У Чехії порушили справу проти трьох колишніх комуністичних лідерів ЧССР.

Їх звинувачують у причетності до вбивства втікачів з країни.

 

                           Якеш, Штроуґал, Вайнар

 

У Чехії порушено кримінальну справу проти колишнього генерального секретаря ЦК Компартії Чехословаччини, 97-річного Мілоша Якеша (Miloš Jakeš), голови уряду Чехословацької Соціалістичної Республіки, 95-річного Любоміра Штроуґала (Lubomír Štrougal), колишнього міністра внутрішніх справ, 89-річного Вратіслава Вайнара (Vratislav Vajnar). Про це повідомило видання České noviny.

 

Колишніх провідних функціонерів комуністичного режиму звинувачують у причетності до загибелі щонайменше дев’яти осіб. Йдеться про громадян ЧССР, котрі були застрелені під час спроби перетнути державний кордон із березня 1976 до кінця 1989 року. Обвинувачення базується на нещодавно виявлених архівних матеріалах. Якщо Якеша, Штроуґала і Вайнара визнають винними, їм загрожує від двох до десяти років ув'язнення. Чоловіків на час слідства не стали брати під варту.

 

Справу розслідує відділ документації і розслідувань злочинів комунізму. Це особливий підрозділ чеської поліції. Обвинувачення ґрунтується на тому, що в 1976 році Чехословаччина приєдналася до міжнародного пакту про громадянські і політичні права, згідно з яким громадяни повинні були мати право вільно полишати свою країну. У ЧССР, однак, діяв дозвільний порядок виїзду, за кордон пускали далеко не всіх. Прикордонникам було наказано відкривати вогонь по порушниках.

 

Нагадаємо, що Мілош Якеш був останнім генеральним секретарем ЦК КПЧ в період одноосібного правління цієї партії. Він очолював КПЧ з 1987 до 1989 року й подав до демісії в дні Оксамитової революції. Штроуґал очолював комуністичний уряд, коли генсеком КПЧ був Ґустав Гусак. Вратіслав Вайнар очолював МВС з 1983 до 1988 року.

26.11.2019