РНБО дала Кабінетові Міністрів два тижні на визначення пріоритетів енергетики.

 

Рада національної безпеки і оборони зобов'язала Кабінет Міністрів упродовж двох тижнів визначити проблемні питання в енергетичній сфері й приступити до залагодження проблем.

 

Про це заявив секретар РНБО Олександр Данилюк на брифінгу в п'ятницю, 31 травня, по завершенні першого засідання Радбезу, очоленого Президентом Володимиром Зеленським, повідомляє аґенція "Укрінформ". Нагадаємо, Зеленський скликав Радбез після загибелі двох шахтарів на шахті "Лісова" під Червоноградом.

 

 

“Була досить гаряча дискусія з усіх актуальних питань, з якими зараз стикається Україна в енергетичній сфері... Ті проблеми, які обговорювалися, вони накопичувалися роками, тому зараз на одній зустрічі знайти вирішення неможливо. Тому остаточним рішенням було дати десять днів – насправді два тижні – для того, щоб усі учасники наради, Кабінет Міністрів під ті проблеми, які було визначено як пріоритетні, запропонував рішення і впровадив їх”, – зазначив Данилюк.

 

Водночас ті проблемні питання, які не вдасться вирішити силами самого уряду, РНБО обговорить на окремому засіданні, яке може відбутися по тих двох тижнях. “Те, що не може бути зроблено Кабінетом Міністрів і потребує позиції РНБО, майданчика РНБО, повноважень РНБО, ті питання буде внесені на окреме засідання РНБО, присвячене енергетичній темі, яке може відбутися через два тижні”, – зазначив Данилюк.

 

Одним із таких проблемних питань, вартих окремого рішення РНБО, секретар Радбезу назвав квестію ринку електроенергії. Так, команда Президента пропонує відкласти введення повномасштабного ринку, заплановане вже на 1 липня 2019 року.

 

"Більшість учасників засідання зійшлися на тому, що введення в дію закону треба відкладати. І питання в тому, чи це робити на три місяці, на дев'ять місяців, на рік. Але також була й позиція, що треба готуватися до того, що він все ж таки буде впроваджений. І тут не останню роль зараз відіграє здатність Верховної Ради розглянути зміни до цього закону, який відтермінує (запровадження ринку електроенергії)... Зараз це питання є відкритим і остаточну позицію буде формувати Кабінет Міністрів", – сказав Данилюк.

 

 

З його слів, на користь відтермінування було багато аргументів: нема системи розрахунків, ризик стрибка цін тощо.

 

"Зараз була позиція Президента в наступному: ще раз зберіться і сформуйте єдину позицію... Тобто ми дамо певний час знайти компроміс, якщо ні, то це буде зроблено на майданчику РНБО", – додав Данилюк.

 

Відповідаючи на питання журналістів про те, чи ухвалено рішення про звільнення міністра енергетики та вугільної промисловості Ігора Насалика, Данилюк сказав, що то є компетенцією парламенту, а наразі Банкова використовує інші інструменти роботи.

 

"Зараз дуже важливо, щоб був майданчик, де можна обговорювати складні питання, а по деяких – щоб була дуже складна гаряча дискусія. Зокрема, сьогодні вона була по запровадженню ринку електроенергії. Тобто щоб це відбувалося без того, щоб включати політику і говорити, кого звільняти, а кого не треба. Треба шукати рішення", – прокоментував Данилюк.

 

 

 

Сам же Володимир Зеленський, відкриваючи засідання РНБО (на сайті голови держави замість засідання РНБО чогось ідеться про "нараду за участю членів Ради національної безпеки і оборони України, присвячену енергетичній безпеці", – Z), провів паралелі між шахтарськими трагедіями на Львівщині й на Донбасі. 

 

"Два роки тому загинули 8 гірників на шахті «Степова» ДП «Львіввугілля». Нещодавно загинули 17 шахтарів на шахті «Східкарбон» біля Луганська. Це все наші люди. Проблеми у вугільній галузі мають спільне коріння, де б вони не виникали", – сказав Зеленський, згідно з прес-службою АП.

 

Президент, власне, підкреслив, що наразі проблематику енергетики обговорили "у форматі наради", натомість за два тижні будуть уже відповідні рішення.

 

Володимир Зеленський констатував, що протягом 2014–2018 років видобуток вугілля державними підприємствами України зменшився на 47% і держава, згідно з його висновком, усе ще сильно залежна. "Попри райдужні заяви, видобуток газу не зростає. Завтра – літо, але зима близько. І вже слід готуватися до опалювального сезону", – сказав Президент.

 

Зеленський підтвердив, що одним із зобов’язань України перед Європейським Союзом є реформування енергетичної сфери, і ключовою тут є демонополізація енергетичних ринків. З 1 липня має запрацювати черговий етап ринку електроенергії. "Але в умовах суцільної монополізації можуть виникнути ризики і для виробників, і для споживачів, і для економіки України у цілому. Про це нас попереджають міжнародні партнери", – заявив Зеленський.

 

Перед засіданням РНБО (чи таки нарадою?) Володимир Зеленський здійснив ротації у складі Радбезу. Згідно з указом Президента, до складу ради ввійшли Іван Баканов – перший заступник голови СБУ, Андрій Богдан – голова Адміністрації Президента, Олександр Данилюк – секретар РНБО, Оксана Маркарова – міністр фінансів, Вадим Пристайко – заступник голови АП, Руслан Рябошапка – заступник голови АП, Руслан Хомчак – начальник Генерального штабу ЗСУ.

 

Натомість зі складу РНБО Зеленський вивів екс-голову АП Ігоря Райніна, екс-секретаря РНБО Олександра Турчинова, екс-начальника Генштабу Віктора Муженка та міністра інформації Юрія Стеця.

 

31.05.2019