Екзарх Константинополя зустрівся з Філаретом після його заяв щодо Київського патріархату.

 

Предстоятель Київської єпархії Православної Церкви України у статусі почесного патріарха ПЦУ Філарет відбув у своїй резиденції зустріч із представниками Вселенського Патріархату – митрополитом Галльським Еммануїлом, котрий виконував функції екзарха Константинополя перед Об'єднавчим собором ПЦУ, та другим секретарем святого та священного синоду дияконом Григорієм (Франгакісом).

 

 

Патріарх Філарет тепло привітав високих гостей та висловив вдячність Церкві-Матері – Вселенському патріархату – та особисто Всесвятійшому патріарху Варфоломію за надання Томосу про автокефалію для Української Церкви та постійну підтримку, повідомили у резиденції Філарета.

 

"Я прошу вас передати подяку Його Всесвятості Вселенському патріарху Варфоломію за те, що Його Всесвятість зробили для України та Української Церкви, коли надали нам Томос про автокефалію. Я шаную Патріарха Варфоломія, молюсь за нього кожної літургії і буду молитись за нього до кінця життя", – сказав глава Київської єпархії.

 

Владика зазначив, що у цей непростий для України час, коли проти держави триває відкрита агресія Росії, Церква буде робити все можливе заради захисту незалежності України та єдності Церкви як духовної основи держави.

 

"Ми будемо завжди відстоювати інтереси незалежної Української Православної Церкви та робити все можливе, щоб Українська Церква була єдиною і завжди служила інтересам українського народу і Української держави", – запевнив Філарет.

 

Митрополит Еммануїл передав пасхальні вітання від Його Всесвятості Вселенського патріарха Варфоломія і висловив радість від зустрічі та приїзду до Української Церкви для того, щоб підтримати її та засвідчити любов і братську єдність.

 

Учасники зустрічі торкнулися загальних питань церковного життя, обговорили процес визнання автокефалії Української Церкви іншими помісними православними Церквами та багато інших питань, що становлять взаємний інтерес.

 

"Бесіда, яка тривала близько трьох годин, відбулася у теплій і дружній атмосфері. Наприкінці зустрічі сторони обмінялися пам’ятними подарунками", – повідомили у резиденції Філарета.

 

Прикметно, що на знимках із Еммануїлом Філарет постає без патріаршого куколя.

 

У травні Філарет заявляв у інтерв'ю "Радіо Свобода": саме митрополит Галльський Еммануїл висунув до Філарета вимогу не приходити на грудневий Об'єднавчий собор у куколі. "Пояснював, що я для них не патріарх", – розповідав очільник колишньої УПЦ КП.

 

 

Нагадаємо, нещодавно Філарет відзначився низкою гучних заяв на тему статусу Православної Церкви України, а також збереження Київського патріархату. Філарет також звинуватив Порошенка й Епіфанія в обмані, а Константинополь – у спробах применшити статус Української Церкви.

 

Зокрема, Філарет виступає за внесення змін до статуту ПЦУ, бо теперішній акт – це "статут грецької Церкви". "Його дії закінчуються отриманням Томосу, про це мені сказав митрополит Еммануїл, коли ми з ним мали спілкування. Він буквально сказав так: ви зараз в складі Константинопольського патріархату, а коли отримаєте Томос – ви є автокефальна Церква, і ви маєте право робити і будувати свою Церкву, як хочете, бо ви є автокефальна Церква", – подав свою версію Філарет.

 

На переконання почесного патріарха, Об’єднавчий собор православних Церков був собором "не української Церкви", а це був "собор Київської митрополії в складі Константинопольського патріархату". Тому, як наголосив Філарет, на ньому головував не патріарх Київський, а представник Вселенського патріарха.

 

"Наше завдання – зберегти єдність Української Православної Церкви, зберегти Київський патріархат, але зберегти його тільки в Україні поки що, тому що ми отримали Томос як Київська митрополія", – сказав Філарет.

 

Востаннє митрополит Галльський Еммануїл приїжджав до України у січні на церемонію інтронізації митрополита Епіфанія й здійснював сам чин возведення на престоятельство. Тоді Еммануїл не мав зустрічі з Філаретом: колишній предстоятельУПЦ КП не брав участі у церемонії, покликавшись на недобрий стан здоров'я.

 

23.05.2019