Адвокати родин Небесної сотні вимагають скликати ВР через зупинку слідства.

 

Адвокатська дорадча група, котра об'єднує захисників родин Небесної сотні, вимагає від Президента України скликання позачергової сесії Верховної Ради для прийняття поправок до законодавства, котрі дозволять зберегти слідство у справах Майдану.

 

Про це йдеться у повідомленні групи у Facebook.

 

 

Адвокатська дорадча група вимагає не передавати провадження у справах Майдану Державному бюро розслідувань до ухвалення належних законодавчих змін, а також створення управління щодо Майдану в ДБР і переведення в управління слідчих із ГПУ.

 

"Справи не можна передавати в ДБР. Це означатиме передати їх просто в руки Портнова", – прокоментувала адвокат Євгенія Закревська.

 

Пані Закревська обурена тим, що Верховна Рада України, попри наявність проєкту закону у порядку денному, минулої п'ятниці змарнувала нагоду прийняти поправку до законодавства, котра дозволяла перевести "слідчих Майдану" із Генеральної прокуратури до Державного бюро розслідувань без зволікань і без конкурсу.

 

"Повноваження слідчих прокуратури вичерпуються 20 листопада (акурат за день до річниці початку Євромайдану, – Z). А після цієї дати розслідування фактично зупиняться. Чергове засідання Ради, на якій можна спробувати внести зміни до законодавства, буде аж 3 грудня", – зазначила Закревська у коментарі виданню "Український тиждень".

 

Вона додала, що адвокатська спільнота, яка займається захистом постраждалих під час Революції гідності, має й інші застереження щодо передачі справ Майдану до нових слідчих у ДБР.

 

"Якщо у ДБР не створять окремого підрозділу, до якого ввійдуть слідчі прокуратури, які вже займалися цими розслідуваннями, то справи Майдану будуть передаватися просто в трубу. Тобто у ДБР загалом. Наразі там немає слідчої групи, яка за ці справи відповідальна. Також існують побоювання, що доступ до цих справ може отримати колишній заступник голови Адміністрації Президента часів Віктора Януковича Андрій Портнов. І в результаті частину розслідувань просто закриють. Тим паче, що Портнов уже поширює радісні заяви, пише, що зміни до законодавства не потрібні. Ми, адвокати родин Небесної сотні, вважаємо, що це дуже небезпечно. І передавати справи до ДБР можна не раніше, ніж там сформують спеціальне управління у справах Майдану", – наголосила Закревська.

 

Між тим, директор Державного бюро розслідувань Роман Труба у понеділок відзвітувався про те, що у ДБР створили підрозділ з розслідування злочинів, вчинених під час масових протестів у 2013-2014 роках на Майдані. "Ми відібрали найкращих, професійних слідчих, які ефективно працюватимуть над "справами Майдану" далі", – написав Труба у Telegram.

 

Слідчі прокуратури до цього управління не ввійшли.

 

Між тим, Генеральна прокуратура України вже передала до Держбюро розслідувань понад 20 проваджень, пов’язаних із злочинами часів Революції гідності, повідомив заступник начальника одного з департаментів Генпрокуратури Олексій Донський (колишній "слідчий Майдану").

 

"Понад 20 справ Майдану передали до ДБР. Ми дізналися про це [у понеділок] зранку, коли наші слідчі й прокурори не змогли побачити їх у Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Тобто вони за нами уже не закріплені. Зокрема, у нас забрали провадження щодо суддів і правоохоронців, які ухвалювали незаконні рішення щодо протестувальників, частину проваджень щодо так званої злочинної організації Віктора Януковича, провадження щодо убивств правоохоронців", – розповів Донський.

 

Він зазначив, що хоча фізично матеріали справ залишаються у слідчих, вони далі не мають права продовжувати розслідування.

 

Прокурор додав, що про дату передачі розслідувань працівників не попереджали. "Цей процес ми пов’язували із тим, що в Держбюро розслідувань мали створити окремий слідчий підрозділ. До якого мали увійти слідчі, які вже займаються цими провадженням. Адже керівництво Генпрокуратури свого часу давало нам таку обіцянку", – зауважив Донський.

 

Прокурор зазначив, що необхідність переведення частини слідчих управління спецрозслідувань ГПУ до ДБР пов’язана "зі специфікою справ". Зі слів Донського, більшість злочинів часів Майдану є системними і їх не можна розглядати окремо один від одного. До всього, їх організовували одні й ті ж особи і з однією і тією ж метою. "Наразі не зрозуміло, яким чином у цих провадженнях забезпечать безперервність слідства", – прокоментував Донський.

 

19.11.2019