Штайнмаєр заявив, що прагнув подрібнити великі кроки на купу малих.

 

Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр заявив, що метою "формули Штайнмаєра", котру він пропонував учасникам "нормандських" і "мінських" переговорів, був намір подрібнити масштабну проблему на низку менших. Колишньому міністру закордонних справ прикро, що його дипломатичну пропозицію називають захцянками Москви.

 

 

Про це Штайнмаєр розповів BBC під час візиту до Тбілісі.

 

"Була ситуація на перемовинах у Парижі три роки тому, які проводили на зустрічі нормандської контактної групи на найвищому рівні. Перемовини не просувалися, тому що насправді проєкти, які мали бути імплементовані після мінських угод, стали відомими... Але кроки, які мали бути зроблені обома сторонами, були занадто великими. Саме тому формула не містить нічого більше, ніж спробу зробити з великих кроків, які учасники конфлікту не хотіли робити, низку менших кроків, які, попри їхню сутність та наслідки, досі треба узгодити", – сказав Штайнмаєр.

 

"Таким чином, аргумент [про російський вплив] мене дивує, оскільки був присутній тодішній президент", – додав ексміністр закордонних справ.

 

Ймовірно, пан Штайнмаєр міг помилитися з точною датою чи місцем перемовин, оскільки зустріч у "нормандському форматі" у Парижі за участі лідерів чотирьох держав та очільників МЗС пройшла 2 жовтня 2015 року, тобто чотири роки тому. А у жовтні 2016 року зустріч у такому форматі відбулася у Берліні, й вона була останньою.

 

У вересні 2016 року до Києва приїхали міністри закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр та Франції Жан-Марк Еро.

 

До цих переговорів Європа підтримувала позицію України і Президента Порошенка у тому, що виконання політичного блоку угод, тобто проведення місцевих виборів на неконтрольованих територіях, а також закріплення особливого статусу Донбасу можливе лише після виконання безпекових пунктів "мінських домовленостей". Головні з них: виведення військ з самопроголошених "республік", встановлення контролю ОБСЄ над українсько-російським кордоном, звільнення усіх заручників.

 

У Києві пан Штайнмаєр за підтримки французького колеги запропонував компромісний, на їхню думку, план – безпековий блок "мінських угод" виконувати одночасно із політичним. Метою вони називали необхідність зрушити з мертвої точки "мінський процес". Ці пропозиції не були закріплені на папері, вони лише були запропоновані для обговорення сторонам конфлікту.

 

Ідея тодішнього міністра закордонних справ Німеччини полягала у тому, щоби змінити послідовність виконання пунктів "мінських угод".

 

У мінських документах проведення місцевих виборів на території ОРДО є передостаннім, 12-тим пунктом плану з врегулювання кризи після низки інших кроків, серед яких – "негайне і всеосяжне припинення вогню", відведення військ від лінії розмежування, виведення іноземних військових формувань, встановлення контролю ОБСЄ над кордоном.

 

Запропонована "формула" передбачає принципово інший механізм. Спочатку – місцеві вибори згідно з Конституцією України, тимчасове, а після підтвердження ОБСЄ демократичності виборів – постійне набуття чинності закону про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей.

 

А одночасно із імплементацією закону – виведення військ і встановлення контролю України над східним кордоном.

 

У той час, як офіційний Київ із 2015 року стояв на тому, що "мінський комплекс заходів" із врегулювання на Донбасі – це поетапний план, Росія та лідери "республік" переконують, що усі пункти мають виконуватися одночасно, а не у порядку від першого до останнього.

 

Через місяць після київської зустрічі міністрів, коли "формула Штайнмаєра" була запропонована уперше, у жовтні 2016-го в Берліні відбувся саміт "нормандської четвірки" за участі президентів України, Росії, Франції та канцлера Німеччини: Петро Порошенко за підсумками саміту заявив, що позиція України лишається незмінною. Виконання безпекових умов, а також звільнення заручників мають передувати виконанню політичної частини. Але водночас він сказав, що учасники саміту "затвердили пропозиції" Німеччини та Франції.

 

Представники команди Зеленського тепер звинувачують попередників у тому, що це саме вони погодилися на "формулу".

 

07.10.2019