Говорячи про кліматичні зміни, думаймо і про мікроорганізми!

Не лише загалом в динамічній історії планети, а й в кліматичних змінах, зумовлених людиною, мікроорганізми відіграють важливу роль. Ці зміни можуть посилити вплив мікроорганізмів або й послабити його. Понад 30 провідних фахівців у сфері мікробіології з цілого світу закликають не забувати про найменших мешканців Землі в наукових дослідження та технологічних ініціативах адаптації.
Морський лід в Антарктиці. Коричневий колір створює так званий фітопланктон. Ці мікроскопічні водорості ростуть на морській кризі і є в основі багатьох харчових ланцюгів, які,  врешті, важливі для всіх більших живих істот. Коли морський лід тане, це впливає й на фітопланктон, а потім і на рибу й морських ссавців. Зображення: Rick Cavicchioli.
 

 

Без мікроорганізмів неможливе існування всіх вищих істот, зокрема й людини. Проте про них практично не згадують в сучасних дебатах про кліматичні зміни, зумовлені людиною. Аби зрозуміти, як відбуваються кліматичні зміни і що вони означають для людей, ми повинні зважати на роль мікроорганізмів, наголошують науковці. Це означає з’ясовувати, як мікроби впливають на кліматичні зміни, а також як ці зміни, своєю чергою, впливають на цих істот.

 

Цей заклик оприлюднили під керівництвом Ріка Кавічіоллі (Rick Cavicchioli), професора Університету Нового Південного Уельсу в Сіднеї, Австралія. З Німеччини в проєкті брали участь Антьє Бетіус (Antje Boetius), керівниця дослідницької групи в Інституті морської мікробіології імені Макса Планка в Бремені, та директорка Центру полярних і морських досліджень імені Гельмгольтца при Інституті імені Альфреда Вегенера; а ще Кенет Тімміс (Kenneth Timmis), почесний професор Технічного університету в Брауншвайгу.

 

«Мікроорганізми, зокрема бактерії та віруси, – важливі для всіх вищих живих істот і відіграють визначальну роль в управлінні кліматичними змінами, – сказав Кавічіоллі. – Однак вони дуже рідко опиняються в центрі уваги дослідників кліматичних змін, на них не зважають люди, уповноважені приймати рішення».

 

Антьє Бетіус як дослідниця моря звернула увагу на роль морських мікроорганізмів. У супровідному коментарі, що вийшов у світ у травні в журналі «Nature Reviews Microbiology», вона наголосила: «Ми знаємо, що мікробіологічні процеси можуть посилити глобальне потепління. Тепер нам необхідно з’ясувати, якою мірою мікроорганізми можуть стати частиною розв’язки нашої проблеми, наприклад, в галузі медицини, відновлювальної енергії або оздоровленні зруйнованих життєвих просторів».

 

Свій заклик науковці називають попередженням для людства з боку мікробіології. Адже краще розуміння взаємозв’язку допоможе точніше й послідовніше продумувати заходи та напрацьовувати рішення. Заклик передбачає також вимогу сильнішого закріплення мікробіології в навчальних планах. Учені запрошують доєднатися до їхньої ініціативи.

 

Актуальному проєкту  передував заклик Кенета Тіміса та багатьох інших науковців покращити уроки мікробіології в школах. Наступним кроком має бути напрацювання для вчителів навчальних матеріалів, які потім помістять у вільному доступі на сайті Товариства прикладної мікробіології.

 


Wer über den Klimawandel redet, muss auch über Mikroben reden

mpg.de, 18/06/2019

Зреферувала С. К.

24.06.2019