[новинки] Вівторок 4 січня 1938

Фройд про нове покоління. — Найориґінальніша рекляма нього року. — Найориґінальніший судовий присуд. — Найдивніше завіщання. — Трагедія маляря. — Грабунок 2 міліонів фр. — Трагедія на морі. — Сніг завалив дах у кіні.— Пошести в Бучаччині. — Львівська хроніка. — Не вільно санкуватися по вулицях. — Рух автобусів на лінії Клепарів. — Краєва хроніка. — За зведення жінки. — Обезпечення від стародівоц­тва обманом. — Взяв собі до серця екзекуцію. — Засудили антисемітів. — Вісім присудів смерти. — Що кому призначено! — Засудили польських студентів за протижидівські бешкети. — Кабель Варшава—Сандомир—Львів. — Бандит Кошевяк помер.

Фройд про нове покоління.З нагоди 81-ліття свого життя, відомий творець психоаналізи й віденський про­фесор виголосив у гурті знайомих, уче­них та журналістів промову, в якій сказав між іншим: У сучасній школі забувають про найважніше, а саме про культ штуки співжиття з людьми. Добре виховання повинно йти по лінії пошанування чужої індивідуальности. Тимчасом серед молоді цвіте культ поладнування спірних питань пястуком. Тимчасом і в школі й поза нею дихає молоде покоління атмосферою вій­ни, що скорше чи пізніше „розвяже“ всі проблеми життя людськости — гарматами й трійливими ґазами. »Новий час«

 

ДИВОГЛЯДИ 1937 Р.

Найориґінальніша рекляма нього року — це був реклямовий афіш одного берлінського обезпеченевого т-ва, яке розліпило його по всіх поїздах підземної залізниці. На афішах був та­кий зміст: „Пан Шульц помер — пані Шульц зі сміху лягає, бо про обезпечення думає!“. »Діло«

Найориґінальніший судовий присуд. Ним міг почванитися в минулому році суд у Сан Франціско. Якомусь Шарлеві Кампбелеві, який зневажив був представника влади, присудили три місяці кланятися глибоко кожному стрічно­му поліцистові. »Діло«

Найдивніше завіщання зладив американський міліонер Майтінґ, який записав своє майно ріжним чу­жим людям на підставі адрес телефонічної книжки. Його завіщання мало 110 сторінок. »Діло«

 

Трагедія маляря. Відомий мадярський ма­ляр Дезіре Сирґані застрілив з револьвера свою дружину, доньку і внучку, після чого скінчив самогубством. Мав 54 роки. Причина вбивства і самогубства була крайня нужда і невилічима недуга дружини. »Діло«

Грабунок 2 міліонів фр. Біля францусько­го Банку в Труа (деп. Об) шістьох бандитів, погрожуючи револьверами, вирвало трьом інкасентам течки, в яких було 1 міліон 800 тисяч франка готівки і 250 тисяч цінними паперами. Заскочені наглим нападом інкасенти почали стріляти, але нікого не ранили. Тим часом бан­дити вскочили до самоходу і пігнали, пропада­ючи без сліду. »Діло«

Трагедія на морі. Незвичайна подія розі­гралася на повному морі, як оповів один член залоги яхту „Афіє", який притягнули до порту Сан Педро в Каліфорнії. Військовий літак поба­чив на морі яхт зі зломаною щоглою. Пільот літака міг виразно доглянути тіло людини на передньому чердаку. Повідомлено негайно кут­ри, шо були недалеко, і вони поплили на вка­зане місце. Перший прибув на поміч кутер „Пер­сей“ і взяв на свій чердак із яхту людей, що бу­ли виснажені до краю. З їхніх оповідань устій­нено, що яхт блукав по морі, зданий на ласку вітрів і хвиль, а подорожні не мали води ні хар­чів. Трагедія яхту розпочалася з ментом, як о­дин моряк Джон Морґан рішив спрямувати йо­го на південні води, щоб займатися морським розбишацтвом. Тому убив капітана яхту вистрі­лом у потилицю та увязнив пасажирів, що нахо­дилися на яхті. м. і. три жінки і дитину. Смерть капітана пімстив інший моряк Сандо, пробив­ши Морґана ножем. Його тіло, що лежало на передньому чердаку, доглянув пільот із літака. »Діло«

Сніг завалив дах у кіні. В Такомахі, в япон­ській провінції Ніїгата завалися під тягарем снігу дах кіна, виповненого публикою. Погибло поверх 70 осіб, зате число ранених доходить до 100. Ближчих подробиць покищо нема.»Діло«

Пошести в Бучаччині. У Трибухівцях і Жнибородах, пов. Бучач панує пошесть плями­стого тифу, шкарлятини і запалення мозкових опон, при чому в багато випадків смерти. Ви­падки плямистого тифу появилися також у Бу­чачі. Влада замкнула школи і заборонила всякі імпрези. »Діло«

Львівська хроніка. При 16-ступневому мо­розі, який панував у неділю, рятункове пого­тівля ствердило кільканацять випадків відморожень, переваж вух. — При вул. Сикстуській ч. 23 пробував отруїтись денатуратом 43-літній Филип Вірбах. — До фабрики мила при вул. Ветеранів вломилися злодії і забрали більшу скількість мила та свічок. — У Венецькому го­телі пробився ножем у серце 31-літній кравець Микола Горлавич. — На Зеленій рогачці про­бував отруїтися безробітний муляр Каз. Старо­вецький. »Діло«

