Судді Конституційного суду звільнили Шевчука з посади голови КС.

 

Судді Конституційного Суду звільнили голову суду Станіслава Шевчука з посади судді під час спеціального засідання ввечері у вівторок.

 

Про це повідомила аґенція "Укрінформ". За звільнення Шевчука проголосувало 12 суддів – ⅔ від складу КС.

 

 

Перед цим судді Конституційного суду висловили недовіру Станіславу Шевчуку під час зборів. Втім, таке рішення не мало правових наслідків, позаяк у законі "Про Конституційний Суд" не прописана інакша процедура звільнення голови КС, окрім звільнення за власним бажанням. "Це був сигнал голові, що у нього немає підтримки серед суддів", – прокоментував співрозмовник інформаційної аґенції.

 

Натомість Шевчук не захотів добровільно піти з посади, відтак судді приступили до голосування про його відставку з посади судді на підставі висновку постійної комісії з питань регламенту та етики, який був затверджений ще у квітні.

 

У такий спосіб, Шевчук втратив посаду судді Конституційного Суду й автоматично посаду голови суду.

 

Постійна комісія з питань регламенту та етики КСУ зробила висновок про наявність підстав для звільнення Шевчука з посади судді КСУ у зв'язку із вчиненням ним істотного дисциплінарного проступку, грубим та систематичним нехтуванням своїми обов'язками, що є несумісним зі статусом судді КСУ, та виявила його невідповідність займаній посаді.

 

Шевчука також звинуватили у виданні незаконних розпоряджень, політизації діяльності суду, ігноруванні ним прав суддів.

 

Крім того, у діях голови КСУ вбачають ознаки кримінальних правопорушень. Йдеться про зловживання службовим становищем, нецільове використання бюджетних коштів та втручання у роботу суддів.

 

Спеціальне засідання, на якому судді розглядатимуть висновок Постійної комісії з питань регламенту та етики, було призначене на 14 травня, проте Шевчук не включив це питання до порядку денного, і судді самі порушили це питання.

 

Нещодавно Конституційний суд оскандалився ухваленням рішення про визнання незаконною статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення. Згідно з інформацією в масових медіях, КС також готувався поставити поза законом електронне декларування в нинішньому форматі, а також і скасувати закон "Про очищення влади".

 

Станіслав Шевчук заявив, що судді Конституційного суду здійснили "переворот", а також анонсував оскарження своєї відставки.

 

"Відбувся антиконституційний переворот у Конституційному Суді України і захоплення державної влади з боку осіб, які посідали посади суддів Конституційного суду України. Судді головного конституційного органу держави, які присягали народу України, самі вчинили тяжкий кримінальний злочин, пов’язаний із поваленням конституційного ладу", – вважає Шевчук.

 

Згідно з інформацією "Укрінформу", головою Конституційного суду України натомість обрано суддю Наталію Шапталу. Її кандидатура отримала 12 голосів.

 

 

Пані Шаптала походить із Донеччини. Її переїзд до Києва у 2010 році пов'язаний із обранням президентом Віктора Януковича.

 

Наталія Шаптала починала свою кар'єру в органах прокуратури. У 1996-2005 рр. – суддя Ленінського районного суду Донецька. У 2005-2010 рр. – суддя Донецького апеляційного адміністративного суду (з 2006 року – перший заступник голови). Із 2010 року – суддя Конституційного суду (призначена на посаду з'їздом суддів України).

 

Освіту здобувала у Росії, в Алтайському державному університеті.

 

Наталія Шаптала фіґурує у кримінальному провадженні про узурпацію повноважень Віктором Януковичем. Нагадаємо, у вересні 2010 року КС визнав неконституційним Закон України "Про внесення змін до Конституції України", внаслідок чого почала діяти Конституція України в редакції 1996 року. У березні 2015 року Генеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом винесення суддями КС цього рішення, "що спричинило тяжкі наслідки та захоплення державної влади" колишнім президентом "у неконституційний спосіб" (за статтями 109 та 375 КК).

 

Судді КС начебто фіґурують у цій справі як свідки.

 

Як зазначає рух "ЧЕСНО", під час розгляду Конституційним судом питання конституційності закону про очищення влади з'ясувалося, що суддя Шаптала звернулася за отриманням експертного висновку на цей закон до народного депутата Сергія Ківалова, який, властиво, і створив судову вертикаль при Януковичу. 

 

 

У зв'язку зі звільненям Станіслава Шевчука виникла колізія: Конституція передбачає, що присягу у новообраного Президента приймає голова КС. Команда Володимира Зеленського раніше висловлювала застереження, що Банкова спробує відсторонити голову суду, аби заблокувати інавгурацію. Згодом, 25 квітня, КС поширив заяву, у якій йшлося про те, що суд не чинитиме перешкод у здійсненні процедури приведення до присяги новообраного Президента.

 

Цей ризик, як бачимо, із обранням Наталії Шаптали усунуто.

 

Важливо зазначити, що вже 21 вересня у Шаптали завершується дев'ятирічний строк повноважень судді. Відтак, КС має перехідного голову на півроку.

 

15.05.2019