День, як день. День Конституції

День як день, тільки банки закриті, і це гальмує їх по повній програмі. Місцеві, а особливо ті, що «спустилися з гір» у місто на великий базар – бо п’ятниця і вівторок у райцентрі великий базар – незадоволені сильно. Приїхали, і маєш – двері закриті. День Конституції і вихідний у державі – це як розуміти? Ніхто ж нічого не знав, і в церкві не казали. Так, на податковій прапор повісили, на райкомі, як був, так і є. Все решта – школи, бібліотеки чи якісь держустанови – їх не цікавить. Магазини працюють, базар – так що нема місця. Автобуси їздять, день, як день, – який ще то вихідний? Яка Конституція і хто то придумав?

 А банки – це все для місцевих. Вся сила в них і вся надія на них. Вони ж тут гроші беруть. Перекази, що шлють з-за кордону рідні та близькі.

Економіки в краї немає. Хіба що в «набираємо робочі бригади» або в «Крим робота – 5000 грн» (збирати персики, яблука, виноград). Або, як триста років тому, ліс рубають і продають. Головно за кордон. Ягоди в горах, гриби позбирають – і знов пішли на базар. Комуни не стало, закрили колгоспи, нема навіть, де красти то жито чи силос худобі. Так, деколи хтось ще тримає козу. Бо діти малі. А корову тримати – це складно і важко. І продавати те молоко – невеликі гроші. Тому тільки банки.

Їх досить багато. Майже так само, як аптек і магазинів, які не закрили навіть на Зелені Свята. А як без лікарства? Вони приходять і з порога питають: а що у вас є, бо у нас – руки, ноги, голова, тиск – все болить, а в аптеці «всьо скажуть, розкажуть і продадуть». Так не буває, що вони чогось не знають і не продадуть. Навіть до лікаря в поліклініку не треба йти. Більшість і не ходить. Там і так тьма народу. В аптеці простіше: діагноз – і зразу курс лікування.  А люди в нас часто слабують, тому аптеки в місті на кожнім розі.

Зручно – поруч аптека, банк, магазин. А там, у магазині, лиш би грошей вам стало. «Прошу пана, тепер всьо є, як за Польщі. Саме модне». Нові фірмові кросівки останніх моделей, на яких так і написано: «sample – not for sale». Сумки, біжутерія, одяг. Всьо саме-саме. Магазини є такі – там завжди купа жінок і дітей, ще здалека вас зустрічає реклама: «Мережа «Все від 38 грн». А в решті то є такі наліпки на склі: «Розпродаж». Або, хто був «за парканом» і навчився по-їхньому, то пише: «sale – 70%». Решта має також до вибору «Елітний секунд-хенд», «Феєрія секунд-хенду» і зовсім просто: «Стоки». І всьо працює, і ніяких там вихідних чи перерви на обід. Всьо для блага народу.

Навіть світлофори поставили з цифровими показниками, як у Львові у центрі, але вони «ще не працюють». Напевно, їх включать і вони запрацюють, якщо до міста приїде якийсь гість – наприклад, депутати Верховної Ради або сам Президент.  А так нічо, здалека красиво. Лиш то, що не світять. Це неправильні світлофори.

Заробітчанин, який приїхав з Італії, тішиться: не впізнати рідні терени. Все, як в Італії. Він навіть ходить обідати у місцеву піцерію, каже, без піци не може. Ті, що з Чехії вернулись і не вилазять з пивних наметів, напевно, також, без пива не можуть. Є й такі, що з Росії приїхали. З півночі. Може, через то в продажі завжди є свіжа горілка. Не залежується. Розбирають. Це вам не книжки. Книгарня – єдина на місто, а може, й район. Хіт продажу – «Нові правила дорожнього руху».

- У вас є Конституція ?

- А чо ви питаєте?

- Та свято сьогодні.

- І шо, Вам буде легше від того ?

05.07.2013