Суд закрив справу проти Єфремова щодо "диктаторських законів".

 

Печерський суд Києва закрив кримінальне провадження за звинуваченням колишніх нардепів Олександра Єфремова, Сергія Гордієнка і Олександра Стояна у прийнятті так званих "диктаторських законів", або "законів 16 січня".

 

Про це повідомляє "Судовий репортер" з покликом на ухвалу суду. Рішення ухвалила суддя Віта Бортницька.

 

 

Заяву про закриття кримінального провадження подавали адвокати, покликаючись на те, що орган досудового слідства кваліфікував дії як такі, якими заподіяно тяжкі наслідки у вигляді немайнової шкоди. Водночас, Закон України від 13.05.2014 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері державної антикорупційної політики у зв`язку з виконанням Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України" визначає обов’язкову складову ознаку об’єктивної сторони злочину, передбаченого ст. 364 КК України – наявність істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб у виглядi виключно майнового характеру.

 

Згідно з баченням адвокатів, злочини, інкриміновані Єфремову, Гордієнку і Стояну, підлягають частковій декриміналізації.

 

З обвинувального акту і клопотання захисту вбачається, що матеріальної шкоди кримінальним правопорушенням не завдано, потерпілі у справі відсутні, цивільний позов не заявлявся.

 

В ухвалі не зафіксовано, щоб прокурор заперечував; зазначено тільки, що клопотав про призначення справи до розгляду та вирішення питання про закриття справи на стадії судового розгляду.

 

У такий спосіб, суддя Бортницька погодилась закрити справу із посиланням на п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України – кримінальне провадження закривають в разі набуття чинності закону, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння.

 

Раніше Солом’янський суд упродовж 3,5 років не міг завершити у справі підготовче засідання. У вересні 2019 справу скерували зі Солом’янського до Вищого антикорупційного суду. Але після набуття змін до закону справа перестала бути підсудна ВАКС і її скерували повторно у Печерський суд, де 4 роки тому не вдавалося сформувати трійку суддів, оскільки всі вони були задіяні на стадії досудового слідства.

 

У 2016-2019 рр. у Печерському, Солом’янському і Вищому антикорупційному судах справу призначали до колегіального розгляду трійкою суддів. Однак у листопаді 2019 справу призначили до розгляду одноособово суддею Бортницькою. Прокурор пояснив такий склад суду змінами в КПК.

 

Згідно зі ст.  31 КПК, справу розглядає колегія у складі трьох суддів, якщо за злочин передбачено покарання більше 10 років позбавлення волі. За злочини, інкриміновані Єфремову, Гордієнку і Стояну, загрожує менше 10 років тюремного покарання. Крім того, трійка суддів слухає  справи щодо топ-посадовців, в тому числі народних депутатів. До кінця не зрозуміло, які зміни вплинули на авторозподіл справи у Печерському суді у жовтні 2019 року.

 

У липні 2019-го у справі про державну зраду суд відпустив Єфремова під домашній арешт. До цього колишній нардеп три роки перебував під вартою.

 

Одним із адвокатів Єфремова у справі про держзраду був Андрій Смирнов, який 10 вересня 2019 року  став заступником керівника Офісу Президента України Володимира Зеленського.

 

19 вересня Старобільський суд Луганської області послабив Єфремову запобіжний захід до особистого зобов’язання.

 

"Диктаторські закони",  або "закони 16 січня", були ухвалені в січні 2014, як вважають, із порушенням регламенту, і обмежували права громадян та давали владі більше можливостей для покарання учасників Революції гідності.

 

17.12.2019