Час Янголів

Проект «Ангели» — це не лише знайомство з мистецтвом, а й насичена паралельна програма.  Про істот із крилами гостям розповідатимуть лектори — знавці культури, релігії та історії, а куратор проекту Павло Гудімов проведе низку авторських екскурсій виставкою, зокрема й одну із них  — завтра, 7 липня о 15.00. Отож Z надає слово автору ідеї, організатору й куратору проекту «Ангели» Павлу Гудімову, засновнику Арт-центру «Я Галерея».

 

Павло Гудімов, автор ідеї і куратор проекту «Ангели». 

 

Що глибше занурюєшся в тему Ангелів, то сильніше відчуваєш її бездонність.

 

Сама ідея створити такий проект спала на думку досить давно, і сьогодні я вже навіть не згадаю, що саме стало першим імпульсом. Тема виявилася невичерпною, тому особливо цікаво одночасно застосувати до неї різні способи інтерпретації. Мені закортіло по-особливому розкрити візуальний феномен Ангелів і створити своєрідну антологію, застосовуючи прийом кураторства, який назвав «виставка-книга».

 

 

Модель проекту я задумав у форматі, що передбачає подальше його розширення до трилогії культурологічного погляду на сакральні феномени, де першу частину присвячено Ангелам.

 

Розділивши весь матеріал на умовні теми (крилаті, сюжети, культура, ангели і люди) та спираючись на доступні твори, я почав формувати окремі наративні лінії проекту.

 

Поступово розширюючи коло учасників і експертів, ми розпочали командну роботу. За всіма напрямами працювали з консультантами й дослідниками, де кожен брав на себе відповідальність за певну суб’єктивність розкриття питання, тим самим роблячи проект поліфонічним і персоналізуючи власне ставлення до Ангелів.

 

 

Із самого початку ми вийшли поза стандартний музейний набір експонатів, визначивши діапазон візуального дослідження ангелів від іконографії до масової культури. Основний масив історично важливих експонатів збирали в українських музеях, бібліотеках і приватних колекціях, здійснювали зйомку скульптури й розписів у соборах. Також приділяли увагу сучасному мистецтву, кіно, коміксу, фентезі й навіть побутовим артефактам. Деякі тематичні сподівання не виправдалися, натомість інші отримали несподіване розширення.

 

Ангели є всюди — це годі заперечити, проте не завжди: ми звернули увагу, що існували також часи без ангелів.

 

 

А який час для ангелів сьогодні? Яка їхня роль і місце в сучасному прискореному і прагматичному світі? Як надалі буде трансформовано цей крилатий образ? Через фантазійність, розмивання понять і напрямів ці питання залишаються риторичними. Наш проект — це поле експерименту, сміливої інтерпретації, сучасних думок, пізнання відчуттів і розширення аудиторій. Ми пропонуємо вам сучасне візуальне дослідження образу ангела у форматах книжки й виставки.

 

Я дякую всім, хто долучився, створював і вболівав за результат, хто терпляче багато років готував проект, хто підтримував, хто надавав твори, свій час і талант для реалізації ідеї.

 

 

Три роки кураторська група знаходила найцікавіші твори, факти та історії. Ми розмістили понад 400 експонатів із музейних та приватних колекцій у 23 залах Палацу Лозинського та Музеї Пінзеля на площі більш, ніж 2 тис. кв. м. Твори найвідоміших художників минулого й сучасності: від Дюрера, Рембрандта, Буше, Врубеля, Мальчевського, Клінгера, Кульчицької, Новаківського до Шагала, Кабакова, Равського, Костирка та Сільваші. До експозиції ввійшли предмети археології, скульптури й живопису, артефакти масової культури і, навіть, музика, яку спеціально для проекту написав композитор Святослав Луньов. До проекту залучено 40 інституцій та команда провідних експертів.

 

 

Виставкова частина  розділена на 5 тематичних блоків, кожен з яких переосмислює окремий вимір існування ангелів. Перший блок —  «Крилаті» — допоможе нам зрозуміти витоки ангелів серед численних крилатих істот міфології. Розділ «Сюжети» — розповість про релігійні сюжети за участі ангелів. Блок «Архангели і ієрархії» — це погляд на чини небесної спільноти за участі української мисткині Альбіни Ялози.

 

 

Розділ «Культура» присвячений історії образу ангела у мистецькій традиції — від стародавніх фресок, ренесансної гравюри, через барокову скульптуру й живопис символізму до ілюстрації та інсталяції. Остання, п’ята частина — «Ангели та люди» — демонструватиме, як людство вплітало ангелів у своє повсякдення, як послуговувалось змістом цього образу — від народного повір’я давнини до сучасної маркетингової кампанії.

 

 

«Ангели» — це простір діалогу, який має потенціал для об'єднання людей різних територій, культур, ідей і поглядів. Це насамперед творчість, пізнання, експеримент, смілива інтерпретація, відкриття та розширення власних меж. Це нова модель тематичної виставки про феномени, яка безсумнівно змінить ваше сприйняття навколишнього світу.

 

P.S. Виставковий проект «Ангели» стартував у Львові 20 червня і триватиме до 22 вересня 2019 року у залах Палацу Лозинського (вул. Стефаника, 3) та в Музеї Пінзеля (пл. Митна, 2). Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.

 

Генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького Тарас Возняк  на відкритті проекту «Ангели».

 

Фото: Ігор Садовий     

06.07.2019