Кабмін нарешті оприлюднив постанову від 22 травня про схвалення нового правопису.

 

Уряд, прийнявши на своєму засіданні 22 травня ц. р. постанову №437, погодився з пропозицією Міністерства освіти і науки та Національної академії наук щодо схвалення нової редакції "Українського правопису" та доручив міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським держадміністраціям сприяти використанню в новій редакції правопису в діловодстві, освіті, видавничій справі, сфері телебачення і радіомовлення, інших сферах суспільного життя.

 

Відповідно, втратив чинність пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 1992 р. № 309 “Питання українського правопису” ("Прийняти пропозицію Академії наук, Міністерства освіти і Міністерства культури України про запровадження в мовну практику, починаючи з 1992 року, правописних норм третього видання "Українського правопису", розробленого Орфографічною комісією Академії наук України. Міністерствам і відомствам України, місцевим державним адміністраціям забезпечити впровадження нової редакції правопису в діловодство, освіту, видавничу справу, радіо- й телевізійне мовлення, інші сфери суспільного життя").

 

Нову редакцію правопису розроблено Українською національною комісією з питань правопису, до якої ввійшли мовознавці з установ Національної академії наук та закладів вищої освіти, з метою уніфікації вживання правописних норм, способів їх графічного передавання та з урахуванням результатів громадського обговорення. Комісія була утворена ще 1994 року, оновлена в 2002 році (співголови: Іван Курас і Василь Кремень), але у червні 2015 року її склад було оновлено знову, на цей раз кардинально. Співголовами Комісії в 2015 році призначено Максима Стріху, заступника міністра освіти і науки, та академіка Сергія Пирожкова, віце-президента Національної академії наук.

 

В поясненні до постанови на сайті КМУ вказано: "24 жовтня 2018 р. зазначений правопис схвалено спільним рішенням Міністерства освіти і науки та Національної академії наук". Насправді ж на спільному засіданні президії Національної академії наук України та колегії Міністерства освіти і науки України 24 жовтня 2018 року було заслухано доповідь голови Робочої групи з підготовки проекту Українського правопису члена-кореспондента НАН України С.Я. Єрмоленко "Про нову редакцію Українського правопису" й одноголосно прийнято рішення "в цілому схвалити проект нової редакції правопису, доопрацювавши згідно з обговоренням [виділення Z], і визнати завершення роботи над ним одним із пріоритетних завдань вітчизняної лінгвістичної науки. Потім передати проект до Міністерства освіти і науки України з подальшим поданням його на розгляд Кабінету Міністрів України".

 

Тобто що саме схвалив Кабмін на засіданні в минулу середу, достеменно не відомо.

 

Ніби офіційний текст нової редакції «Українського правопису» опубліковано на сайті профільного Інституту мовознавства імені О.О. Потебні Національної академії наук України. Зазначено, правда, що під час його підготовки до друку можливі деякі видавничо-редакційні корективи, тому кінцевого тексту вже чинного правопису ще нема.

 

Подаємо текст постанови повністю.

  

 

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 22 травня 2019 р. № 437

Київ

 

Питання українського правопису

 

З метою забезпечення конституційних положень про державний статус української мови та уніфікації вживання правописних норм Кабінет Міністрів України постановляє:

 

1. Погодитися з пропозицією Міністерства освіти і науки та Національної академії наук щодо схвалення Українського правопису в новій редакції, розробленій Українською національною комісією з питань правопису.

 

2. Визнати таким, що втратив чинність, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 1992 р. № 309 “Питання українського правопису” (ЗП України, 1992 р., № 6, ст. 145).

 

3. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям сприяти використанню в новій редакції Українського правопису в діловодстві, освіті, видавничій справі, сфері телебачення і радіомовлення, інших сферах суспільного життя.

 

 Прем’єр-міністр України В. ГРОЙСМАН

 

Інд. 73

 

 

 

27.05.2019