Бандера і ЗНО

Смішні люди ці чиновники. Невже вони й справді думають, що героїв призначають президентськими указами чи міністерськими постановами?

 

Рокіровка в тестах

 

Кілька днів тому інтернет-середовище збурила звістка про те, що відомство Табачника усунуло з тестів ЗНО згадку про Степана Бандеру і Романа Шухевича, натомість ввівши туди «красного командира» Миколу Щорса і голову маріонеткового «робітничо-селянського» уряду України Юрія П’ятакова. Нардеп від фракції «Батьківщина» В’ячеслав Кириленко відразу ж надіслав з цього приводу гнівного запита до міністра МОНмолодьспорту. «Ця ініціатива, – заявив опозиційний політик, – скерована на знищення національної пам’яті українського народу та неодмінно спровокує загострення протистояння в суспільстві. Міністр Табачник вкотре виступає як професійний провокатор, завданням якого є нищення всього українського».

 

Говорили-балакали, сіли та й заплакали

 

З реакцією Міністерство освіти не забарилося, і вже 24 січня на офіційному сайті відомства з’явився розлогий коментар з промовистою назвою «Щодо програми ЗНО з історії України на 2013 рік». Суть його можна вмістити в одній фразі: «Нема чого здіймати бурю в склянці води». Головна ж теза міністерського меседжу така: «Зміст історичної освіти визначається не тестами ЗНО. Основними нормативними документами у викладанні шкільних історичних курсів є Державний стандарт базової і повної середньої освіти галузі "Суспільствознавство", а також навчальні програми з історії». 

Мовляв, ніхто й не збирався плювати на святе, навпаки, «в усіх затверджених МОНмолодьспорту навчальних програмах та підручниках з історії України відображені історія становлення та розвитку українського визвольного руху, його боротьба з тоталітарним режимом, діяльність Організації українських націоналістів та Української повстанської армії, передбачено вивчення історичних постатей Степана Бандери та Романа Шухевича». І навіть якщо цих імен нема в переліку персоналій Програми ЗНО, це ще нічого не означає. Якщо абітурієнт хоче успішно скласти зовнішнє незалежне оцінювання, то мусить знати історію українського визвольного руху і його очільників як отченаш. 

А завершується чиновницький коментар вельми несподіваною кодою: «Слід зазначити, що імена вищезгаданих політичних діячів в минулорічних тестових завданнях з історії України також були відсутні!».

Можна подумати, що минулого року Міністерством освіти керував не Табачник…

 

Думка експертів

 

Ольга Стрелюк, національний координатор спостереження за ЗНО від Громадянської мережі «Опора»:

– Однобоко трактуючи відсутність прізвищ Шухевича та Бандери у «тестах ЗНО», політики несвідомо зводять підготовку до тестування лише до заучування дат та фактів, а не до аналізу та розуміння різних історичних процесів. Очевидно, що фахово аналізувати зміст програми ЗНО з історії України значно складніше, ніж вести ідеологічні дискусії. Переконана, що ідеологізація історії політиками є неприпустимою, тим більше у школі. Вже два роки у тестах ЗНО використовується термін Велика Вітчизняна війна, однак жоден політик не звернувся до міністра  Табачника з вимогою замінити існуючий термін на більш науково-коректний – «німецько-радянська війна». До програми ЗНО з історії України на 2013 рік включено Януковича, натомість навіть згадки немає про прийнятий 2006-го року Верховною Радою  Закон «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні», де голод тих років трактується як геноцид українського народу.

Популяризація серед школярів радянського минулого (а особливо перемоги  у «Великій Вітчизняній війні») з одночасним ігноруванням значення УПА, постатей Шухевича і Бандери – добре продуманий ідеологічний прийом, послідовний освітньо-політичний курс нинішньої влади.

 

Юрій Шаповал, доктор історичних наук, керівник Центру історичної політології та завідувач відділу політології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України:

– Це чергова спроба «відкоригувати» історію України. Я зовсім не проти того, щоб у цій історії були імена Миколи Щорса і відомого своєю пасіонарною лівизною Юрія П’ятакова, але навіщо в силу чиїхось симпатій чи антипатій викреслюються імена Бандери і Шухевича? Абсолютно зрозуміло, що за цим стоять певні політичні підходи, настрої, акценти. Ми знаємо, хто керує зараз Міністерством освіти і науки. Але життя все одно візьме своє, і цей політичний витвір МОН досить швидко минеться. Більше того, як показує досвід, інтерес суспільства до проблем чи сюжетів, на які накладається табу, лише посилюється. Подібні кроки завжди призводять до протилежного ефекту. А опальні в той чи інший час історичні персонажі все одно нікуди не подінуться. Правду про них  не приховаєш, як би кому цього не хотілося. 

Якби ми мали чіткі підходи до того, що називають всеукраїнським історичним наративом, то подібного роду ситуацій просто не виникало б.

 

«Мы наш, мы новый (русский) мир построим…»

 

Подейкують, що на світанку незалежності Вадим Колісниченко носив вишиванку, а Дмитро Табачник шанував Петлюру. І що обидва були абсолютно щирими у своїх переконаннях. Сьогодні ці щирі добродії  рвуть пупа, насаджуючи в Україні цінності «русского мира». Звісно ж, «не корысти ради, а токмо волею пославших их»…  

Туди їм і дорога.

 

25.01.2013