Хлопаки не плачуть над розвіяними вітром

Створюється враження, що актуальні антирасистські виступи у США та Європі вже відірвалися від першопричини – смерті Джорджа Флойда під час затримання поліцією – й зажили власним суверенним життям. Бо як інакше пояснити абсолютно безглузді атаки активістів на пам’ятники промінентних історичних особистостей, причому навіть на тих, хто до рабства не мав жодного стосунку. Навіть більше – тих, хто боровся з рабством, як-от Тадеуш Костюшко чи Махатма Ганді. Чи протистояв німецькому нацизмові, як-от Вінстон Черчилль.

 

 

Процес, як кажуть, пішов, досягнувши голлівудських кіношедеврів. І от уже один із культових фільмів світової мистецької спадщини, найкасовіша стрічка за всю історію синематографа, улюблена картина багатьох поколінь «Розвіяні вітром» (1939 р.) потрапила під «антирасистські санкції». Стримінгова платформа HBO Max прибрала стрічку режисера Віктора Флемінґа зі свого каталога.

 

Ще не стерлися з пам’яті урочистості, коли ця талановита екранізація бестселера Марґарет Мітчелл пишно святкувала своє 80-ліття. Скільки шанобливих слів було сказано на адресу англійської акторки Вів'єн Лі, лауреатки двох премій «Оскар». Зіграна нею роль головної героїні Скарлет О'Гари досі вважається неперевершеною. Всі апологетизували її самовіддачу, ентузіазм і талант, без яких ця картина не змогла б досягнути таких кінематографічних вершин, такої слави. Очевидно, саме через цю славу на стрічку насамперед і впав гнів антирасистських протестувальників.

 

«Цей фільм у рамках розповіді про “Програну Справу” ідеалізує Конфедерацію і надає респектабельності ідеям про те, що рух за відділення був справою шляхетнішою, справедливішою і значущішою, ніж воно було насправді. А було воно кровопролитним повстанням за збереження права володіти людьми, а також купувати і продавати їх. До зйомок були залучені найкращі актори Голлівуду того часу, котрі спільними зусиллями створили сентиментальну історію, якої не було. Ця картина продовжує покривати тих, хто брехливо стверджує, ніби легенди з епохи плантаторів – це питання спадщини, а не ненависті», – так написав у своїй колонці в газеті Los Angeles Times голлівудськй режисер, автор сценаріїв і письменник Джон Рідлі, котрий свого часу отримав «Оскара» за адаптований сценарій фільму «12 років рабства».

 

Саме Рідлі був однією з тих промінентних особистостей, хто закликав HBO Max вилучити стрічку з відкритого доступу. Чи можна вважати, що це стало страшною карою для фільму та його шанувальників? Навряд.

 

По-перше, стрічка знову стрибнула на вершину популярності. Багатьом неофітам захотілося нарешті подивитися фільм, щоби на власні очі побачити, що ж там показано такого расистського. А тим, хто вже дивився, запраглося нагадати собі ці моменти. Як Флемінґ репрезентував чорношкірих рабів у маєтку Тара? Чи дійсно відповідає правді життя те, що вони існують у відносному комфорті, з ними поводяться по-людськи, а нянька-годувальниця ще й має величезний вплив і безперечний авторитетом? Чи це таки нестерпне прикрашання тодішньої дійсності, знущання над реальним станом? З іншого боку, в стрічці чесно показано, як усе життя рабів крутиться навколо обслуговування білих панів. У чорношкірих немає ні власних духовних потреб, ні власної долі, вони – ніщо без пана. Все, що від них вимагається, – простота, фізична сила і безумовна відданість.

 

Тож у той час, як HBO Max вилучив «Розвіяних вітром» з ротації за «расистські образи», стрічка злетіла на вершину рейтингу Amazon у розділі «Кіно і телебачення». І це сталося лише через день після рішення компанії HBO.

 

Рейтинги Amazon базуються на даних про продажі. На даний час сайт пропонує дводисковое видання «Розвіяних вітром», стверене 11 років тому й присвячене 70-річчю стрічки, за ціною 29,55 дол. А Amazon Video пропонує фільм у форматі цифрового HD-прокату за ціною 3,99 долара за перегляд і 9,99 долара за скачування.

 

Тимчасом у рейтингу американських фільмів Apple iTunes «Розвіяні вітром» опинилися на п'ятому місці, поступившись лише новеньким стрічкам «Полювання», «Хижі птахи», «Погані хлопці назавжди» і «Людина-невидимка».

 

Але на цьому не завершуються приємні новини для шанувальників «Розвіяних вітром». Стрічка незабаром повернеться й на HBO Max. Її лише доповнять коментарями, які повинні дати ширше й повніше уявлення про те, чим насправді були рабство і Конфедерація в США позаминулого століття. «"Розвіяні вітром" – продукт свого часу, і в ньому показані деякі етнічні та расові забобони, на жаль, типові для тодішнього американського суспільства. Ці расистські образи не відповідали дійсності вже тоді, і ми вважаємо, що залишити все як є без пояснення причин і викриття цих забобонів було б безвідповідально», – пояснили представники HBO Max.

 

Цікаво, що у зв’язку з такими перипетіями в Сполучених Штатах навколо «Розвіяних вітром» захвилювалися й поляки щодо власних улюблених стрічок. Візьмімо, до прикладу, культову комедію Олафа Любашенка 1999 року «Хлопаки не плачуть» (Chłopaki nie płaczą). У стрічці багато моментів, котрі запам’яталися надовго – так би мовити, стали мемами. Один із них – розповідь кримінальника Фреда, яка починається словами «знаєш, звідки приїхали чорні до Америки?» (Wiesz, skąd przyjechali czarni do Ameryki?).

 

 

Нині сам актор Цезарій Пазура, котрий зіграв Фреда, висловлює побоювання: «Якби ми тепер захотіли зняти таку сцену, то жодне телебачення нам би цього не дозволило. Згідно з нинішніми схемами, нинішнім баченням світу, це расистська сцена. Хоча я з цим не погоджуюся».

 

Хвилі антирасистських акцій протесту котяться Європою, не оминаючи й Польщі. Тож можливо, що активісти цих акцій можуть поставити питання про заборону фільмів із расистськими елементами, нехай навіть вони лунають у формі жарту. Тому не слід відкидати можливості, що й «Хлопаки» потраплять під заборону.

 

А що далі? Заборонити «Робінзона Крузо» Даніеля Дефо, пенталогію Фенімора Купера про «Шкіряну Панчоху», «Хатину дядька Тома» Гаррієт Єлізабет Бічер-Стоу, твори античних письменників? Чи, може, нічого не забороняти, а покластися на мудрість глядачів і читачів, дати їм можливість самим розібратися в проблемі? Бо де тоді свобода, яка є основою демократії?

 

12.06.2020