Суд визнав незаконною націоналізацію "Приватбанку".

 

Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Ігоря Коломойського до Національного банку, Кабінету Міністрів, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо націоналізації "Приватбанку".

 

Про це повідомляє прес-служба Окружного адміністративного суду міста Києва.

 

 

“Окружний адміністративний суд міста Києва, розглянувши у судовому засіданні справу за позовом Ігоря Коломойського до Національного банку України, Кабінету Міністрів України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, визнав протиправними рішення відповідачів, наслідком яких стала націоналізація ПАТ «КБ "Приватбанк"», та визнав нечинним з моменту укладення договір купівлі-продажу державою акцій банку”, – ідеться в повідомленні.

 

Суд ніби намагається виправдатися, що рішення не пов'язане з наближенням другого туру виборів: прес-служба зазначає, що розгляд справи тривав із червня 2017 року, а тривалий термін розгляду пов'язаний, зокрема, з загальним навантаженням на суддів із розгляду адміністративних справ та необхідністю дослідження значної кількості доказів у справі, розмір якої становить понад 50 томів.

 

Повідомляється, що підставами для ухвалення Окружним адміністративним судом міста Києва такого рішення були, в тому числі, недоведеність відповідачами наявності визначених законом підстав для віднесення ПАТ "КБ «Приватбанк»" до категорії неплатоспроможних, внаслідок чого в подальшому було ініційовано процедуру його націоналізації, та власне порушення процедури націоналізації банку, порядок якої регламентований на законодавчому рівні.

 

Таким чином, ідеться в повідомленні, процедура націоналізації ПАТ "КБ «Приватбанк»" була визнана судом безпідставною та такою, що здійснена з численними порушенням чинного на той момент законодавства, наслідком чого стало неправомірне втручання держави у право акціонерів банку, в тому числі позивача, мирно володіти належним їм майном, що є порушенням як вимог національного законодавства, в тому числі Конституції України, так і положень міжнародних стандартів у цій сфері.

 

Ігор Коломойський і Валерія Гонтарєва, екс-голова НБУ

 

Національний банк України наголосив, що він не погоджується з рішенням суду та готується до подання апеляційної скарги.

 

"Рішення суду не набрало законної сили та буде оскаржене Національним банком. Ми продовжимо доводити законність дій та рішень регулятора в апеляційній інстанції. Вкотре звертаємо увагу, що породжена судовими рішеннями правова невизначеність підриває фінансову стабільність", – повідомив начальник управління претензійно-позовної роботи юридичного департаменту Національного банку Віктор Григорчук.

 

Перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова наголосила: міжнародні партнери України неодноразово наголошували, що націоналізація "Приватбанку" була "важливим кроком для забезпечення фінансової стабільності". "Рішення про виведення неплатоспроможного «Приватбанку» за участю держави ухвалювалось відповідно до норм діючого законодавства та було підтримане РНБО та урядом України з метою забезпечення фінансової стабільності та збереження коштів громадян. Законність рішень очевидна, і зворотна процедура у цьому питанні неможлива, адже для цього немає ні правових, ні економічних підстав", – сказала чиновниця, додавши, що після виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави "Приватбанк" цілковито перейшов на ринкову бізнес-модель і сьогодні "є найприбутковішим українським банком та частиною стабільної і прозорої банківської системи".

 

Як нагадує "Укрінформ", цього тижня Шостий апеляційний адміністративний суд відклав на 22 квітня розгляд апеляційної скарги Національного банку України на рішення Окружного адміністративного суду Києва про скасування розпорядження НБУ про проведення перевірки "Приватбанку" у жовтні 2016 року.

 

9 квітня ЗМІ повідомили, що бізнесмен Ігор Коломойський і кіпрська компанія Triantal Investments LTD доповнили свій позов новими вимогами до України про повернення кожному з них пакета акцій "Приватбанку".

 

Сам Коломойський заявив, що йому не потрібен сам "Приватбанк", однак потрібні гроші – $2 млрд компенсації за капітал, який там був під час націоналізації.

 

У грудні 2016 року уряд України за пропозицією Нацбанку й акціонерів "Приватбанку", найбільшими з яких на той час були Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, ухвалив рішення про націоналізацію цієї найбільшої на українському ринку фінустанови.

 

Банк перейшов у державну власність, на його докапіталізацію загалом держава витратила понад 155 мільярдів гривень.

 

18.04.2019