На зарплату бюджетникам Франківщини бракує 320 млн грн.


Депутати Івано-Франківської обласної ради звернулися з листом до уряду й парламенту України. У ньому просять для Франківщини додатково 254,3 млн гривень на зарплати бюджетникам. Відповідне звернення сьогодні на сесії підтримав 61 депутат облради, – повідомляє видання «Бліц.інфо».

 

 

«Просимо переглянути показники державного бюджету України, як це передбачено п. 17 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", в частині збільшення обсягів освітньої та медичної субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та при його розподілі врахувати потребу в таких коштах для Івано-Франківської області на суму 254,3 млн гривень», – йдеться у зверненні.

 

Як зазначено у зверненні, «в цілому по області у 2019 році розрахунковий обсяг незабезпеченості бюджетними призначеннями на оплату праці працівників бюджетних установ, з урахуванням проведених протягом року заходів з оптимізації видатків, орієнтовно складе 325,0 млн гривень, в тому числі тих, які фінансуються за рахунок коштів медичної субвенції – 157,8 млн гривень, освітньої субвенції – 96,5 млн гривень».

 

Проте на 1 вересня обсяг заборгованості з виплати заробітної плати бюджетникам уже становив 176,2 млн гривень, з них тієї, термін виплати якої минув, – 55,5 млн гривень.

 

«Така ситуація призводить до несвоєчасної сплати обов’язкових податкових платежів, працівники не отримують у встановлений законодавством термін заробітну плату, за що органи фіскальної служби, управління Держпраці накладають штрафні санкції, управлінням Державної казначейської служби блокуються рахунки бюджетних установ», – пояснили депутати мотиви звернення.

 

Як розповіла під час виступу на сесії облради очільниця департаменту фінансів Івано-Франківської ОДА Ірина Мацькевич, на зарплати прикарпатським бюджетникам до кінця року бракує 320 мільйонів гривень. Найбільше проблему відчутно в медичній сфері. Зокрема, на 4 вересня критичною є ситуація із протермінуванням виплати заробітної плати в таких закладах охорони здоров’я області: м. Івано-Франківська – 20835,6 тис. грн; м. Бурштина – 1072,3 тис. грн; Богородчанського району – 1586,3 тис. грн; Коломийського району – 2116,8 тис. грн; Косівського району – 3525,4 тис. грн; Рогатинського району – 1093,2 тис. грн; Тлумацького району – 1466,1 тис. грн; Яблунівської  ОТГ – 293,9 тис. грн.

 

Щоб тимчасово врегулювати ситуацію, від початку року на цю мету додатково спрямували з місцевих бюджетів різних рівнів близько 150 мільйонів гривень, проте це не розв’язало проблеми повністю.

 

 

Івано-Франківська ОДА скерувала листи до громад і райдержадміністрацій, щоби ті спрямували на виплату зарплати працівникам бюджетної сфери всі наявні фінансові ресурси. Водночас подали листи в МОН, МОЗ та Міністерство фінансів з проханням переглянути фінансування для області й додати державну субвенцію для працівників закладів освіти і медицини. Відповідне звернення до центральної влади сьогодні ухвалили на сесії облради – в такий спосіб депутати підтримали прохання ОДА.

 

Депутати зауважили, що проблема боргів бюджетникам в області існує протягом останніх десятиліть, однак у кінці кожного року її вдавалося вирішити. Якщо цього разу питання не врегулюють, існує реальна небезпека колапсу у функціонуванні закладів охорони здоров’я області. А це може призвести до соціального вибуху серед населення та серед працівників медичних закладів.

 

Зазначимо, як повідомляли у пресслужбі Івано-Франківської ОДА, на сьогодні на Прикарпатті найбільша заборгованість із виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери. Прогнозована сума до кінця року – понад 472 мільйони гривень. Із 30 об’єднаних територіальних громад області кошти на зарплату до кінця поточного року мають 9 ОТГ.

 

Як пише «Курс», Ірина Мацькевич повідомила, що заборгованість із заробітною платою є також у працівників сфери культури. Однак у цьому випадку ні ОДА, ні облрада не можуть звертатися по додаткове фінансування, оскільки це належить до компетенції органів місцевого самоврядування.

 

20.09.2019