Конституційний Суд розпочав дебати щодо указу про розпуск парламенту.

 

Велика палата Конституційного Суду України приступила до публічних слухань справи за конституційним поданням 62 народних депутатів про відповідність Основному закону указу Президента про дострокове припинення повноважень Верховної Ради та призначення позачергових виборів до парламенту.

 

Про це повідомила аґенція "Інтерфакс-Україна"

 

 

На засідання суду прибув сам Президент Зеленський. Виступаючи перед суддями, він висловив упевненість, що рішення про розпуск ВР цілковито обґрунтоване і виправдане.

 

"Не мені розповідати вам, що таке дух і буква закону. Я впевнений, що рішення про розпуск Верховної Ради України відповідає обом цим критеріям", – сказав Зеленський.

 

Президент зазначив, що громадяни України не просто не довіряють Верховній Раді, а рейтинг довіри парламенту становить 4%.

 

"Народ України аплодує рішенню про розпуск Верховної Ради. Люди впевнені, що оспорювання цього рішення – це просто спроба народних депутатів ще на кілька місяців утриматися в своїх кріслах, за недоторканність і можливість збагачення. І зараз суспільство дуже уважно стежить за цією справою. Ви точно всі про це знаєте і, думаю, ухвалите справедливе рішення, за яке нам всім не буде соромно і перед своїм народом, і перед своїми дітьми, і перед усіма українцями", – сказав він у суді.

 

Потім Зеленський передав слово своєму представнику в Конституційному Суді Федорові Веніславському, а відтак покинув зал.

 

"Наша юридична позиція незаперечна і досконала. Це доведе мій представник Федір Веніславський. Я зараз йому передаю слово, а сам, з вашого дозволу, залишаю зал, щоб ніхто потім не сказав, що моя присутність впливала на суддів і рішення було ухвалено під тиском", – зазначив Президент.

 

 

Напередодні засідання суду у відеозверненні Зеленський, якого КС запросив на засідання, зазначив, що "це вперше за 28 років, коли Президент прийде на засідання КС".

 

Президент Зеленський підписав указ "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів", згідно з яким день голосування на позачергових виборах депутатів призначено на 21 липня.

 

Конституційне подання 62 народних депутатів щодо відповідності Конституції України (конституційності) цього указу Президента надійшло до КС 24 травня.

 

Нардепи вважають, що указ не відповідає такому елементу верховенства права, як юридична визначеність, оскільки не містить належного обґрунтування наявності підстав для дострокового припинення повноважень парламенту.

 

Автори клопотання зазначають, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 90 Конституції України, Президент не встановлює відсутності або наявності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді, а лише видає указ у разі наявності юридичного факту – відсутності коаліції депутатських фракцій у парламенті протягом одного місяця від дня припинення її діяльності.

 

На думку народних депутатів, указ суперечить низці норм Конституції України.

 

Представник Президента України Володимира Зеленського в Конституційному Суді України Федір Веніславський напередодні наголосив, що відсутність коаліції депутатських фракцій у парламенті з 29 березня 2016 року, коли з неї офіційно вийшла Радикальна партія Олега Ляшка, є загальновідомим фактом і навіть не потребує особливого доведення. Він також нагадав, що 16 і 17 лютого 2019 року з коаліції "Європейська Україна" вийшли фракції "Батьківщина" та "Самопоміч".

 

11.06.2019