Викрадені Росією кораблі повернулися до України.

 

Росія повернула Україні захоплені у листопаді минулого року катери "Бердянськ" та "Нікополь" і буксир "Яни Капу". Судна прямують до українського берега.

 

 

Про це йдеться у повідомленні пресцентру командування Військово-Морських Сил ЗСУ.

 

"Українські катери «Нікополь», «Бердянськ» та буксир «Яни Капу» прямують додому. Сьогодні, 18 листопада, в акваторії Чорного моря розпочато процес щодо повернення українських катерів «Нікополь», «Бердянськ» та буксира «Яни Капу». Наразі українські буксири «Титан», «Гайдамаки» та пошуково-рятувальне судно «Сапфір» разом з катерами та буксиром розпочали рух в напрямку материкової України", – ідеться у повідомленні.

 

Інформацію про повернення кораблів підтвердила і заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль, котра представляла інтереси України в Трибуналі з морського права.   

 

"Поки «Нікополь», «Бердянськ» і «Яни Капу» прямують додому в Одесу, команда Міністерства закордонних справ прямує в Гаагу, де вже в четвер відбудуться перші слухання арбітражного трибуналу у справі щодо порушення імунітету трьох українських військово-морських суден та 24 членів їхніх екіпажів (Україна проти Російської Федерації) за Конвенцією ООН з морського права", – поінформувала вона у Facebook.

 

Олена Зеркаль нагадала, що Росія повернула Україні судна на виконання рішення Міжнародного трибуналу з морського права від 25 травня 2019 року. Водночас, вона наголосила, що наказ трибуналу "не був і не є самоціллю". "Наша мета – встановлення порушення права, відновлення його і отримання належної компенсації", – підкреслила заступниця міністра.

 

"Ми також збираємося пройти цей шлях і довести всьому світу і арбітражному трибуналу, що прохід 25 листопада 2018 року був мирним і законним, а дії Російської Федерації, в тому числі щодо кримінального переслідування наших моряків, є порушенням норм міжнародного права", – заявила вона.

 

25 листопада 2018 року бойові кораблі Прикордонної служби Росії затримали із застосуванням зброї в районі Керченської протоки український буксир "Яни Капу" і малі броньовані артилерійські катери "Бердянськ" і "Нікополь", які йшли з Одеси до Маріуполя.

 

Міжнародний трибунал ООН із морського права 25 травня постановив: Росія має звільнити українських моряків і передати Україні українські судна.

 

У Росії 24 українських моряків звинуватили у "незаконному перетині кордону, скоєному групою осіб за попередньою змовою або організованою групою, або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування".

 

Моряки повернулися в Україну 7 вересня 2019 року в рамках взаємного звільнення Україною і РФ утримуваних осіб.

 

18.11.2019