Древній Звенигород відтворили в 3D.

 

Майже тисячоліття тому це місто існувало неподалік нинішнього Львова – лишень за 25 км. Відтворити його вигляд у XI–XIІI столітті вдалося завдяки співпраці археологів, архітекторів і візуалізаторів.

 

 

За кілька місяців роботи фахівці створили тривимірну модель не лише княжого дитинця – найбільш укріпленої частини міста, де розташовувався палац, а й боярських кварталів, де жила знать, і частини пригородів.

 

«Ми відтворили забудову на площі близько 25 га. Йдеться про територію, яка найбільше досліджена і щодо забудови якої ми маємо доволі чіткі уявлення. Загалом же площа княжого Звенигорода з пригородами, за припущеннями археологів, могла сягати 140 гектарів», – розповів доцент кафедри реставрації НУ «Львівська політехніка» Василь Петрик.

 

 

 

Вигляд міста відтворили, опираючись на інформацію, яку отримали під час масштабних археологічних розкопок, що їх проводили у Звенигороді у 19501990-х роках.

 

«Легко намалювати фантазію, яка нічим не підкріплена, але виглядає дуже гарно. Проте дуже відповідально і складно створити науково обґрунтовану реконструкцію історичного міста», – додав Василь Петрик.

 

Презентована 3D-модель стала основою створення відеоекскурсії давнім Звенигородом. Вона розпочинається з часів ще до заснування міста і проводить глядача крізь XI століття – період заснування Звенигорода, ХІІХІІІ ст. – період його найбільшого розквіту, і до 1241 року – загибелі міста під навалою монголо-татар. У ній можна побачити не лише вигляд княжої столиці з висоти пташиного польоту, а й «побувати» на давніх вуличках, у давньоруській церкві і навіть княжому палаці.

 

 

3D-модель давнього Звенигорода створили в рамках проєкту «Древній Звенигород: брендинг і промоція княжої столиці», який фінансово підтримав Український культурний фонд.

 

У майбутньому вона буде основою для створення віртуальної екскурсії історичним містом у новому історико-культурному парку «Древній Звенигород», який облаштовують на місці пам’ятки археології.

 

«Сучасні технології дозволяють відтворити життя княжої столиці в подробицях, оживити її і запросити відвідувачів у захопливу подорож. Розроблена 3D-модель дуже допоможе нам у цьому. Ми й далі працюватимемо з нею. Зокрема, маємо змогу деталізувати, як виглядала забудова боярського кварталу, створити окрему екскурсію сакральним Звенигородом чи князівським палацом», – каже керівниця проєкту створення парку Наталя Войцещук.

 

Нагадаємо, 2018 року в селі Звенигород стартував проєкт облаштування першого в Україні історико-культурного парку на території пам’ятки археології національного значення. Проєкт переміг у конкурсі ініціатив регіонального розвитку, і на його реалізацію виділені кошти у рамках секторальної бюджетної підтримки ЄС. Офіційне відкриття парку заплановане на 2020 рік.

 

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно з чинним законодавством, спрямовується та координується Міністерством культури України.

 

30.10.2019