Мюнхенський "мирний план" : українці мають будувати ідентичність під наглядом Росії.

 

Три міжнародні організації у співпраці з Російською радою з міжнародних справ оприлюднили свій план припинення війни в Україні. Документ був поширений 14 лютого у Мюнхені на Мюнхенський безпековій конференції.

 

Проєкт передбачає потребу узгоджувати умови співпраці України та НАТО з росіянами, а також враховувати захцянки Росії при побудові української ідентичності, повідомляє "Європейська правда".

 

 

 

До участі у розробці документа, як стверджується, залучали також і окремих українських експертів, але формуванням пропозиції не займалися українські організації – на відміну від російської РРМC.

 

Документ уникає згадок про напад Росії на Україну і стверджує, що "конфлікт в та навколо України" став наслідком "катастрофічних прорахунків", і у якості реакції на нього пропонують кроки для "завершення конфлікту на Донбасі та створення перспектив для конструктивного діалогу, в тому числі щодо Криму".

 

Щоправда, основною ідеєю плану є відновлення співпраці з Росією без відновлення Україною суверенітету над Кримом.

 

Оприлюднена пропозиція містить кілька гуманітарних кроків, які підтримують усі сторони, однак у ній відсутні будь-які ключові вимоги, що звучали досі від України.

 

Організатори пропонують такі 12 кроків:

 

- відновлення роботи Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню на Донбасі за участі українських та російських військових;

- створення "нормандського формату" на рівні військовиків;

- відкриття доступу для СММ до всієї території Східної України (про Крим не згадується) та нових пунктів пропуску через лінію дотику;

- вирішення питання безвісти зниклих;

- запуск програми розмінування;

- запуск програми відновлення Донбасу із залученням міжнародних донорів (при цьому Росія може стати однією зі сторін, що з доброї волі інвестують у відбудову регіону);

- відновлення торгівлі між Україною та Росією на принципах ЗВТ;

- поступове зняття санкцій з Росії (у документі має назву "зміна санкційного режиму") із розробкою відповідного плану (зараз, як відомо, передбачається, що санкції мають бути зняті лише в разі повного виконання "Мінська"); із контексту випливає, що йдеться про послаблення тиску на РФ щодо деокупації Донбасу;

- пошук та деактивація небезпечних джерел радіації у зоні конфлікту на Донбасі;

- діалог у державах НАТО щодо взаємної безпеки "для подолання речей, які розділяють" (у документі прямо не уточнюється, про що йдеться і чи має Росія бути частиною такого діалогу);

- визначення пріоритетних сфер зближення між ЄС та Росією із розвитком людських та економічних зв’язків;

- запуск всеукраїнського загальнонаціонального діалогу щодо визначення нової ідентичності України, який врахує погляд сусідів України, включаючи Росію. Зазначається, що предметами цього діалогу мають стати питання історії, національної пам’яті, мови, ідентичності та меншин.

 

 

У документі зазначається, що у його розробці брали участь троє українських експертів: Василь Філіпчук, Олександр Чалий та Олексій Семеній.

 

Василь Філіпчук у 2017 році вже пропонував контроверсійний план, який передбачав відмову України від прагнення членства у НАТО, офіційну відмову на тривалий період від мети членства в ЄС, визнання Криму "спірною територією" тощо.

 

Керівник Мюнхенської безпекової конференції Вольфганг Ішингер, відкриваючи засідання конференції у Мюнхені, заявив, що Захід має залучати Росію до співпраці, попри всі порушення міжнародного права з боку Кремля.

 

 

"Нинішній стан глобальної відсутності безпеки є абсолютно неприйнятним", – заявив він, додавши, що для подолання проблеми, зокрема, слід посилити діалог та співпрацю з Росією.

 

"Навіть якщо ми маємо визнати, що Росія пішла геть від Європи, навіть попри її дії в Сирії, Грузії та Україні... це все одно наше зобов’язання тримати двері відкритими, давати шанс. Це – наше надбання 1990 року (після падіння Берлінської стіни)", – заявив Ішингер.

 

Підпис Ішингера стоїть власне під самим "планом припинення війни в Україні", що був оприлюднений у Мюнхені в п’ятницю.

 

Ближче до вечора "план примирення" був видалений з сайту Мюнхенської безпекової конференції.

 

Також сайт прибрав повідомлення, у якому зазначав, що даний документ був розроблений за співавторства Мюнхенської безпекової конференції та підтриманий нею.

 

Жодних повідомлень із поясненням цих дій наразі немає.

 

14.02.2020