виступатимуть чеською, буде різноманітною, саме такою, як увесь онлайновий 2020-ий рік. І, можливо, у комусь із цих авторів саме ви відшукаєте приємну точку опори у часи змін.

 

Фото: Давид Конечний.

30.06.2020