Росія готується відпустити моряків, продовжуючи їхнє заочне переслідування.

 

Росія затримує звільнення українських моряків, обґрунтовуючи свої зволікання пошуком юридичних моделей видачі військовиків Україні та продовженням їхнього позірного карного переслідування. 

 

 

Як пише російське видання "Коммєрсант", проблеми виникли через те, що сторони не змогли домовитися про юридичні підстави передачі поневолених. Принаймні, так розповідає джерело, близьке до переговорного процесу.  

 

Планувалося, що обмін у форматі "35 на 35" відбудеться до 1 вересня. Українська сторона, готуючись до обміну, жестом доброї волі звільнила з-під арешту головного редактора аґенції "РІА Новості – Україна" Кирила Вишинського. А в Росії до Москви звезли політв’язнів, зокрема Олега Сенцова та Романа Сущенка.

 

Труднощі виникли через те, що в списках на обмін є підсудні особи, щодо котрих іще немає вироків.

 

"Пропонувалося просто відправити 24 українських моряків... разом із матеріалами розслідування в Україну. Однак після консультацій із прокурорами і слідчими ФСБ, котрі проводять розслідування, до передачі моряків вирішили внести корективи. Згідно з певними даними, вони можуть покинути "Лєфортово" не зі своїми справами, а з завіреними нотаріусом копіями", – пише "Коммєрсант", нагадуючи про те, що Україна не визнає кримінального переслідування моряків.

 

"Таким чином, отримавши копію, а не оригінал справи, правоохоронним органам України не доведеться, як це передбачалося в початковому варіанті, припиняти кримінальне переслідування своїх же громадян... Передбачається, що, відправивши моряків на батьківщину, ФСБ збереже їхню справу в оригіналі. З його матеріалами ознайомлять адвокатів обвинувачених, котрі, найімовірніше, працюватимуть не за договорами, а після призначення, після чого вони поступлять на затвердження в генпрокуратуру, а із неї в суд. Той розгляне кримінальну справу в заочній формі", – переказує російське видання.

 

Відтак Росія використовуватиме вирок як доказ законності переслідування моряків. Хоча, очевидно, українці після свого звільнення звернуться зі скаргою на дії РФ до Європейського суду з прав людини.

 

03.09.2019