Розпорядникам фонду НАТО не дають доступу до радіоактивного могильника в Донецьку.

 

Могильники радіоактивних відходів на окупованих територіях, котрі залишаються недосяжними для українських та міжнародних експертів, перетворюються на джерело латентної загрози для реґіону.

 

 

Про це йшлося під час воркшопу "Україна-НАТО: Співпраця заради миру", що відбувся в Маріуполі у Донецькому державному університеті управління.

 

"Могильники радіоактивних відходів є мінами уповільненої дії. Найнебезпечніші розташовані на окупованих територіях, оскільки до них не мають доступу ні українські, ні міжнародні експерти", – заявив виконавчий директор Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Віталій Мартинюк.

 

Ліквідація сховищ ядерних відходів, які залишилися внаслідок діяльності радянського оборонно-промислового комплексу, – один із найважливих напрямків співробітництва України з НАТО. Як нагадав Мартинюк, альянс допомагає Україні в ліквідації радіоактивних могильників, що залишилися з часів СРСР.

 

Одне із недосяжних сховищ розташоване на окупованій території, в межах Донецького казенного заводу хімічних виробів.

 

Натомість у рамках використання трастового фонду НАТО із захоронення радіоактивних джерел в Україні один радіоактивний могильник, біля села Вакуленчук на Житомирщині, було ліквідовано у 2016 році; наприкінці 2018 року розпочалися відповідні роботи в селі Цибулеве Кіровоградської області. "Наступним у черзі на знешкодження називають «історичний» радіоактивний могильник у селищі Делятин на Івано-Франківщині. А от коли черга дійде до сховищ на окупованих територіях – поблизу Донецька та в Криму, питання відкрите", – заявив Віталій Мартинюк.

 

"Такі роботи можна буде провести лише після звільнення окупованих територій. А Росію ці джерела небезпеки не особливо цікавлять", – констатував експерт.

 

16.10.2019