Прем'єр Мальти подає до демісії через вбивство журналістки.

У країні кілька днів поспіль проходили масові акції протесту.

 

 

Прем'єр-міністр Мальти Джозеф Мускат (Joseph Muscat) полишить свою посаду в січні 2020 року. Про це заявив сам голова уряду республіки, виступивши на телебаченні в неділю, першого грудня. Заява пролунала на тлі розслідування вбивства журналістки Дафне Каруани Галіції (Daphne Caruana Galizia). У січні ж відбудуться й вибори нового голови Лейбористської партії Мальти, яку наразі очолює Мускат. Про це повідомила телерадіокомпанія Deutsche Welle.

 

У столиці Мальти Валлетті вже кілька днів поспіль проходять масові акції протесту. Остання відбулася саме першого грудня. Демонстранти скандували: «Мафія!», «Вбивці!», «Джозефе Мускате, на твоїх руках кров!». Вони вимагали відставки прем'єра, звинувачували уряд в корупції і закликали до справедливого розслідування загибелі журналістки.

 

Розслідування гучного вбивства вже призвело до низки демісій в уряді республіки. Так, 26 листопада мальтійський прем'єр підтвердив відставку голови своєї адміністрації Кіта Шембрі (Keith Schembri), не назвавши причин. У той же день свого крісла позбувся міністр туризму Конрад Міцці (Konrad Mizzi), а керівник Міністерства економіки, інвестицій та малого бізнесу Крістіан Кардона (Christian Cardona) заявив, що складає з себе повноваження на час розгляду справи.

 

Шенбрі і Міцці підозрюють в отриманні грошей від мальтійського бізнесмена Йорджена Фенека (Yorgen Fenech) – керівника і співвласника офшорної компанії 17 Black, про яку писала Дафне Каруана Галіція. Він був затриманий на облавку власної яхти. Суд Валлетти 30 листопада висунув йому звинувачення в співучасті у вбивстві журналістки, постановив заморозити рахунки підприємця і відправив Фенека під варту.

 

Журналістка Дафне Каруана Галіція загинула ще восени 2017 року. За версією слідства, в орендованому нею авті спрацював дистанційний вибуховий пристрій. Раніше репортерка скаржилася на погрози на її адресу. Незадовго до загибелі вона займалася розслідуванням щодо голови уряду країни і двох його найближчих помічників у зв'язку з підозрами в корупції. У липні 2018 року генеральна прокуратура Мальти заявила, що слідство не змогло довести корупційних зв'язків прем'єр-міністра республіки. Щойно наприкінці листопада цього року слідство вийшло на слід Йорджена Фенека, а відтак на його зв’язки з урядом Мальти.

02.12.2019