Письменники глобальної війни

У Львові розпочався Місяць авторських читань 2019: Міжнародний літературний фестиваль МАЧ охоплює п’ять міст у чотирьох країнах, і щороку має країну – Почесного гостя – цьогоріч це Румунія.

 

Перший вечір фестивалю відкрили видатна українська інтелектуалка, письменниця Оксана Забужко, і румунський історик та політик, у минулому Міністр закордонних справ Румунії, Адріан Чорояну.

 

Директор МАЧ Григорій Семенчук.

 

На початку вечора гостей привітав директор фестивалю, поет і музикант Григорій Семенчук: «П’ять років тому мене переконували, що неможливо проводити фестиваль цілий місяць щодня влітку. Але ми проводимо його вже п’ятий рік, і я дякую, що ви з нами», – звернувся Григорій Семенчук до гостей відкриття фестивалю.

 

Вечір Оксани Забужко модерувала літературознавиця та критикиня Ганна Улюра. Розмова велася довкола жанрових визначень нашої реальності, української історії та ідентичності.

 

 

Ганна Улюра та Оксана Забужко.

 

Саме Оксана Забужко відкривала перший Місяць авторських читань в Україні – у 2015 році, коли Україна була Почесною гостею фестивалю, і презентувала на міжнародній сцені 31 українського автора та авторку.

 

Оксана Забужко.

 

«Моя письменницька служба на фронтах глобальної війни продовжується», – сказала пані Забужко про свою працю у жанрі нон-фікшн, за яку цьогоріч отримала Шевченківську премію. Повний запис вечора доступний на fb-сторінці МАЧ.

 

 

Автограф-сесія Оксани Забужко.

 

Румунську лінію фестивалю відкрив вступним словом Едмонд Неагое, радник-посланник Генерального консульства Румунії в Чернівцях. Він привітав фестиваль з відкриттям і представив публіці свого колегу по дипломатичній службі, першого румунського гостя фестивалю, історика та письменника Адріана Чорояну.

 

 

Едмонд Неагое представляє Адріана Чорояну.

 

Уже чотири роки Чорояну є постійним делегатом Румунії при офісі ЮНЕСКО в Парижі, і окрім понад двадцяти історичних книг та медіапроектів, пише також романи. Модерував зустріч із ним журналіст Антін Борковський, тож розмова велася довкола порівняння українських та румунських способів подолання складної історичної пам’яті, суспільних перетворень останніх 30 років та нових викликів, що постають перед спільнотою країн ЄС. Повний запис вечора доступний  на fb-сторінці МАЧ.

 

Модератор Антін Борковський ділиться снами про Чаушеску.

 

Започаткований 1999 року у Брно, фестиваль МАЧ вже двадцять років збирає чеських, польських, словацьких та від 2015 року українських письменників та письменниць. Впродовж липня в Брні, Кошицях, Остраві, Вроцлаві та Львові відбуваються авторські читання, розмови з публікою, презентації супутніх проектів. Почесний гість фестивалю у 2019 році – Румунія.

 

Адріан Чорояну читає фрагменти спогадів дипломата та любовний роман.

 

 Щодня о 18:30  у Галереї сценографії театру Лесі Українки на вул. Городоцькій, 36, відбуваються читання «домашньої лінії» (Україна, Чехія, Польща, Словаччина), та о 20:00 – читання румунських гостей. Вхід на усі заходи вільний.

 

Повна програма фестивалю.

Онлайн-трансляції та новини.

 

P. S. Місяць авторських читань 2019 у Львові відбувається за підтримки Українського культурного фонду. Організатори МАЧ 2019: Мистецька рада «Діалог», Видавництво «Вітряні млини». Zbruc є медіапартнером фестивалю.

 

Текст: прес-служба МАЧ.

 

Фото: Ігор Садовий.

08.07.2019