Предстоятель Київської єпархії Православної Церкви України у статусі почесного патріарха Філарет заявив про порушення Президентом України Петром Порошенком і предстоятелем ПЦУ Епіфанієм домовленостей. Філарет вважає, що Епіфаній перебуває під тиском, і жалкує, що протеґував його на посаду очільника Православної Церкви.

 

Про це Філарет заявив на прес-конференції в Києві, скликаній на тлі загострення внутрішніх протиріч у Церкві.

 

 

"Домовленості були між мною, Президентом і Епіфанієм. І не тільки між нами трьома, а і між архієреями. І на архієрейському соборі була домовленість, що я продовжую керувати Церквою на території України разом з Епіфанієм, а він представляє Церкву назовні, а я не представляю. Така домовленість. А письмово ми не підписували, тому що я довіряв – і Президентові довіряв, і Епіфанію довіряв. А вони обманули", – цитує УНІАН.

 

"Якби я знав те, що відбувається – то я б його кандидатуру не висував би. А я довіряв йому, що він буде йти прямою дорогою, а не піде кривими дорогами – цього я не передбачав, бо я йому довіряв на 100%", – сказав колишній очільник УПЦ КП.

 

Філарет зазначив: якби він не боровся за Епіфанія на Об’єднавчому соборі, той би не став предстоятелем ПЦУ.

 

Зараз, стверджує Філарет, предстоятель ПЦУ уникає спілкування з ним. "Владика Епіфаній уникає зі мною спілкування. Я йому рекомендації давав на початку, що треба робити – він зробив протилежне. Зараз він зі мною не спілкується, за виключенням кількох разів, і не телефонує. Назовні говорить про те, що він так поважає патріарха, він його «батько». Це слова, а справи – протилежні", – образився почесний патріарх.

 

"Хочете знати правду? Правда полягає в тому, що не він керує, а ним керують", – сказав Філарет.

 

Епіфаній нібито прямо йому сказав: "Не все від мене залежить". "Якщо ти предстоятель, то чому від тебе не все залежить? Значить, є якісь сили, які вищі тебе, і вони хочуть не те, що ти хочеш", – вважає Філарет.

 

Почесний патріарх вважає, що Епіфаній стоїть під "тиском". Він додав, що і сам стикався з таким тиском протягом своєї церковної діяльності, але "стояв твердо". "Цією дорогою я йду і буду йти до смерті", – затявся предстоятель Київської єпархії ПЦУ.

 

Філарет підтвердив, що він виступає за проведення помісного собору Православної Церкви України для внесення змін до статуту. "Воно обов’язково повинно бути, тому що треба в статут, який зареєстрований державними органами, внести зміни та доповнення і цим статутом керуватися", – сказав він.

 

Зі слів колишнього голови УПЦ КП, прийнятий на соборі статут ПЦУ – це "статут грецької Церкви". "Його дії закінчуються отриманням Томосу, про це мені сказав митрополит Еммануїл, коли ми з ним мали спілкування. Він буквально сказав так: ви зараз в складі Константинопольського патріархату, а коли отримаєте Томос – ви є автокефальна Церква, і ви маєте право робити і будувати свою Церкву, як хочете, бо ви є автокефальна Церква", – подає свою версію Філарет.

 

На переконання почесного патріарха, Об’єднавчий собор православних Церков був собором "не української Церкви", а це був "собор Київської митрополії в складі Константинопольського патріархату". Тому, як наголосив Філарет, на ньому головував не патріарх Київський, а представник Вселенського патріарха.

 

"Тепер, коли ми отримали Томос про автокефалію і об’єдналися з Автокефальною Церквою (УАПЦ) та двома архієреями Московського патріархату, – нам треба це внести в наш статут як продовження існування нашої Церкви. Ми не будуємо нову Церкву…Та, яка була до Собору, ми до тієї Церкви не маємо відношення? Ми від неї відмовляємося? Ні, не відмовляємося – це є її продовження", – така версія Філарета.

 

Почесний патріарх також закликав дорожити Київським патріархатом. 

 

"Антиукраїнські сили, які борються з українською автокефальною Церквою вже майже 30 років, вони борються і не можуть побороти, а замість того, щоб знищити українську Церкву, вона навпаки виросла, зміцніла, проказала свою силу на тій війні, яка зараз йде на сході, завоювала авторитет в усій країні, тому цю Церкву хочуть знищити. Яким чином? Своїми ж руками", – стверджує Філарет.

 

Він зауважив, що перебуває під нападками Московського патріархату з 1992 року, але тримає удар. "Тепер взялися за це свої сили, з якими я будував Київський патріархат. Але не виступають відкрито проти патріарха Філарета, але кажуть, що Київський патріархат нам не потрібен. Чому вам не потрібен Київський патріархат? Ви ж його разом з патріархом будували. Чому ви відмовляєтеся від того, що ви будували? Ви руйнуєте те, що ви створили, що призвело до надання Томосу. Бо якби не було Київського патріархату, ніякого б Томосу не було", – скаржиться почесний патріарх.

 

"Наше завдання – зберегти єдність Української Православної Церкви, зберегти Київський патріархат, але зберегти його тільки в Україні поки що, тому що ми отримали Томос як Київська митрополія", – вважає Філарет.

 

Владика певен, що питання про патріархат актуалізується після об'єднання всіх православних в Україні. 

 

"Чому я наполягаю на тому, щоб в Україні був Київський патріархат? Тому, що якщо українська Церква відмовиться від статусу патріархату, то це означає, що в Україні буде тільки один патріархат – Московський, і ім'я патріарха Кирила буде звучати по всій Україні, а ім'я київського патріарха не буде. І ми самі ліквідуємо поминання київського патріарха по Україні", – резюмував Філарет.

 

Напередодні Київська єпархія опублікувала на своєму сайті звернення Філарета, в котрому він заявив, що Епіфаній "нічого не може робити всередині Церкви" без патріарха, тобто його згоди. На думку владики, в Церкві відбувається "розділення, двовладдя, яке може призвести до печальних наслідків".

 

Філарет заявив, що постать Епіфанія вигідна Росії.

 

"Москва задоволена станом справ в УПЦ. Те, чого вона не могла досягти різноманітними зусиллями, досягає нині ділами нинішнього предстоятеля УПЦ. Жодної критики на адресу митрополита Епіфанія нема. Значить, Москві угодне таке керівництво", – ствердив предстоятель Київської єпархії.

 

15.05.2019