Румунська борчиня з корупцією скоріш за все очолить Європейську прокуратуру.

Хоча рідна країна Лаури Кьовеші виступила проти її кандидатури.

 

 

Колишня керівниця Національного антикорупційного управління Румунії Лаура Кодруце Кьовеші (Laura Codruța Kövesi), цілком ймовірно, стане першою очільницею Європейської прокуратури. Її кандидатуру на зустрічі в Брюсселі в четвер, 19 вересня, підтримали 17 з 22 країн – членів ЄУ, які беруть участь у проєкті зі створення нового європейського відомства. Конкурентами Кьовеші були німецький прокурор Андрес Ріттер (Andrés Ritter) і французький Жан-Франсуа Бонер (Jean-François Bohnert). Про це повідомило видання Der Spiegel.

 

«Хоча мова йшла про пробне голосування, ухвалено політичне рішення», – прокоментував німецькому виданню не названий представник керівництва ЄУ. Наступного тижня відбудеться зустріч представників Європейського парламенту та країн – членів Євроунії, на якій буде формально завершено процедура висунення кандидата. Потім держави-члени повинні будуть офіційно затвердити кандидатуру на пост глави нового відомства.

 

Представники Румунії в Раді ЄУ до останнього моменту намагалися запобігти призначенню Кьовеші. Румунська влада звинувачує її в «корупції, зловживанні службовими повноваженнями і наданні неправдивих відомостей».

 

Сама Лаура Кьовеші, відомство якої провело численні розслідування щодо високопоставлених чиновників, вважає ці звинувачення частиною розгорнутої владою кампанії проти неї. Кьовеші зрезигнувала зі своєї посади в липні 2018 року під тиском влади.

 

Нагадаємо, що принципове рішення про заснування Європейської прокуратури було ухвалене 2017-го. Нове відомство мало б розпочати роботу не пізніше першої половини 2021 року. Воно займатиметься, зокрема, розслідуванням неправомірного використання бюджетних коштів ЄУ і транскордонних махінацій із ПДВ у великих масштабах.

 

Зараз кримінальне переслідування цих правопорушень здійснюється лише на національному рівні. За даними Єврокомісії, тільки у зв'язку з транскордонними махінаціями з ПДВ країни Євроунії втрачають щонайменше 50 мільярдів євро щороку.

19.09.2019