Підбито підсумки першого туру президентських виборів у Литві.

Чинний прем’єр-міністр вибув із подальших змагань.

 

                         Інґріда Шимоніте і Ґітанас Науседа

 

На президентських виборах у Литві жоден із кандидатів не набрав більше 50 відсотків голосів. Тож 26 травня відбудеться другий тур голосування. Того ж дня в Литві проводитимуть вибори депутатів до Європейського парламенту.

 

На найвищу посаду в державі претендували дев'ять кандидатів. Чинна президентка Даля Ґрібаускайте вже відбула на президентській посаді дві п'ятирічні каденції, тому не могла балотуватися на новий термін.

 

Лідерами президентських перегонів у Литві стали колишня прем'єр-міністерка Інґріда Шимоніте, котра репрезентує табір консерваторів, і економіст Ґітанас Науседа, якого підтримують правоцентристи. За попередніми даними, Шимоніте набрала 31,13 відсотка голосів, за Науседу проголосували 30,95% відсотків виборців. Про це повідомив інформаційний портал Delfi.

 

Чинний прем'єр-міністр Саулюс Скверняліс, котрий теж брав участь у виборах, репрезентуючи лівий центр, вже визнав поразку і пообіцяв залишити прем'єрську посаду у червні.

 

Одночасно з президентськими виборами в Литві пройшли два референдуми – про дозвіл подвійного громадянства з країнами, «які відповідають критеріям обраної Литвою європейської та трансатлантичної інтеграції», і про скорочення кількості депутатів парламенту з 141 до 121. Обидва референдуми були визнані такими, що не відбулися, через низьку виборчу фреквенцію. Хоча загалом явка на виборах становила 56 відсотків, утім у неділю, 12 травня, на виборчі дільниці прийшли й взяли участь у референдумі й голосуванні за президента лише 45,7% виборців. Ще 10,75% проголосували достроково, але лише щодо президента.

 

Президент Литви відповідає за реалізацію зовнішньої політики і репрезентує свою державу на самітах ЄУ та інших міжнародних майданчиках. Президент призначає міністрів, суддів, голову Генерального штабу і керівника Центрального банку – як правило, заручившись підтримкою парламенту або прем'єр-міністра.

13.05.2019