Лауреаткою премії імені Івана Франка стала італійка Марія Грація Бартоліні.

 

Наприкінці червня в Інституті славістики Віденського університету (Австрія) відбулося засідання журі Міжнародної премії імені Івана Франка, на якому визначили лауреатку – Марію Грацію Бартоліні. Про це повідомляє прес-служба ЛОДА. Її робота була подана в номінації «За вагомі досягнення в галузі україністики».

 

Марію Грацію Бартоліні відзначили за монографію «Пізнай самого себе. Неоплатонічні джерела в творчості Г.С. Сковороди», видану в Києві 2017 року.

 

«Праця Бартоліні завершує двовікову історію наполегливих українських і міжнародних досліджень про національні особливості європейських джерел філософської спадщини Григорія Сковороди. Спираючись на досвід попередників, у тому числі Леоніда Ушкалова, лауреатка змогла побудувати цілісне та логічно впорядковане розуміння філософії Сковороди. Перший український філософ постає як оригінальний мислитель, який створив завершений образ людини і світу, набагато раціональніший у своїй основі, ніж вбачали до цього. Монографія відкриває новий етап у розумінні інтерпретації спадщини Сковороди для України і світу», – зазначає рецензент монографії професор Інституту філософії НАН України Євген Бистрицький.

 

У номінації «За вагомі досягнення у галузі соціально-гуманітарних наук» жодна з робіт-номінантів на Міжнародну премію імені Івана Франка не набрала необхідної кількості балів, які визначені положенням про премію.

 

«Всі роботи є достойними, проте важко було дійти згоди, яка саме праця однозначно заслуговує на премію», – каже голова журі професор Міхаель Мозер.

 

До складу міжнародного журі увійшли 12 учених з університетів України, США, Австрії, Італії, Словаччини та Польщі.

 

Лауреат Міжнародної премії імені Івана Франка отримає грошову винагороду та золотий знак лауреата. Церемонія нагородження переможця відбудеться 27 серпня 2019 року на батьківщині Івана Франка – у Дрогобичі.

 

Засідання міжнародного журі премії організував Міжнародний фонд Івана Франка за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Основною метою премії є сприяння всеосяжному вивченню творчої, наукової, громадської діяльності Івана Франка, заохочення вчених з різних країн світу до проведення актуальних досліджень у галузі соціально-гуманітарних наук та україністики.

 

У 2015 році премію здобув Роланд Франко, онук Івана Франка.

 

У 2016 році – Любомир Гузар, Верховний архієпископ-емерит УГКЦ, кардинал Католицької церкви.

 

У 2017 році в номінації «За вагомі здобутки (досягнення) у галузі україністики» лауреатом став професор Віденського університету, президент Міжнародної асоціації україністів Міхаель Мозер, а в номінації «За вагомі здобутки (досягнення) у галузі соціально-гуманітарних наук» – академік, почесний професор Львівського національного університету імені Івана Франка Олег Шаблій.

 

У 2018 році лауреатами стали, відповідно, професорка УКУ (Львів) та Українського вільного університету (Мюнхен) Ярослава Мельник та доцент кафедри східноєвропейської історії Гельсінського університету Йоганнес Ремі.

02.07.2019