Україна подала позов проти РФ до Міжнародного трибуналу з морського права.

 

Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права (ITLOS) в Гамбурзі з метою застосування тимчасових заходів проти Російської Федерації, спрямованих на негайне звільнення трьох українських військово-морських суден та двадцяти чотирьох членів їхніх екіпажів, незаконно захоплених Росією в Чорному морі 25 листопада 2018 року.

 

Про це йдеться у повідомленні на офіційному сайті МЗС.

 

 

"Згідно з Конвенцією Організації Об'єднаних Націй з морського права (UNCLOS), військово-морські судна та їхній персонал мають абсолютний імунітет, що означає, що іноземні держави не можуть їх арештовувати, затримувати та піддавати судочинству. Захоплення Росією суден України в Чорному морі, триваюче утримання суден та членів їхніх екіпажів, а також спроба кримінального переслідування 24 українських моряків грубо порушує UNCLOS", – поінформували у зовнішньополітичному відомстві.

 

"Військовослужбовці, які утримуються у російських в'язницях в очікуванні суду за обвинуваченнями в кримінальних порушеннях російських законів щодо охорони державного кордону, були піддані допиту та примусовим психологічним обстеженням. Якщо зрештою вони бути визнані винними, то можуть бути засуджені до шести років у російських виправно-трудових таборах. Кожен додатковий день ув'язнення завдає шкоди українським морякам та становить чергове посягання на законні права України, гарантовані UNCLOS та міжнародним звичаєвим правом", – підкреслили у МЗС.

 

Українські дипломати інформують, що наступним кроком у провадженні стане розгляд справи ITLOS на прохання України. "Україна очікує, що подібне слухання буде заплановано протягом найближчих кількох тижнів, і що рішення буде видано невдовзі після цього", – повідомили на Михайлівській площі.

 

Міністр закордонних справ Павло Клімкін наголосив, що "поведінка РФ не має лишитися безкарною", і для цього офіційний Київ використовує "всі наявні міжнародно-правові механізми".

 

Зі слів голови зовнішньополітичного відомства, українська сторона працює над широким арсеналом можливостей для звільнення моряків. Підготовка скарги зайняла декілька місяців: "Для того, щоб звернення було дієвим, потрібно було ретельно підготувати нашу юридичну позицію, аби унеможливити будь-які маніпуляції з боку РФ, а також пройти усі передбачені юридичні процедури, без яких міжнародний трибунал не міг би почати свою роботу", – прокоментував міністр.

 

Клімкін чекає рішення за місяць. "Міжнародне право ніхто не має ігнорувати. Моряки мають бути звільнені негайно – це наша вимога до трибуналу у Гамбурзі", – наголосив він.

 

17.04.2019