Не вільно санкуватися по вулицях Львова. Львівське староство звернулося до держ. поліції, щоб списувала протоколи з доносами до староства на всіх, хто санку­ється по вулицях міста. Таксамо будуть поступали з лещетарами, що їздять на лещетах дорогами Львова. »Новий час«

Краєва хроніка. В Завині, пов. Зборів зги­нув у камінеломі 16-літній Петро Земкевич, на якого звалилася скала. — У Вичілках біля Монастириськ двоє полишених без догляду дітей, 4-літня і 2-літня дівчинка, спричинили в хаті пожежу і згоріли на вуголь. »Діло«

За зведення жінки. В окружному суді в Стрию відбулася розправа проти Павла Яцева з Тухлі коло Сколього за вбивство ем. залізничого радника Маріяна Вебера зі Львова. Я­ців був дозорцем віллі Вебера. Вебер приїздив до віллі в літі й на свята та баламутив жінку Яцева. Одної днини Яців так побив Вебера, що він незабаром помер. Суд засудив Яцева на 2 роки вязниці. »Діло«

Обезпечення від стародівоц­тва обманом. Від якогось часу в Варшаві, Львові й у Кракові вер­бували якісь агенти здогадного Т-ва »Фіделітас«, ніби з осідком у Римі, клієнтів між жінками, що не вийшли ще замуж. »Обезпечували« від стародівоцтва й на посаг. Аґенти виманили від кількасот жі­нок кількадесять тисяч злотих. Ви­явилося, що »Фіделітас« це фік­ція, а її агенти звичайні обман­ці. Їх схопили. Це аферисти зі Львова: Г. Кон, Я. Ґобель, М.Стариковські й Д.Красни. »Новий час«

Рух автобусів на лінії Клепарів—Львів-Ринок. Дирекція М.К.Е. повідомляє, що з днем 1-го січня 1938-го р. рух автобусів на лінії Клепарів—Ринок буде відбуватися в 30-мінутових відступах. »Новий час«

Взяв собі до серця екзекуцію. У Львові помер нагло купець 43-літній Ю.Ґлімер (Асника 11а), власник складу паперу при Ягайлонській. Виявилося, що Ґлімер пронявся занадто екзекуцією, що її провела в нього фірма Фляйше­ра. Ґлімер був винен Фляйшерові 30.000 зл. »Новий час«

Засудили антисемітів. Дня 21-го грудня м. р. під домом шевця Шепеля Шпроцера на ЛевандівцІ у Львові зчинили протижидівську бучу: емер. урядовець Антін Поп­лавскі, пекар Я. Крайслєр і швець А. Шнуровскі. Цею бучею вони намагалися довести Шпроцера до того, щоб випровадився й передав мешкання під домівку »Стронніц­тва Нар«. Бешкетників потягнули до відвічальности й засудили в старостанському суді: Поплавско­го на 25 зл. гривни з заміною на 3 дні арешту, а Крайслера на 15 зл. гривни з заміною на 2 дні арешту. Шнуровского звільнили від вини і кари. Засуджені від­кликалися до суду. »Новий час«

Вісім присудів смерти. Міні­стерство справедливости в Вар­шаві зладило статистику присудів смерти в 1937-ому році. З цеї статистики ясно, що минулого року виконали вісім присудів смерти за проступки кримінальної натури. »Новий час«

— Що кому призначено! 18-літ­ній Петро Салижин гнався за зві­риною по лісах над Лімницею коло Небилова, повіт Калуш. Нараз, перескакуючи потік, поховзнувся й впав. При тім скрита під його кур­ткою стрільба вистрілила й зрани­ла його в шию. Салижин помер на місці. »Новий час«

Засудили польських студентів за протижидівські бешкети. Літом м. р. перебували в Делятині два польські студенти зі Львова, Залєскі й Зб. Равскі. Майже що­дня виспівували вони протижидівські пісні, стрічних жидів зачіпа­ли, а навіть кидали камінням на жидівські мешкання. 9-го липня м. р. обкинули вони камінням меш­кання М. і Е. Тавбманів, а Рав­скі вибив шибу в мешканні М.Тавбмана й А.Бляя, схопив 60-літ­нього А.Дікера за бороду та ки­нув на нього каменем. Тепер ста­нули оба студенти перед Город­ським Судом у Делятині. Залєс­кого засудили на 3 тижні ареш­ту, а Равского на 1 місяць з тим, що обом обвинуваченим завісили виконання кари продовж двох ро­ків. »Новий час«

Кабель Варшава—Сандомир—Львів. 1938-го р. побудують безпосередній кабель Варшава—Сандомир—Львів. Кабель буде пробігати під землею, а під Сан­домиром протягнуть його в тунелі під коритом Висли. »Новий час«

Бандит Кошевяк помер. У шпиталі св. Людвика в Радомі помер відомий бандит Юзеф Кошевяк, спільник Марушечка, що пропав до­сі серед лісів. Як відомо, Кошевяк відмовив у­сяких зізнань. Коли й Марушечко згинув, (ка­жуть, що замерз), то багато злочинів, яких вони допустилися, лишиться невиясненими. »Діло«

 

 

04.01.1938