Згадуючи Ольгу Юліанівну

Повість Кобилянської з тамтешніми Івоніками, Маріями і Рахірами псувала настрій в шкільному віці. Зараз цим займаються на законодавчому рівні. Огляд подій тижня в Україні.

 

Земля тижня 

 

 

Вагони, навантажені українським чорноземом, поїдуть в Китай, а той ґрунт, що залишився, скуплять олігархи місцевого виробництва. Це тільки найделікатніші перспективи, які змальовують песимісти стосовно реалізації Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення".

 

А оптимісти тішаться і кажуть, що прийнятий в першому читанні документ викличе екстаз у Міжнародного валютного фонду (місія цієї структури вкотре завітала в Україну саме «під голосування») та іноземних інвесторів, які лантухами понесуть до нас гроші у вигляді умовних одиниць.

 

Ті, хто просто дружать з власною пам’яттю, згадують приватизацію з ваучеризацією першої половини 1990-их років і сподіваються, що в новому тисячолітті історія не повториться.

 

Недалеке майбутнє покаже, хто має рацію, а поки що варто звернути увагу на індикатор у вигляді команди Медведчука і Рабиновича – якщо ці особи протестують проти чогось, то, можливо, все не так з тим чимось і зле.

 

 

Кошторис тижня

 

 

За весь час існування України такого ще не траплялося – Верховна Рада ухвалила державний бюджет не після Нового року, не «під ялинку» і навіть не на «польське Різдво».

 

Головні цифри в кошторисі полягають у тому, що доходи держбюджету передбачено у розмірі 1,093 трлн грн, витрати – 1,18 трлн грн.

 

І в парламенті, і в Кабінеті Міністрів заспокоюють, що такий дефіцит не є критичним і економіка якось з ним справиться.

 

Згадуючи про запевнення керівника уряду щодо росту ВВП у непристойних розмірах, хочеться повірити і в таке радісне майбутнє, але, коли новини про «ріст жирів у маслі» перемежовуються з прогнозами планетарної економічної кризи у наступному році, стає трохи некомфортно тим, кому їхні слуги пообіцяли підвищити протягом року прожитковий мінімум до 2189 гривень, а мінімальну зарплату – до 4173.

 

 

Вигнання тижня

 

 

Протягом своєї діяльності в парламенті Анна Скороход запам’яталася тим, що розплакалася на робочому місці, бо її поправки до законопроєкту не врахували, а Антон Поляков не відзначився навіть таким.

 

Тепер колишніх членів фракції «Слуга народу» знають майже всі, бо цих народних депутатів вилучили з президентської команди за партійну недисциплінованість.

 

Офіційна версія звучить кострубатіше, а самі вигнанці кажуть, що стали жертвами нової влади. Пані Скороход пов’язує рішення своїх колег з тим, що не голосувала за законопроєкт про ринок землі, а Поляков, який також не любить торгувати чорноземом, мав ще й необережність організувати збір підписів за відставку Руслана Рябошапки з посади генерального прокурора.

 

Паралельно ЗМІ повідомили, що громадянського чоловіка Скороход – Олексія Алякіна – затримала та сама ГПУ за шахрайство у особливо великих розмірах, а сама народна депутатка, за словами лідера фракції Давида Арахамії, неодноразово пропонувала соратникам «матеріальну допомогу».

 

Тепер кажуть, що довкола цих двох колишніх «слуг» збиратиметься команда, яка має дотичність до олігарха Ігоря Коломойського. Він, своєю чергою, відзначився на тижні розлогим інтерв’ю американській New York Times, де наговорив такого, за що в порядному товаристві б’ють ногами.

 

Тріщини в монобільшості, про які так довго говорили всі, хто знає, що язик є найпотужнішим м’язом в організмі, пішли. В наступній розмові з електромобілем чинному Президентові пасувало б про це згадати.

 

Кримінал тижня

 

 

Коли Скороход розповідала про зарплату в конвертах «слугам народу» у розмірі трьох тисяч доларів, Національне антикорупційне бюро підійшло до команди Зеленського зі сторони вулиці Банкової. В офісі Президента виявили директорку департаменту доступу до публічної інформації Світлану Кондзелю. Добродійка мала необережність отримати хабар у розмірі 150 тисяч доларів (за інформацією Скороход, можна було б пів сотні нардепів на місяць нагодувати) за сприяння у призначенні Андрія Кравченка на посаду заступника голови правління НАК "Нафтогаз України".

 

Потім в НАБУ повідомили, що загальна сума хабара Кондзелі становила 300 тисяч, а у справі працевлаштування в «Нафтогаз» фігурували ще колишня заступниця міністра культури Вікторія Ліснича і їхній спільник Микола Пасальський, виробничої кар’єри якого не розголошували.

 

Лісничу взяли під арешт з альтернативою внесення 576,3 тис. грн застави. Кондзелі Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Пасальського заарештували з альтернативою внесення застави в розмірі приблизно 4,9 млн грн.

 

Крім того, НАБУ зацікавилася банківською сферою і повідомила про підозру фактичному власникові "VAB Банку" Олегові Бахматюку та ексголові правління цієї установи Денисові Мальцеву. У Нацбанку кажуть, що Бахматюк заборгував державі 29,3 мільярда гривень, а борці з корупцією стверджують, що він заволодів 1,2 мільярдами гривень стабілізаційного кредиту, наданого НБУ у 2014 році.

 

Протягом кількох випусків новин Бахматюк був популярним, але, якщо НАБУ не вимкне власного турборежиму, то подібних справ не бракуватиме і про їхніх фігурантів забуватимуть так само швидко. Про результати розслідування навряд чи хтось згадає.

 

Горішня знимка  ілюстрація Сергія Адамовича до повісті Ольги Кобилянської “Земля”

18.11.2019