ОП: Зеленський згоден розширити Донбасу повноваження у Конституції.

 

Президент України Володимир Зеленський за результатами запланованої на 9 грудня в Парижі зустрічі лідерів країн "нормандської четвірки" розгляне опцію внести до Верховної Ради законопроєкт про продовження терміну дії чинного закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей".

 

Про це заявив у Лондоні помічник Президента України Андрій Єрмак під час зустрічі, організованої Королівським інститутом міжнародних відносин Chatham House і Радою зовнішньої політики "Українська призма", повідомляє аґенція "Інтерфакс-Україна".

 

 

"За результатами зустрічі в Парижі Президент буде готовий внести проєкт із продовження чинного закону "про особливий статус". Потім ми можемо внести зміни до закону в частині імплементації формули Штайнмаєра", – сказав Єрмак.

 

Помічник голови держави заявив, що Україна готова виконати один із пунктів "мінських угод" – "конституційна реформа, в основі якої децентралізація", – але при цьому наголосив, що федералізація держави є неприйнятною.

 

"Що таке особливий статус і особливості місцевого самоврядування? Ми відкидаємо розмови про федералізацію України, і ми ніколи на це не підемо. У результаті реформи децентралізації місцеві органи влади отримають більше повноважень. До цього ОРДЛО можуть отримати додаткові повноваження, які ніколи не позначатимуть, що це є федералізація, чи якісь автономні республіки, чи щось подібне. Окремі райони з додатковими повноваженнями місцевих органів влади. Територіальна цілісність не обговорюється – це все територія України. Це кордон між РФ і Україною, де є наші прикордонники і під контролем України", – пояснив Єрмак.

 

Він повідомив про плани провести місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей одночасно з усією територією України восени 2020 року. "Ми хочемо провести вибори одночасно у всій Україні 31 жовтня 2020 року", – повідомив помічник Президента.

 

"Результат розгляду "мінських угод" – це проведення місцевих виборів в ОРДЛО... Вибори можуть відбутися тільки за українськими законами і контроль над кордоном в день виборів має бути в України", – зазначив Єрмак.

 

Андрій Єрмак також дав зрозуміти, що Україна в той чи інакший спосіб готова розпочати прямі переговори із представниками ОРДЛО. Це випливає із розважань Андрія Єрмака щодо перспективи оновлення представництва рухів "ДНР" і "ЛНР" у Мінську.

 

"У Тристоронній контактній групі у Мінську сьогодні представлено Україну, Росію та ОБСЄ. Також є так звані експерти, які представляють [окуповані] території. І в "мінських домовленостях" практично за кожним пунктом є, що це має бути узгоджено з представниками територій. І весь час чомусь представниками територій були представники невизначених організацій, які на сьогодні не підтримані та не прийняті офіційно жодною державою, навіть Росією", – сказав Єрмак.

 

Помічник Президента зазначив, що є дев’ять районів у Луганській області та дев’ять районів у Донецькій області, і було б логічно, щоб сьогодні було "по одному представнику від тієї частини, тобто 18 осіб, і 18 осіб, яких призначимо ми".

 

"Хочу нагадати, що до війни на цих територіях проживали понад 6 млн осіб. Сьогодні лише 1,5 млн осіб. Багато людей виїхало через війну, багато проживають сьогодні на території, підконтрольній Україні. І ми хочемо запропонувати, щоб представниками територій були люди, у яких сьогодні є якийсь зв'язок, прописка в цих 18 районах, нерухомість, бізнес, тобто які мають юридичне підтвердження, що вони можуть представляти ці райони", – запропонував Єрмак.

 

З його слів, українська сторона хоче, щоб це були відомі люди, до яких прислухаються, які мають хорошу репутацію, зокрема спортсмени, діячі культури. "Ці 36 осіб оберуть шістьох людей, по трьох із кожного боку, і саме вони сьогодні представлятимуть території (ОРДЛО, – Z)", – пропонує Єрмак. 

 

Помічник Зеленського зазначив, що російська сторона завжди говорить, що Україна "має говорити з територіями, сідати за стіл із цими людьми". "Ми не можемо говорити з людьми, яких не визнає міжнародне право. Але ми готові говорити з нашими громадянами. Я думаю, що якщо ми узгодимо це, це буде дуже революційним рішенням, яке кардинально змінить ситуацію. Тому що до сьогодні у нас були лише представники цих невизначених угруповань, які були присутні як "експерти", – вважає Єрмак.

 

ПЛАН "Б"

 

 

"Якщо Росія не буде проявляти зусиль для переходу до мирного вирішення, наш "план Б" – побудувати стіну та жити далі. Ми використаємо ізраїльський досвід".

 

Андрій Єрмак,

з дискусії у Лондоні

 

Напередодні міністр закордонних справ України Вадим Пристайко на марґінесі конференції НАТО в Лондоні заявив, що Україна дотримуватиметься низки "червоних ліній" на зустрічі "нормандської зустрічі", зокрема, не погоджуватиметься на змінювання Конституції та прямі переговори з бойовиками. 

 

"Про ці червоні лінії Президент вже казав, і у нас нічого не помінялося", – стверджував міністр.

 

"Для нас червона лінія – зміни до Конституції. Також червоні лінії – те, що ми не допустимо впливу на наші зовнішньополітичні пріоритети; кордон має бути українським; не можна проводити вибори, доки там перебувають озброєні люди і незаконні збройні формування, і так далі", – цитує "Європейська правда".

 

Він також окремо підкреслив вимогу України щодо встановлення контролю України за українсько-російським кордоном в окупованих частинах Донецької та Луганської областей.

 

"Можна обговорювати різні варіанти – наприклад, спільний контроль з ОБСЄ. Але все одно контроль за кордоном має бути", – підкреслив він.

 

Також міністр заявив, що принциповою позицією Києва є відсутність прямих переговорів України із самопроголошеною "владою" окупованих територій. "Це також одна з червоних ліній, про які вже говорив Президент Зеленський", – додав він.

 

05.12.2019