Угорщина сподобилася підписати заяву Комісії Україна-НАТО.

 

Угорщина все ж таки розблокувала підсумкову заяву послів країн-членів НАТО щодо України, підготовану для засідання Комісії Україна-НАТО, котре відбулося в Києві. Міністр закордонних справ Петер Сіярто заявив, що угорців задовольнили правки, внесені до підсмукового документа останньої миті.

 

 

"Країни-члени Альянсу схвалили угорські пропозиції щодо спільної заяви НАТО відносно України в останній момент – вже після того, як сплив офіційний дедлайн. Це означає, що наша підтримка угорців на Закарпатті досягла свого результату", – сказав Сіярто.

 

Міністр закордонних справ вважає, що спільна заява "рішуче висловлює підтримку громаді угорців, у яких забрали права", та "закликає Україну дотримуватися міжнародних правил і стандартів міжнародних організацій".

 

Водночас Сіярто ствердив, що Угорщина продовжить прагнути гарних відносин із Україною та готова розпочати консультації з українською владою, "аби повернутися до попередніх гарних сусідських відносин".

 

Раніше, 30 жовтня, під час Євразійського форуму в Будапешті міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Угорщина наклала вето на спільну заяву послів НАТО щодо України, яка мала бути ухвалена Північноатлантичною радою.

 

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, приймаючи в гостях Владіміра Путіна, підтвердив, що Угорщина блокує підсумкову заяву.

 

Натомість 31 жовтня Президент України Володимир Зеленський на спільному брифінгу з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенберґом заявив, що Україна вже виконала шість із семи рекомендацій Венеціанської комісії щодо внесення змін до закону про освіту у питанні захисту національних меншин.

 

“Щодо захисту прав національних меншин, ми запевнили союзників, що Україна виконує всі рекомендації Венеційської комісії щодо закону України "Про освіту". Шість зі сімох рекомендацій уже виконані українською стороною”, – зазначив Зеленський, згідно з повідомленням "Укрінформу".

 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столенберґ прокоментував: "Як ви знаєте, я постійно говорю про важливість прав нацменшин. Всі союзники погоджуються, що Україна має повністю впровадити рекомендації Венеціанської комісії. Я додав би, що дійсно від України залежить впровадження цих рекомендацій".

 

Столтенберґ сказав, що "був радий почути, що шість з семи рекомендацій Венеціанської комісії вже впроваджуються".

 

В заяві комісії Україна-НАТО є два фраґменти, які стосуються прав угорської меншини в Україні.

 

Зокрема, в документі йдеться про те, що союзники закликають Україну повністю виконати рекомендації Венеційської комісії щодо закону "Про освіту", й Україна зобов'язалася це зробити.

 

Також у документі сказано, що "успіх реформ, включаючи боротьбу з корупцією, матиме вирішальне значення для створення основи для процвітаючої і мирної України, міцно вбудованої серед європейських демократій, прихильних загальним цінностям, повазі до прав людини, меншин і верховенства права", підсумовує "Європейська правда".

 

01.11.2019