Під час реставрації монастиря в Підкамені знищили десятки поховань.

 

Під час реставрації монастиря в Підкамені будівельники знищили десятки давніх поховань, перемістили та пошкодили одинадцять надмогильних плит старого кладовища. Виконавці порушили культурний шар на території пам’ятки архітектури національного значення, зіґнорувавши рекомендації археологів.

 

Про це повідомляє Рятівна археологічна служба.

 

 

Проект реставрації храму та дзвіниці у селищі Підкамінь розпочали 2018 року. Його реалізують у рамках проєкту "Транскордонний паломницький маршрут як інструмент промоції спільної історико-культурної спадщини в українсько-польському прикордонні", що фінансується з коштів програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014–2020 років. 

 

У червні під час проведення попередніх археологічних робіт співробітники Рятівної археологічної служби розкрили частину кладовища у межах внутрішніх оборонних мурів монастиря, виявивши надмогильні плити та рештки 28 поховань (частина з яких – дитячі). Згідно з висновками археологів, кладовище функціонувало тут з початку ХVІІ ст. 

 

Зі слів археолога Олександра Сілаєва, за результатами шурфування історики рекомендували скоригувати проєкт у частині зміни рівня пониження подвір’я та наполягали на збереженні в непорушеному вигляді давніх поховань. "Ми були дуже здивовані, що всі наші рекомендації проігнорували. Будівельники знищили частину кладовища, перемістили і пошкодили 11 надмогильних плит, через що ми втратили важливу інформацію: тепер ці плити не можна прив’язати до конкретних місць і поховань", – пояснив Сілаєв.

 

Рятівна археологічна служба висловилює вимогу негайно призупинити земляні роботи та забезпечити збереження кладовища XVII–XVIII ст., яке є невід’ємною частиною комплексу Домініканського монастиря в Підкамені. 

 

Монастирський храм у селі Підкамінь є пам’яткою архітектури національного значення XV–XVIII ст. з охоронним номером 407. Перша згадка про монастир датована 1464 роком. Він діяв до 1946-го, у 1940–50-х роках там була тюрма НКВС. У другій половині 1950-х замість в’язниці функціонував психоневрологічний інтернат закритого типу. У храмі зробили конюшню, а згодом – гараж для сільськогосподарської техніки. З 1997 року монастир відновлено. Тепер він належить монахам студитам УГКЦ і має назву Монастир походження дерева Хреста Господнього.

 

У жовтні 2018 року департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації оголосив міжнародний тендер на комплексну реставрацію монастирського храму із дзвіницею у селі Підкамінь Бродівського району на Львівщині. У грудні переможцем тендеру оголосили ТОВ "ХоСаРо". Вартість договору, згідно з офіційною інформацією, – 28,4 млн грн. 

 

18.07.2019